29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okul Öncesi Eğitime IBM Desteği
08 Ekim 2008 Çarşamba 14:54

Okul Öncesi Eğitime IBM Desteği

IBM Türk, KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında Mili Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzaladı.

Türkiye"deki 70. yılını kutlayan IBM Türk, KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı kapsamında Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliği protokolü imzaladı. Dünyada 56 ülkede kullanılan ve IBM tarafından okul öncesi eğitiminin desteklenmesi amacıyla geliştirilen KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı, Türkçenin de aralarında bulunduğu 14 dilde sunuluyor.

IBM"in KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı, 2008-2009 öğretim yılında, MEB ile ortaklaşa seçilen 25 okula ünitelerin kurulması ve öğretmenlerin eğitilmesiyle başlayacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığıyla, öğretimi zenginleştirmeyi ve öğrenimi geliştirmeyi hedefleyen programın gelecek yıllarda daha çok okula ulaştırılması ve yaygınlaştırılmasının hedeflendiği bildirildi.

Ankara"da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, IBM Genel Müdürü Eray Yüksek, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Eğitim Programları Müdürü Carol Berry ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz katıldı.

Ankara'da 12, İstanbul'da 13 Okula Verilecek
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül törende yaptığı konuşmada "Bilgi ve düşüncenin hızlı akışını sağlayan bilgi ve iletişim teknolojilerinin, her türlü görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlar olduğunun idraki içinde bu teknolojiye dayalı eğitim setini okul öncesi çağ çocuklarıyla da tanıştırmak üzereyiz. IBM okul öncesi çağı çocuklarına yönelik geliştirmiş olduğu, KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı"nı Bakanlığımıza, bağış çerçevesinde okullarımıza ulaştırmak istemiştir. Gerekli görüşmelerle çalışmalarımız sonucunda bu setin okul öncesi çağ çocuklarına, eğitimcilerine ve ailelerine katkı sağlayacağı kanaati oluştuğundan; IBM Türk ve Bakanlığımız arasında işbirliği protokolü imzalanmasına karar verilmiştir" dedi.

Müsteşar Özgül, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden en hızlı geliştiği erken çocukluk dönemine yönelik hazırlanmış olan bu eğitim setin , Ankara"da 12 okula 2"şer; İstanbul"da ise 13 okula 2"şer olmak üzere toplam 50 adet bilgisayar eğitim ve yazılım setini kapsadığını belirterek "Bakanlığımız programı destekleyecek ve izleyecektir" diye konuştu.

IBM: Sürdürülebilir Olmak Önemli

IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek ise konuşmasında, Türkiye"de, eğitimde niteliksel ve niceliksel gelişmelere ihtiyaç olduğunu vurgulayarak şunları söyledi : "IBM, kültürel, entelektüel ve fiziksel birikimini Türkiye"nin hizmetine sunmaya hazır. Bu nedenle,70. yılımızı kutlarken Türkiye"ye ve geleceğimiz olan çocuklarımıza armağan vermek istiyor ve uzun soluklu bir girişime soyunuyoruz. İlk etapta, pilot olarak İstanbul ve Ankara"daki 25 okula 50 adet KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı ünitesi kuruyoruz. Projenin sürdürülebilir olmasını önemsiyoruz ve bunun için çok kararlıyız. Önümüzdeki yıllarda ünite sayısını artırmayı ve daha çok çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Tüm desteğimiz, bilgi gücümüzle global arenada rekabetçi bir toplum yaratmak için".

Törende görüşlerini dile getiren Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Türkiye"nin dinamik yapısının en temel nedenlerinin başında genç bir nüfusa sahip olmasının geldiğini belirterek "Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak, IBM ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan bu işbirliğinin gerçekleşmesinde etkin rol almayı ve katkı sağlamayı, ülkemize, kendi misyonumuz çerçevesinde yaptığımız önemli ve bizim için çok anlamlı bir hizmet olarak algılıyoruz" dedi.

IBM Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Eğitim Programları Müdürü Carol Berry, konuşmasında, bağımsız araştırmaların KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı"nın etkin bir biçimde uygulandığında çocukların gelişimine marjinal faydası olduğunu gösterdiğini hatırlatarak "KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı, öğretmenlerin, öğrencilerin gelişimini sağlayacak etkin ve inovatif eğitim yöntemleri sunmaları için katalizör görevi görüyor. Araştırmalar, KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı"nın desteğiyle sunulan kaliteli ve sistematik eğitime olan ihtiyacı ve talebi de ortaya koyuyor" diye görüşünü ifade etti.(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları