27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OKS, ÖSY Değil, Vizyon, Misyon ve Kişisel Plan
21 Haziran 2007 Perşembe 15:41

OKS, ÖSY Değil, Vizyon, Misyon ve Kişisel Plan

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan, gençlerin geleceğinin OKS, ÖSY’ye bağlanmasını hatalı bulurken, geleceği belirleyen unsurların kişisel vizyon, misyon ve gelecek planı olduğuna inanıyor.

Türk gençlerinin ve ailelerinin çoğunun yaşamı, en az 1-2 yıl OKS, ÖSY sınavlarına hazırlanmak, gelen tercihlere göre başarısızsa yıkılmak, kazanılmış ise tercih stresi ile kavrulmak şeklinde son derece sağlıksız geçiyor. Bu uğurda çoğu zaman inanılmaz zaman, kaynak ve enerji harcanıyor. Sınav dönemindeki gençlerin ve ailelerinin yaşam kaliteleri, psikolojileri, maddi durumları, ilişkileri ve gelecekleri, OKS, ÖSY ile kurtulmuyor ya da mahvolmuyor! Onları aslında bu aşamalara yükledikleri, şişirilmiş anlam, abartılmış önem alt üst ediyor! Ne yazık ki genel yaklaşım, onları çevreleyen iletişim araçları, eğitim çevreleri, toplumsal yaklaşım da bunu alabildiğince kışkırtıyor! Resmen bir sınav öncesi, sırası ve sonrası histerisi yaşanıyor…

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan, gençlerin gelişme çağında, hormonlarının, fiziksel aktivitelerinin ve benliklerinin şekillenme döneminde, böylesine zorlu bir tercih yapma mecburiyetini çok acımasız ve aslında anlamsız bulduğunu ifade ediyor. Sadece gençlerin değil, ebeveynlerinin de bu süreçten son derece olumsuz etkilendiklerini ve evlatlarının gelecek kaygılarına kilitlendiklerini, yaşam tempolarını, maddi koşullarını, hatta sıhhatlerini bu sürece endekslediklerini söylüyor. Tarhan, yıllar önce kızı ve kendisi de aynı dönemlerden geçerken, gençlere ve ebeveynlere yardımcı olmak için, “kişisel gelecek planlaması” üzerine çalışacak bir merkez kurmaya karar vermiş.

Tarhan, geleceğin bu tür sınavlardaki başarı ya da başarısızlıklarla değil, vizyonla ve onu ne kadar, nasıl gerçekleştirebilmiş olmakla ilgili olduğunu vurguluyor.

Vizyon, sözlükte “normal görme dışında görüldüğü varsayılan nesne, … gerçekte görünmediği halde bir şeyi algılama yeteneği, hayal etme gücü” şeklinde açıklanıyor. Tarhan, bu tanımı daha da basite indirgeyerek, “Vizyon, ‘Nasıl bir hayatım olsun?’ sorusuna verilen yanıttır,” diyor.

Vizyon yoksa, sınavların, alınan sonuçların ve yapılan tercihlerin pek önemi olmadığına dikkat çelen Tarhan, gençlerin, kısa bir süre sonra gelecek puanlara göre tercih yapmadan önce bu vizyon meselesini çözmelerini hararetle öneriyor. Vizyonsuz yapılacak tercihlerin, onları nasıl bir odaya girdiklerini bilmedikleri bir kapı açmakla aynı noktaya koyacağını belirtiyor. Üstelik, çok ağır bedeller ödeyerek, geleceklerini tesadüfen gelişecek bir akışa bırakarak…

Ufuk Tarhan, tercih yapma noktasına gelecek olan gençlerin, sınavlara girmemiş, herhangi bir okula ya da istedikleri bölümlere devam etmek için yeterli puanı alamamış olanların ve bu gençlerin ailelerinin anlamsız bir kararsızlığa, bocalamaya ya da karamsarlığa kapılmak yerine, geleceğe dair akılcı planlar yapmaya konsantre olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. İşte başarı formülü: vizyon, misyon, plan, program ve aksiyon!

Başarılı, mutlu insan olmanın, sınavlardan yüksek puanlar almak ve iyi okul bitirmiş olmak ile garantilenmediğini belirten Tarhan, garantili yöntemin “geleceği kendi kontrolü altına almak, planlamak” olduğunu ısrarla vurguluyor ve ekliyor: “Plan bir kere yapılan ve değiştirilemez bir şey değildir! Revize edilebilir ve edilmesi gereken hayati bir alışkanlıktır!’’

Tarhan, bir şeyleri olduranların daima vizyonları, geleceğe dair somut beklentileri olan ve ona göre tercih yapanlar arasından çıktığına işaret ediyor. Çevrenizde başarılı, mutlu gördüğünüz insanları incelemeniz, bunu doğrulamak için yeterlidir, diyor ve devam ediyor: “Onlara sorun bakalım geldikleri noktanın kapısını açan anahtarlar sınavlardan aldıkları notlar, okulları, vs. miymiş, yoksa ne yapmak istediklerine önceden karar vermiş olmaları mı? Belki kendileri bile farkında olmayabilirler; ancak, bu kişilerin gitmek istedikleri yere dair muhakkak hayalleri, çok güçlü nedenleri ve istekleri vardır. Aksi mümkün değildir!”

Tarhan gençlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Sevgili gençler puanlara, bölümlere takılmayın! Her şeyden önce vizyon ve görüş sahibi olun. Olumlu bir geleceği gözünüzün önünde canlandırın; bu özelliğinizi geliştirin, büyük hayaller görmekten korkmayın! Hayal kurmak için CESUR OLUN! Sizi başarıya götürecek asıl anahtar bu… Ondan sonrası için yapılacakları inanın çok daha kolay gerçekleştireceksiniz. Çünkü geleceğinizi kendiniz yaratıyor olacaksınız. Size dayatılan, kabul ettirilen bir akışa katlanmak zorunda kalmayacaksınız. Bir şeylere katlanacaksanız, bu sizin kendi tercihlerinizle katlandıklarınız olsun. Ödeyeceğiniz bedelleri kendiniz belirleyin.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları