23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmenler Gününde Eğitim İçin El Ele
22 Kasım 2007 Perşembe 11:59

Öğretmenler Gününde Eğitim İçin El Ele

Kuruluşunun 80. yılını kutlamaya hazırlanan Türk Eğitim Derneği, Atatürk'ün eğitime olan inancı ve bu yoldaki talebi doğrultusunda şekillenen bir Cumhuriyet projesi olarak hayata geçirilmişti.

Eğitime çok önem veren Atatürk, öğretimin yayılması, yaygınlaşması gerektiğine inanyordu. Ata’nın bu inancı doğrultusunda, 1928 yılında Arap harflerinin yerine bugün kullanmakta olduğumuz Latin harflerinin kabulüyle yoğun bir eğitim seferberliği başlamıştı. Bu kapsamda okul çağı dışındaki yurttaşlar için okuma - yazma eğitimi vermek üzere açılan Millet Mektepleri’nde, Atatürk yazı tahtasının başına geçerek dersler verirdi.

24 Kasım, Bakanlar Kurulu’nun Ata'ya verdiği Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaki Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Öğretmenler 24 Kasım gününü Ata’yı anarak kutlarken, O’nun önderliğinde, eğitime gönül vermiş bir kadroyla yola çıkan Türk Eğitim Derneği de 80. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Dernek, 80 yıldır ülke çapında okullar açma, başarılı ancak maddi imkanları yetersiz çocukları destekleme ve ulusal eğitime yön verme misyonunu benimseyen en köklü sivil toplum örgütü olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Meşaleler eğitim için yanacak

Türkiye’nin eğitimde en köklü sivil inisiyatifi olan Türk Eğitim Derneği, 80 yıllık eğitime hizmet yolculuğunun bu anlamlı kilometre taşında Eğitim İçin El Ele, Tek Yürek, Tek Meşale sloganını, her kesimden eğitim dostlarına yönelik bir dizi etkinlikle duyuracak.

Eğitimin ışığını çağrıştırması açısından en baştan beri Türk Eğitim Derneği’yle özdeşleşen bir simge olan meşalelerin 80. yıl Cumhuriyet meşalelerine dönüşmesiyle, imkanları yetersiz başarılı öğrencilere bu yıl rekor düzeyde destek sağlanması hedefleniyor.

Türk Eğitim Derneği 80. yılında, Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır diyen Atatürk’ün seslenişine, gerek yeni nesli yetiştirecek öğretmenlerin eğitilmesine, gerekse çağdaş ulusal eğitim politikalarının yaratılmasına katkıda bulunma andıyla yanıt veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları