15 Nisan 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜ’de Android Geliştirici Günleri
29 Mayıs 2012 Salı 14:35

ODTÜ’de Android Geliştirici Günleri

General Mobile ODTÜ’de düzenlenen Android Developers Days’de gençler ve profesyoneller ile buluştu

Android tabanlı uygulamalar konusunda kendisini geliştirmek isteyen üniversite öğrencileri ve gençler, ODTÜ’de düzenlenen Android Developer Days’de (Android Geliştirici Günleri) bir araya geldi.

Türkiye’de mobil iletişim ve Android ile ilgili herkese hitap eden Android Geliştirici Günleri,  Android konusundaki teknolojik gelişmelerin geliştiriciler açısından değerlendirilip paylaşıldığı ve bu isimle yapılan ilk organizasyon oldu.

Açık kaynak kodlu, Linux tabanlı ve akıllı mobil cihazlar (akıllı telefon, PDA, tablet bilgisayar vb) için geliştirilen işletim sistemi Android ile uygulama geliştirmek ve ayrıca bu sistemi bir donanıma uyumlu hale getirmek, günümüzde teknolojiyle yakından ilgilenenlerin en büyük ilgi alanları arasında yer alıyor.

Gösterilen ilginin yanı sıra, bir o kadar da zorluğu bünyesinde barındıran bu konuya Türkiye’de daha fazla dikkat çekmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Android Developers Days,  geliştiriciler açısından Android başta olmak üzere mobil teknolojiler üzerine sunum, eğitim ve çalıştaylarla ODTÜ’de gerçekleştirildi.

Türkiye için bir ilk olan bu etkinlik Türkiye’de teknoloji geliştirme konusunda iddiasını ortaya koyan pek çok markanın üst düzey isimlerini de gençlerle bir araya getirdi.

Türkiye’nin ilk yerli cep telefonu ve ilk yerli tabletinin üreticisi olan General Mobile da Android Geliştirici Günleri’nde özel bir oturumla yer alan markalar arasındaydı. Android Developers Days General Mobile özel oturumunda konuşmacı olarak yer alan General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, “Bugün, büyük düşünenlerin arasında olmak ve o büyük düşünenleri aramıza katarak, tüm desteğimizi vermek için buradayız” dedi.

Günümüz teknoloji dünyasındaki en büyük sıkıntının yazılım tarafında yaşandığına dikkat çeken Yaman, “Türkiye’nin yazılım konusundaki problemleri çözmesi durumunda önündeki merdivenleri hızla çıkacağının altını çizdi. Sebahattin Yaman şunları söyledi:  ‘2014 yılında tablet pazarı dünyada yarım milyar civarında olacak. Dünya çapındaki rakamlar nerelerde, nasıl fırsatlar olduğunu görmemiz için hepimiz adına birer rehberdir. Tablet ve akıllı telefon pazarının bu kadar hızlı gelişmesinin tek sebebi de yazılımdır. Ancak, Türkiye olarak bu alanda dünya ortalamasının malesef çok gerisindeyiz. Bu sebeple biz, yazılım endüstrisinin gelişmesine katkı sağlamayı amaç edindik. Burada önemli olan, ekosistemi doğru kurmaktır. Biz de yatırımlarımızın büyük kısmını, insan kaynağı doğrultusunda bu alanda yapmak için yola çıktık” dedi.

Yeni endüstrinin şirket içi paylaşımlarla var olduğunu da beyan eden Sebahattin Yaman, “Açık ve yalın anlayış, günümüzde şirketlerin tüketiciyle arasındaki en önemli ilişki biçimidir” şeklinde konuştu.  

Aynı etkinlikte yer alan ve katılımcılarla bilgi paylaşımında bulunan General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü de, “2173 uygulamacıyla dünya çapında yapılan bir araştırmanın neticesinde, geliştiricilerin % 80'i İOS tabanlı çalışmayı tercih ederken, % 60ıi Android tabanlı çalışmayı tercih ediyor. Ancak akıllı cihazların % 50’sinden fazlası Android olduğundan, burada Android geliştiriciler için ciddi fırsatlar söz konusudur. Yine bir araştırmaya göre 2015 yılında iki elektronik cihazdan biri Android ile çalışacak. Bu durum Android’i, yazılımcılar için maddi ve kariyer getirileri elde etme noktasında da çok cazip bir hale getiriyor” dedi.

General Mobile Etkinliğin Platin Sponsoruydu
Etkinliğin platin sponsoru olan General Mobile, standında gerçekleştirdiği keyifli aktiviteler ile Android Geliştiriciler ve profesyoneller ile buluştu.
Katılımcılar, General Mobile’daki iş ve staj fırsatları için değerlendirilmek üzere “microcv” sitesi üzerinden hızlı bir şekilde başvuruda bulunma imkanının yanı sıra, General Mobile Ar-Ge Ekibi yetkilileri ile de mobil uygulama projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunma imkanı buldular. Ayrıca, ziyaretçilere yüzde 20 daha geniş ekranlı akıllı telefon Planet ile mükemmel oyun deneyimi yaşamaları sağlanarak, en yüksek skor alan yarışmacılara da çeşitli ödüller verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları