24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜ Öğrencileri Münih Fuarına Katıldı
29 Şubat 2012 Çarşamba 19:19

ODTÜ Öğrencileri Münih Fuarı'na Katıldı

Profilo desteği ile ODTÜ öğrencileri tarafından geliştirilen tasarımlar Münih Creative Business Week fuarında Home Heroes – Ev Kahramanları konsepti ile sergilendi.

BSH Grubu’nun Türkiye’deki tek yerel markası olan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin, Münih’te düzenlenen Creative Business Week fuarında sunduğu Ev Kahramanları (Home Heroes) konsepti büyük ses getirdi. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile BSH MDR (BSH Grubu Bölgesel Marka Tasarım Bölümü) işbirliği ile gelecekteki yaşam tarzları göz önünde bulundurularak geliştirilen ev aleti tasarımları fuar süresince ilgi odağı oldu. Profilo açısından BSH Grubunun tek yerel markası olarak fuara katılmak son derece önemliydi.

Munich Creative Business Week fuarında, gelecekteki yaşam tarzlarına yanıt verecek tasarımlara dair yenilikçi bir yaklaşım sunduklarını belirten Profilo Pazarlama Müdürü Bahriye Bayraklı Tavukçuoğlu, Ev Kahramanları konsepti hakkında şunları söyledi: “Kendinimize Gelecekte günlük yaşamımızda neler değişecek? sorusunu  sorarak çıktığımız süreç Ev Kahramanları konseptinin ortaya çıkışı ile tamamlandı. Geleceğe baktığımızda, yaşamlarımızı etkileyecek asıl değişimin, dünya nüfusunun artışına  ve yaşam alanlarının daralmasına bağlı olarak evlerde gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu nedenle Profilo Dayanıklı Ev Aletleri olarak, geleceğe odaklandığımız bir konsept yaratmak bizim için çok anlamlı. Evlerde fonksiyonelliğin gelişmesine hizmet edecek, hayatı kolaylaştıracak ve pratikleştirecek, bunların yanı sıra enerji ve zaman tasarrufuna destek olacak yenilikçi ev aletlerinin geleceğin gerçek kahramanları olacağına inanıyoruz. Bu yaklaşımımızın bir örneğini Münih’te sergilemiş olmaktan ve gördüğümüz ilgiden dolayı çok mutluyuz.”

Munich Creative Business Week fuarını Türkiye Almanya Başkonsolosu Hidayet Eriş, Ticaret Ateşesi Dr. Mehmet Cevdet Baykal da ziyaret etti. Hidayet Eriş, Ev Kahramanları konsepti ile ilgili olarak şunları söyledi: “Enerji ve su tasarrufu sağlayan gıda saklamadan pişirme, çamaşır, bulaşık yıkama gibi geleceğin günlük yaşamını kolaylaştıran ürün konseptleri çok güzel tasarımlar. Katkısı geçen tüm öğrenci ve kurumları tebrik ederim.”

ODTÜ’lü öğrencilerden 20 Ev Kahramanı

Ev Kahramanları projesine katılan ODTÜ’lü öğrenciler gıda saklama, hazırlama ve pişirme, çamaşır, bulaşık yıkama ve ev temizliği ve hatta yükseltilmiş refah seviyesine yönelik ürünler konusunda da toplam 20 proje geliştirdi. Bunlar arasından sergilenen 5 ürün, Accordry gıda nem alıcı ve buharlı pişirici, dualWash iki bölümlü bulaşık makinesi, Mini Cooleye içi görülebilen soğutucu, Volto robotik temizleme aleti ve Wash A-Part yıkama modülleri ile duvara monteli çamaşır makinesi dikkat katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı.

Tasarlanan ürünlerden bir kısmı mevcut ürünlere yeni özellikler ve yeni çalışma standartları eklenerek geliştirildi. En son teknolojilerin veya henüz ticarileştirilmeyi bekleyen teknolojilerin entegrasyonu, bu ürünlerin ortak özellikleri. Diğer ürün konseptleri ise, henüz piyasada yer almayan ve temsil edilmeyen yeni tür ürünleri içeriyor ve örneğin günümüz Türk mutfağında el ile yapılan işler için otomasyon veya işlevsellik sunuyor. Bir başka grup ise, kullanıcılara geleceğin günlük yaşamı içerisinde çok rastlanacağı tahmin edilen sosyal, hijyen ve beslenme problemlerine yönelik yeni çözümler sağlamayı hedefliyor. ODTÜ’lü öğrencilerin geliştirdiği ürünler, genel olarak gelecekte evlerde bulunabilecek ev aleti tasarımlarını içeriyor.

Öğrenciler bu çalışma sırasında, Profilo’nun pazarlama ekiplerinin de bilgi ve birikimlerinden yararlanarak artan  şehirleşmeye bağlı demografik ve sosyal değişimleri  de dikkate aldı. Tasarımlar bölgesel kültür değerleri ve ihtiyaçlarına yönelik ipuçları verirken, gelecekte hem Türk pazarında hem de uluslararası pazarlarda gerçekleşecek muhtemel gelişmeler hakkında da fikir veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları