25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nokiadan Yeni Servis: Ovi
31 Ağustos 2007 Cuma 16:25

Nokia'dan Yeni Servis: Ovi

Nokia, yeni Internet servislerini 29 Ağustos’ta Londra’da düzenlediği Nokia Go Play etkinliğinde tanıttı.

Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia, 29 Ağustos’ta Londra’da düzenlenen Nokia Go Play etkinliğinde tanıttığı Ovi ile, mobil cihazları sunmanın ötesinde, artık pek çok Internet servisi de sağlıyor. Fince’de kapı anlamına gelen Ovi, bir yandan Nokia’nın mobil servislerine açılan bir kapı görevi üstlenirken, diğer yandan da kullanıcıların sosyal iletişim ağlarına, topluluklarına ve içeriklerine kolayca erişebilmelerini sağlıyor.

Ovi kapsamındaki Nokia Music Store ve N-Gage, kullanıcıların pek çok sanatçıya ve oyun yayıncısına ait müzikleri ve oyunları keşfetmelerini, denemelerini ve satın almalarını kolaylaştıracak. Ayrıca bu seçenekler arasında, sadece Nokia tarafından sunulan müzikler ve oyunlar da yer alacak. Ovi şemsiyesi altında, uyumlu mobil cihazlara doğrudan harita ve şehir rehberi gibi navigasyon servisleri sağlayan Nokia Maps de yer alacak. Nokia, yakın gelecekte Ovi’ye daha başka Internet-tabanlı servisler de eklemeyi hedefliyor.

Londra’daki Nokia Go Play etkinliğinde Ovi’yi ve yeni servisleri tanıtan Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo, Nokia’nın bir Internet şirketi olmaya yönelik planlarını da açıkladı: “Sektörümüz, Internet odaklı deneyimlere giderek daha da yaklaşıyor. Ovi de, Nokia’nın Internet ile mobiliteyi bir araya getirme vizyonunu yansıtıyor. Nokia dünyanın bir numaralı mobil cihaz şirketi. Bunun yanı sıra gelecekte, insanların Internet dünyasının potansiyelinden tam olarak yararlanabilmelerini kolaylaştırmak üzere, müthiş cihazlar, şaşırtıcı deneyimler ve servisler sunacağız. Bu Internet yolculuğuna, bu yılın başlarında tanıttığımız navigasyon servisimizle başladık. Şimdi de tüm servislerimizi tek bir marka altında topluyoruz: Ovi. Önümüzdeki 12 ay içinde, Ovi’ye yeni kullanıcı arayüzü unsurları, servisler ve web toplulukları ekleyeceğiz.”

Nokia’nın yeni servisleri hakkında bir açıklama yapan Nokia Multimedya Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki de şunları söyledi: “İnsanların, bilgisayar ya da TV karşısında oturmak zorunda kalmadan, pek çok içeriğe tek bir yerden erişmek istediklerini biliyoruz. Nokia Music Store ve N-Gage servislerimiz sayesinde artık Nokia Nseries multimedya bilgisayar kullanıcıları en iyi müziklere ve oyunlara her an, her yerden erişebilecek. Dijital içerikler açısından mobil cihazların en popüler platform ya da ‘dördüncü ekran’ olacağına inanıyoruz. İnsanların bilgileri, duyguları ve düşünceleri, istedikleri anda ve istedikleri yerde yaratabilmelerini, paylaşabilmelerini ve kullanabilmelerini sağlayacak olan Ovi, Nokia’nın Internet servisleri vizyonunu hayata geçiriyor.”

Ovi: Pek çok kapıyı açan tek bir anahtar

www.ovi.com adresindeki Ovi, Nokia Music Store, Nokia Maps ve N-Gage’den oluşan Nokia Internet servislerine açılan kapı olacak. Ovi ayrıca web topluluklarına da açık olacağı için, kullanıcıların kendi içeriklerine, topluluklarına ve iletişim listelerine, uyumlu bir Nokia cihazla ya da bilgisayar üzerinden, tek bir noktadan erişmelerini sağlayacak. Ovi’nin ilk versiyonu 2007’nin 4. çeyreğinde İngilizce olarak hayata geçirilecek. Ek özellikler ve dillerle genişletilecek versiyon ise 2008’in ilk yarısında kullanıcıların hizmetinde olacak.

Nokia Music Store: Tüm dünyanın müziği cebinizde

Nokia Music Store (http://music.nokia.com) ünlü sanatçıların, bağımsız yapımcıların ve dünyanın her yerindeki yerel sanatçıların çalışmalarından oluşan milyonlarca şarkıyı sunacak. Nokia’nın bu online müzik mağazasına bir masaüstü bilgisayardan ya da Nokia N81 / Nokia N95 8GB multimedya bilgisayarları gibi uyumlu bir Nokia cihazı üzerinden erişilebilecek. Nokia Music Store’da yeni şarkılar aranabilecek, istenen şarkılar satın alınabilecek ya da sipariş listesine ekleme yapılarak şarkılar başka bir zaman indirilebilecek. Satın alınan şarkılar mobil cihazlara kolayca aktarılacak ve cihazlardaki dahili müzikçalar sayesinde, her an her yerde müzik listeleri oluşturulabilecek.

Nokia Music Store ile tüm şarkılar dinlenebilecek; ayrıca tek tek şarkılar ya da albümler de satın alınabilecek. Düzenli olarak güncellenen tavsiye listesi ve şarkıların türüne göre hazırlanan güncel şarkı listeleri, diğer kullanıcıların beğenilerini gösterecek. Nokia’nın online müzik mağazası Nokia Music Store bazı Avrupa ülkelerinde 2007 yılı içinde açılacak; daha sonra diğer Avrupa ve Asya ülkelerine yayılacak. Avrupa’da tek bir şarkının satış fiyatı 1 Avro olurken, albüm fiyatları da 10 Avro’dan başlayacak. Kullanıcıların bilgisayar üzerinden işlem yapabilmeleri için aylık 10 Avro abonelik bedeli ödemeleri gerekecek.

N-Gage: En iyi mobil oyun deneyimi

N-Gage, uyumlu bir Nokia cihazı ile son derece kaliteli oyunlar bulmayı, denemeyi ve satın almayı kolaylaştıracak. Uyumlu Nokia cihazı üzerindeki N-Gage uygulamasını seçen kullanıcılar, satışta olan oyunların önizlemesini yapabilecek, arkadaşlarıyla aynı anda siteye bağlanıp oyun oynayabilecek, oyunlar hakkındaki yazıları okuyabilecek ya da ücretsiz demoları indirebilecek. Satın alınacak oyunların ödemesi kredi kartıyla yapılabildiği gibi, aylık telefon faturasına da eklenebilecek. Electronic Arts ve Gameloft gibi önemli oyun şirketleri, en sevilen oyunlarını N-Gage üzerinden sunacaklar. Uygulama, Kasım 2007’den itibaren http://www.n-gage.com adresinden indirilebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları