26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nokiadan Yeni Geridönüşüm Projesi
26 Ağustos 2008 Salı 09:27

Nokia'dan Yeni Geridönüşüm Projesi

Nokia, çevre sorumluluğuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koyarak, Türkiye'de yeni bir geridönüşüm projesi başlatıyor.

Test, üretim, dağıtım gibi aşamalarının hepsinde çevreye duyarlı bir yaklaşım sergileyen mobil iletişim devi Nokia, sürdürülebilir çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Ağustos ayında başlayan proje ile Nokia gelecek kuşakları ve doğal yaşamı koruma adına kullanılmayan Nokia cep telefonları, şarj cihazları ve bataryaları toplayacak. Kullanılmayan bu ürünlerin, Türkiye"de 46 ilde 156 noktada kurulan Geridönüşüm kutularında toplanarak yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Atmayın, bize verin
Nokia cep telefonlarının %65-80 oranında geri dönüştürülebilir olduğunun altını çizen Nokia yetkilileri şunları ifade etti: "Nokia ürünleri genel olarak plastik malzemeler, metal malzemeler ve seramik malzemelerden oluşmaktadır. Bir Nokia cep telefonundaki ham maddelerin büyük bir kısmı yeniden kullanılabilir ya da yakılmak suretiyle enerjiye dönüştürülebilir. Örneğin, bir cep telefonunda kullanılan plastik malzeme ve kapaklar geri dönüştürülebilir; elektronik aksam ve parçalar içerisinde bulunan altın, paladyum, bakır gibi metaller yeniden kullanılabilir; bataryaların geri dönüşümünden elde edilen birçok metal yeniden değerlendirebilir; paketleme amaçlı kullanılan her türlü kağıt, karton ve plastik malzeme de lokal olarak geri dönüşüme müsaittir."

Satın alındıktan sonra bir nedenle çekmecelerde kullanılmadan bekletilen ya da yenisini alınarak eskisini atılan mobil telefonlara yönelik bir geri dönüşüm projesi başlatması, Nokia"nın geri dönüşüme verdiği önemi yansıtıyor. Nokia"nın geri dönüşüme bakışı Nokia Türkiye Genel Müdürü Imfred de Jong"un şu sözlerinde özetleniyor: "Nokia olarak bizler, hem sosyal sorumluluk projelerine hem de çevreye önem veren bir üretici olmamız nedeniyle çevremizi, yaşadığımız dünyayı ve kaynaklarımızı korumak ve gözetmek adına bir geri dönüşüm projesi başlatmış bulunuyoruz."

15 Ağustos 2008"de hayata geçen bu proje, Türkiye"deki Nokia Care servis noktaları üzerinden yürütülecek. Halen 46 şehirde ve 156 noktada mevcut olan Nokia Care servisleri üzerinden gerçekleştirilecek proje aşamaları şöyle özetleniyor:

a- Kullanıcılar eski Nokia cep telefonlarını, bataryalarını ve şarj aletlerini Nokia Care servis noktalarına geri getirecek;
b- Nokia Care servis noktaları eski telefonlarda yer alan bilgilerin silinmesi ve nasıl yedeklenebileceği konusunda yardımcı olacak, alternatif olarak da müşterilere bu bilgilere online olarak nereden erişilebileceğini bildirecek;
c- Eski ürünler Nokia Care servis noktalarında yer alan Geri Dönüşüm Kutularına atılacak;
d- Geri dönüştürülmek üzere Geri Dönüşüm Kutularında toplanan bu eski telefonlar, Nokia'nın onayladığı geri dönüşüm şirketi tarafından geri dönüşüme tabi tutulacak.

Projeye destek verecek olan kullanıcılar aynı zamanda çevre bilincini geliştirmek, ülke ve dünya kaynaklarını koruyarak yarınlara daha temiz bir çevre ve dünya bırakmak konusunda da önemli bir kişisel sosyal sorumuluk görevini yerine getirmiş olacaklar.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları