24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nokiadan Akıllı Ev Platformu
12 Aralık 2008 Cuma 12:09

Nokia'dan Akıllı Ev Platformu

Nokia, kullanıcılarının evlerini mobil cihazla kontrol edebilmelerini sağlayan akıllı ev platformunu duyurdu.

Nokia, akıllı ev platformu olan Nokia Home Control Center çözümünü geliştirdiğini duyurdu. Bu platform, ağ içerisine alınan ev servisleri ve çözümleri alanında yeni bir çığır açıyor. Nokia"nın Home Control Center platformu, yeni nesil güvenlik ve akıllı ev çözümleri ve ev enerji yönetimi sistemlerine temel teşkil edecek.

Bu platform, üçüncü partilerin kendi akıllı ev çözüm ve servislerini de entegre edebileceği açık bir platform olma özelliği taşıyor. En temel tüketici değeri ise, dahili yüksek güvenlik seviyeleri sayesinde tüm çözüm alanlarında kolayca tak ve çalıştır deneyimi sağlaması. Bu platformdaki tüm çözümler yerel ya da uzaktan bir akıllı telefon veya kişisel bilgisayar aracılığıyla kullanılabiliyor. Tüketiciler elektrik kullanımlarını kontrol edebiliyor, cihazları açıp kapatabiliyor, sıcaklık, kamera ve hareket gibi veri ve objeleri izleyebiliyor. Güvenlik, ısıtma ve havalandırma sistemi gibi ev içinde kullanılan tüm sistemler gelecekte de Nokia platformuna bağlanabilecek.

Nokia yetkilileri konuyla ilgili görüşlerini şöyle belirtiyorlar, "Akıllı ev pazarında büyüme olduğunu gözlemliyoruz. Günümüz evlerinin her yerinde akıllı cihazlar var ama bugüne dek bu ev sistemlerinin çoğuyla bir arada çalıştırılabilecek, kullanımı kolay bir çözüm getirilememişti. Bizler, dışarıdaki ortaklarımızın bizim platformumuzun üzerinde kendi çözüm ve servislerini geliştirebilecekleri açık bir çözüm ortamı getirmek istiyoruz. Mobil servisin, özellikle evde kimse yokken, evdeki akıllı sistemleri kontrol edebilecek ideal bir arayüz olduğuna inanıyoruz."

Nokia ayrıca Avrupa"nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan RWE ile işbirliğine gittiklerini de duyurdu. Bu işbirliği, evlerdeki CO2 izini ve enerji tüketimini yönetecek kapsamlı bir çözüm bulmayı amaçlıyor. Bu işbirliği ile RWE"nin enerji uzmanlığı Nokia"nın teknolojik deneyimi bir araya gelecek.

Bundan yola çıkan Nokia ile RWE"nin ilk ortak çözümü 2009 yılı sonlarına doğru evlerdeki ısıtma yönetimini odak alacak. Bu ürün, asıl ısı dağıtıcı sistemin uzaktan kumandalı termostatlarını içeren merkezi kontrol ünitesinden oluşuyor. Kullanıcı arayüzü ise bir kişisel bilgisayar veya mobil telefon olacak ve buna özel ayrı bir ekran da sağlanacak. RWE bu araçları yeni enerji tedarik sözleşmeleriyle birleştirmek gibi özel bir öneri de planlıyor. Nokia ile RWE ikinci adımda da, 2009 yılından sonra, akıllı ölçerlerle ilgili ilave servisler de sunmayı planlıyor. Bu servislerle tüketicilere, enerji tüketimleriyle ilgili gerçek zamanlı bilgiler sunulacak ve enerji faturalarını uzaktan kontrol etme fırsatı sağlanacak.

RWE yetkilileri, "akıllı ev enerji ürün yelpazemizde Nokia gibi dünya lideri bir teknoloji firmasıyla ortak çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Amacımız, her evde rahatlıkla kullanılabilecek, basit, yenilikçi, yaratıcı ve enerji maliyetini düşüren etkin çözümler sunmaktır".

Ayrıca Nokia, evdeki akıllı sistemlere mobil erişim sağlayacak yeni nesil ürünler yaratmak için sağlam bir zemin oluşturacak bir dizi şirketle de birlikte çalışmaya başladı. Bu iş ortakları arasında Danfoss, Delta Dore, Ensto ve Meishar Immediate Community (MIC) ile Zensys yer alıyor. Nokia akıllı ev ortaklık programı, mobil erişimle açılacak ve yeni nesil akıllı evleri için yepyeni fırsatlar sunacak beş kilit nokta üzerine yapılandırıyor: Güvenlik, verimli enerji kullanma, sıhhat, inşaat, emlak ve akıllı ev çözümleri.

Nokia Home Control Center Nokia çözümlerinin bir parçası olacaktır. Çözüm, 2-3 Aralık tarihlerinde İspanya-Barselona"daki Nokia World etkinliği çerçevesinde tanıtılmıştır. Ticari lansmanı ise 2009 yılı sonunda gerçekleştirilecektir.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları