17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nokia Müzikle Geliyor
06 Aralık 2007 Perşembe 14:10

Nokia Müzikle Geliyor

Nokia, 4 Aralık’ta Amsterdam’da düzenlenen Nokia World 2007 etkinliğinde Nokia Müzikle Geliyor isimli yeni müzik servisini tanıttı.

Nokia, 4 Aralık’ta Amsterdam’da düzenlenen Nokia World 2007 etkinliğinde mobil iletişimdeki evrim, mobilite ve Internet arasındaki yakınsama (convergence) ve çevresel sürdürülebilirliğe dair vizyonunu açıkladı.

Amsterdam’daki Nokia World 2007 etkinliğinde Nokia’nın mobil sektörün geleceğine ilişkin vizyonunu açıklayan Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo şunları ifade etti: “Dijital yakınsamanın hız kazanmasıyla mobil iletişimde yeni bir çağa girmek üzereyiz. Nokia dünyanın bir numaralı mobil cihaz şirketi. Bunun getirdiği sorumlulukla, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik girişimleri desteklemeye devam ederek, ürün ve servislerimizle çevre bilincinin artırılmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.”

Nokia Müzikle Geliyor

Nokia, bu yıl 2.700 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Nokia World 2007’de Nokia Müzikle Geliyor isimli yenilikçi müzik servisini tanıttı. Nokia Müzikle Geliyor, Nokia cihazı satın alan kullanıcılara ünlü sanatçılara ait milyonlarca şarkıya bir yıl sınırsız erişim olanağı sunacak. Kullanıcılar, bu bir yıllık süre sona erse de cihazlarına yükledikleri müzik içeriklerini cihazlarında saklayabilecekler.

Nokia Multimedya Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anssi Vanjoki konu hakkında bir açıklama yaparak şunları ifade etti: “Kullanıcılara diledikleri şarkıları mobil cihaz ve bilgisayarlarına sınırsız yükleme olanağı sunarak, sınırsız bir müzik deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz. Engin bir arşivi bulunan Nokia Müzikle Geliyor servisi ile, sanatçıların emeğini göz ardı etmeden, kullanıcıların diledikleri müzik içeriklerine diledikleri yerde erişme hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.”

Nokia Müzikle Geliyor servisinin tanıtımı için Nokia World 2007’ye katılan Universal Music Group CEO’su Lucian Grange konu hakkında şunları ifade etti: "Nokia ile çalışmaktan son derece memnunuz. Nokia Müzikle Geliyor servisi ile kullanıcılar en yeni sanatçıların en yeni şarkılarını keşfetmenin yanı sıra Universal’ın kapsamlı arşivinden de yararlanabiliyorlar. Nokia Müzikle Geliyor, sanatçılarımıza da yeni dinleyici kitlelerine uygun maliyete kolaylıkla ulaşma olanağı sunuyor."

Servis, Universal Music Group International ile başlayacak, Nokia’nın diğer büyük uluslararası müzik şirketleri ile görüşmeleri devam ediyor.

Internet servislerine açılan kapı Ovi
Nokia World 2007 etkinliğinde Nokia’nın Ağustos ayında duyurduğu yeni Internet servisleri markası Ovi ile ilgili gelişmelere de yer verildi. Fincede kapı anlamına gelen Ovi, bir yandan Nokia’nın mobil servislerine açılan bir kapı görevi üstlenirken, diğer yandan da kullanıcıların sosyal iletişim ağlarına, topluluklarına ve içeriklerine kolayca erişebilmelerini sağlıyor.

Ovi’yle ilgili gelişmelere de değinen Vanjoki şunları söyledi: “Ovi, kullanıcılara mobil, bilgisayar ve İnternet ortamlarını kolay kullanıcı arayüzü unsurlarıyla bir araya getirerek, basit ama zengin bir kullanım deneyimi sunuyor. Ovi kapsamındaki servislerin ilk aşamasında müzik, oyun ve navigasyon hizmetleri veriyoruz. Sonraki aşamada ise kullanıcılara bütünleşik deneyimler yaşatmayı hedefliyoruz. Ovi ve bu kapsamdaki yeni servisler 2008 boyunca kesintisiz sunulacak.”

Hedef: Çevresel sürdürülebilirlik
Etkinlikte çevresel sorunlara verdiği önemin altını çizen Nokia, mobil cihaz sektöründe enerji etkinliği, ürünlerde kullanılan malzemeler, gerialım, geridönüşüm ve paketleme gibi alanlardaki yeni girişimlere hem önderlik ediyor, hem de bu tür girişimleri destekliyor. Bunun en güzel örneği, Nokia 3110 Evolve. Bu mobil cihaz, yüzde 50 geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen biyolojik kapak içeriyor, yüzde 60’ı geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ufak bir pakette, Enerji Yıldızı* gerekliliklerinden yüzde 94 daha az enerji harcayan Nokia’nın en enerji etkin şarj adaptörü ile birlikte sunuluyor.

Nokia 3110 Evolve, Nokia’nın çevreyle ilgili en son girişimlerinden sadece biri. Nokia, bugüne kadar buna benzer çeşitli girişimlere imza attı. Örneğin; sektörde ilk kez, kullanıcıları şarj işlemi tamamlandığında uyarıp cihazın fişini prizden çekmelerini hatırlatan mobil cihazları üretti. Bu işlev sayesinde dünya çapında, Avrupa’da 100 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Nokia ayrıca Şubat 2006’da, malzeme oranının yüzde 54 azaltıldığı yeni bir paketin tanıtımını yaptı. Bu paketler sayesinde, yıl sonuna kadar ürün dağıtımı için 5 bin araç daha az kullanılacağından yakıt tüketimi ve karbon emisyonunun azalacağı ve 100 milyon Avro tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

*Enerji Yıldızı standardı: ABD Çevre Koruma Dairesi ve Enerji Bakanlığı tarafından belirlenen enerji etkinliğine ilişkin kurallardır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları