23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nokia, WWF Climate Savers Programa Katıldı
04 Şubat 2008 Pazartesi 16:48

Nokia, WWF Climate Savers Program'a Katıldı

Nokia, çevre sorumluluğuna verdiği önemi bir kez daha ortaya koyarak, WWF Climate Savers Program'a katıldı.

Nokia, enerji etkinliğini artırıp karbondioksit yayılımını azaltarak çevreye karşı gösterdiği duyarlılığı daha da artırmak amacıyla Doğal Hayatı Koruma Vakfı İklim Kurtarıcıları Programı’na (WWF Climate Savers Program) katıldığını açıkladı. Nokia, cep telefonu şarj cihazlarının harcadığı stand-by enerji miktarını yarı yarıya azaltmayı, 2010 yılına kadar tesislerinin yüzde 50’sinde yeşil enerji kullanmayı ve 2012 yılına kadar tesislerindeki genel enerji ihtiyacını yüzde 6 oranında azaltmayı içeren bir dizi enerji tasarrufunu hedefliyor.

Bu hedef, Nokia’nın mevcut İklim Değişikliği Stratejisi’nin bir parçasını oluşturuyor. Nokia, dünya çapında en büyük çevre koruma vakıflarından biri olan WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile iklim değişikliği konusunda öncülük eden şirketler arasında tesis edilen bir işbirliği programı olan WWF İklim Kurtarıcıları Programı’na katılarak, çevresel sorumluluk konusundaki kararlığını gösterdi.

Konu hakkında bir açıklama yapan WWF yetkilileri şunları ifade etti: “WWF, Nokia’nın hem kendi faaliyetlerinde hem de ürünlerinin kullanımında yüksek oranda enerji tasarrufu amacıyla İklim Kurtarıcıları Programı’na katılmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kullanıcı profili yüksek bir dünya markası devreye girince, iklim değişikliği konusunda küresel düzeyde, çok hızlı bir biçimde harekete geçmemiz gerektiği mesajı daha da güçleniyor.”

Nokia yetkilileri ise konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olarak, iklim değişikliği konusunda üstlenmemiz gereken sorumluluğun farkındayız. Faaliyetlerimizin ölçeği ve dünya çapında 900 milyon Nokia kullanıcısı olduğu göz önüne alındığında, bu konuda büyük bir fark yaratabileceğimize inanıyoruz. Bu sorumluluk bilinci, faaliyetlerimize de katkıda bulunuyor; daha verimli ve yenilikçi olmanın yeni yollarını keşfetmemize yardımcı oluyor.”

Nokia’nın WWF İklim Kurtarıcıları Programı kapsamdaki hedefleri, enerji verimliliğinin artırılması konusunda imza attığı başarıları temel alıyor. Bu hedefler şunları içeriyor:

Enerji etkinliği
Bir cep telefonu şarj edildikten sonra şarj aletinin fişi prizden çekilmezse (“no-load” modu), telefonun harcadığı enerjinin yaklaşık üçte ikisi kadar enerji boşa harcanmış oluyor. Nokia, son dokuz yılda, Nokia şarj cihazlarının harcadığı no-load enerjisini yüzde 50’den fazla azalttı. Ayrıca sınıfının en iyisi olan Nokia şarj cihazı, normal bir şarj cihazının harcadığı enerjinin yalnızca onda birine ihtiyaç duyuyor.

Nokia, bataryası dolduğu halde şarjda bırakılan telefonların neden olduğu enerji tüketimini 2010 yılına kadar yüzde 50 oranında daha azaltmayı amaçlıyor. Ayrıca Nokia, 2008’in sonuna kadar cep telefonunun bataryası dolduğunda şarj aletinin fişinin prizden çekilmesi için kullanıcıları uyaran ürünler de piyasaya sürecek.

Ofis ve tesisler
2003-2006 yılları arasında Avrupa, Amerika ve Çin’deki Nokia tesislerinde yürütülen enerji tasarrufu projeleri sayesinde şirketin enerji tüketimi dünya çapında yüzde 3.5 oranında azaldı. Nokia, 2007-2012 yılları arasında 2006’ya göre yüzde 6 oranında tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Yeşil enerji
Nokia, dünya çapında tesislerindeki enerji ihtiyacının yüzde 25’ini yeşil enerji ile karşılıyor. Nokia, bu oranı 2010 yılına kadar yüzde 50 artırmayı hedefliyor.


WWF Climate Savers Hakkında

1999 yılında kurulan WWF Climate Savers, her yıl neden oldukları toplam karbondioksit yayılımını on milyon tondan fazla azaltan uluslararası 14 büyük şirketi kapsıyor. Daha fazla bilgi için: http://www.panda.org/climatebusiness

Nokia, 2003 yılından beri WWF üyesidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları