17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netsis Üniversite Öğrencileriyle
14 Mayıs 2007 Pazartesi 13:21

Netsis Üniversite Öğrencileriyle

Netsis, Ankara Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde son sınıf öğrencilerine Üretim Bilgi Sistemleri Dersi Uygulama Bölümü kapsamında NETSİS’in ERP sektöründeki deneyim ve uygulamalarını aktarıyor.

Netsis, 2004 yılında başlattığı Bilgi Toplumu İçin Bilişimcilerden Sürdürülebilir Eğitim Projesi'ni sürdürüyor. Temel amacı öğrencilerin bilişim sektörü hakkında ufkunu genişletmek ve sektörün gelecek vizyonunu paylaşmak olan proje çerçevesinde; tüm Netsis çalışanları ayda yarım gün kendi becerisi ve deneyimi dahilinde, üniversitelerin bilgisayar ve endüstri mühendisliği bölümleri öncelikli olmak üzere, işletme ve iktisat fakülteleri ile ticaret ve bilgisayar meslek liselerinde eğitim, deneyim aktarımı, seminer, kurulum, uygulama gibi faaliyetlerde bulunuyor.

2006-2007 öğretim yılında Gazi Üniversitesi ile sürdürülen işbirliği çerçevesinde NETSİS Anadolu Proje ve Hizmetler Lideri Mert Yağcıoğlu, Ankara Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi son sınıf öğencilerine Üretim Bilgi Sistemleri Dersi Uygulama Bölümü kapsamında NETSİS’in ERP sektöründeki deneyim ve uygulamalarını aktarıyor.

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Erol, üniversitelere katma değerli eğitim hizmeti sağlamayı, dolayısıyla, üniversitelerin “bilgi arz edebilen” kurumlar haline getirilmesi sürecini hızlandırarak, üniversite-sanayi işbirliğine ivme kazandırmayı amaçlayan işbirliği hakkında şunları söyledi: “Üniversitemize bir ERP yazılımı getirerek, öğrencilerin eğitimleri sırasında ERP uygulamasına başlaması fikriyle yola çıktım. Yerli bir yazılım seçmemdeki amaç, öğrencilerin uygulamayı öğrenmelerinin yanısıra, iş yaşamlarında bildikleri bu yazılımı tercih etmelerinin, geleceğin özel ve kamu sektöründe yerli yazılım pazarını da yükseltebilecek olmasıydı. Karşılıklı bir anlaşma yapalım iki tarafta faydalansın diyerek bir adım attım. 2 yıl önce bu işbirliğini NETSİS ile sürdürme kararı aldık. Bu işbirliği sadece yazılımı yüklemek, kullanmak ve onu öğretmek amaçlı değildi. NETSİS’in üniversitemize gelerek kendi ERP sistemini, bizim teorik olarak öğretmemizden farklı olarak, “ERP uygulanınca sonuçları nelerdir?” sorularının cevaplarını verecek şekilde öğrencilere sunması önemliydi. Öğrencilerin uygulamaları görüp, pratik sonuçları öğrenmeleri amacıyla NETSİS’ten bir arkadaşımız gelerek derslerimizden biri olan Üretim Bilgi Sistemleri dersimizde uygulama ve sonuçlarını anlattı.

Öğrencilerin uygulama kapsamında öğrendikleri bilgilerden son derece olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Erol, “Henüz dersi bitirmedik, dört haftamız var. Şimdiye kadar öğrencilerden aldığım geri bildirime bakarsak, hepsi öğrendikleri menü ve modülleri rahatlıkla kullanıyorlar. Hatta yazılımların geliştirilmesi yönünce önerilerde bile bulunabiliyorlar” dedi.

NETSİS ile yapılan bu işbirliğinin öğrencilerin çalışma hayatlarında 6-7 ay sürecek bir zamanı aşmalarını sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Serpil Erol, “Öğrencilerimiz yazılımı ve modüllerini nerede kullanmaları gerektiğini, öğreniyorlar. Sadece NETSİS’i değil ERP yazılımlarının hepsini kullanma becerisine sahip oluyorlar. Yazılımın mantığını öğreniyorlar. Günümüzde bütün sistemler ERP yazılımlarını alma eğilimindeler. Biz onlara bazı bilgileri veriyoruz ancak mühendislikte uygulama ağırlıklı eğitim şart. Bunun için bu dersimizin üçte birini uygulamaya ayırdık. Aldığımız olumlu sonuçlar da bizi çok memnun ediyor” diye konuştu.

Üniversitede bu tür başka işbirliği örneklerinin henüz çok sayıda olmadığının altını çizen Prof. Dr. Serpil Erol, NETSİS ile işbirliğinin öğrencilerin staj dönemlerinde, bitirme ödevlerinde, insan kaynaklarının planlanmasında sürmesi için yeni projeler de olması gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları