04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netsis KOBİ Zirvesine Katıldı
18 Aralık 2007 Salı 14:02

Netsis KOBİ Zirvesi'ne Katıldı

Netsis, 5. KOBİ Zirvesi kapsamında, KOBİ'ler ve Bilişim başlıklı panelde KOBİ'lere seslendi.

KOBİ"lerin bilişime yönelik eğilimlerinin ve gelecek fırsatlarının irdelendiği panelde, Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur, Türkiye"nin en önemli organizasyonlarından biri kabul edilen, KOBİ sorunlarının tartışıldığı ve KOBİ'ler için yol haritalarının çizildiği 5. KOBİ Zirvesi"nde küçük ve orta ölçekli firmaların küresel pazara açılmaları ve artan rekabette ayakta kalabilmelerini sağlayacak teknolojiler ve eğilimler hakkında bilgi verdi. Ekonomik alanda ülkeler arasında devam eden sıcak savaşların yerini firmaların ekonomik savaşlarına bırakacağı yönündeki görüşlere atıfta bulunan Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur; ülke ekonomisi içinde yüzde 99,5 paya sahip olan KOBİ"lerin küresel ekonomik rekabette ayakta kalabilmeleri ve firmalar arasında ekonomik anlamda devam eden "savaş"ta galip gelebilmeleri için büyük düşünmeleri gerektiğini belirtti. Türkiye"nin yazılımı stratejik sektör olarak kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Ihlamur, "Bugün Mısır dahi yüzde 85"i karşılıksız olmak üzere firmalara 50 bin Avroluk yazılım desteği sağlıyor. Türkiye"de bu rakam 8-10 bin seviyelerinde." diyerek bilişim destek politikalarının geliştirilmesi konusunda devlet nezdinde atılımlar yapılması gerekliliğini ifade etti.

"Şirketler güçlenirse, ülkeler ekonomik savaşları kazanılabilir."

Yalnızca katma değerli servislere sahip ekonomilerin rekabete ayak uydurabilecekleri yorumunda bulunan Ihlamur, bunun için bilişim sektörü üreticilerinin KOBİ"ler için tek elden çözümler sunabilmesi gerektiğini, bunu gerçekleştirmek için de "iş birliği"nin kilit sözcük olduğunu ifade etti. KOBİ"lerin de üzerine düşen sorumluluklar olduğunu ekleyen Ihlamur, KOBİ ölçeğindeki firmaların katma değerli servisleri ve kurumsal yazılımları stratejik olarak ele almalarının rekabet avantajı yaratmak adına göz ardı edilemez olduğunu belirtti. Bunun için "küçük firmalar büyük davranmalı" değerlendirmesinde bulunan Netsis Genel Müdürü, "Şirketler güçlenirse, ülkeler ekonomik savaşları kazanılabilir." dedi.

Kurumsallaşma sürecine geçişte ve uluslararası rekabette, KOBİ"lerin ihtiyaç duyduğu çözümler, alışılagelmiş uygulamaların dışına çıkan vizyon çalışmaları, işletmenin işini büyütecek ve daha çok dışa açılımı sağlayabilecek uygulamalar konusunda ayrıntılı bilgilerin verildiği panelde Ihlamur son olarak, yazılım eğilimlerine de değinerek "KOBİ"ler yazılım tercihlerini yaparken kurumsal entegrasyondan çok içinde bulundukları eko sistemi de kapsayan ağ (network) entegrasyonunu baz almalılar." tavsiyesinde bulundu.

TOSYÖV, TOBB, KOSGEB iş birliği ile yapılan KOBi Zirvesi"nde, AB sürecine uyumda; yerel ve küresel bazda sürdürebilir rekabet gücü kazanarak büyüme ve kalkınmada kalıcı başarıyı yakalamaları için KOBİ'lerin yapması gerekenler derinlemesine irdelendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları