23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Netron ve İş Ortaklarından IT Pro Factory
06 Aralık 2007 Perşembe 11:57

Netron ve İş Ortaklarından IT Pro Factory

Netron, iş ortakları ile birlikte gerçekleştirdiği IT Pro Factory projesi ile 1 yılda 500 sistem uzmanı yetiştirmeyi hedefliyor.

2007 yılında Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği tarafından dünyada yılın iş ortağı seçilen ve aynı zamanda yine Microsoft tarafından dünyanın en iyi 3 teknik eğitim merkezi arasında gösterilen Netron, iş ortaklarıyla birlikte bilişim alanında devrim yaratacak yepyeni bir projeye daha imza attı. Netron’un Microsoft Türkiye, Yenibiris.com ve Randstad ile birlikte gerçekleştirdiği IT Pro Factory adını taşıyan projeyle, yetişmiş işgücü açığının yüz binlerce kişiye ulaştığı bilişim sektörümüze nitelikli sistem uzmanlarının kazandırılması amaçlanıyor. IT Pro Factory projesinin tanıtımı 5 Aralık 2007 günü Netron Genel Müdürü Bülent Tekmen, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu ve Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka’nın katıldığı bir toplantıyla gerçekleştirildi.

IT Pro Factory, bilişim sektörümüzün ihtiyaç duyduğu sistem uzmanlarını yetiştirmek amacıyla geliştirilmiş ve uzman adaylarına gerçek hayat tecrübelerini aktarmak amacıyla tasarlanmış bir eğitim programı olarak dikkat çekiyor. Proje kapsamında sunulacak teknik eğitimlerin yanı sıra bireylerin gelişimi için kurumsal zeka, iş yapısı, iş ve bilgi akışı gibi eğitimlere de yer veriliyor. Ayrıca katılımcı adaylar Netron Kariyer Gelişim ve Girişim Merkezi dahilinde danışmanlardan ücretsiz kariyer danışmanlık desteği de alabiliyorlar. Programı tamamlayan adaylar sistem uzmanı, sistem tasarımcısı, sistem yöneticisi, analiz uzmanı, güvenlik uzmanı, güvenlik yöneticisi, proje yöneticisi gibi pozisyonlarda görev yapabilecekler.

Programa başvurular Netron şubeleri ya da internet üzerinde www.yenibiris.com/itprofactory adresinden yapılabiliyor. Başvurular Yenibiris.com ve IT Pro Factory projesinin iş ortakları tarafından değerlendirildikten sonra eğitim alacak adaylar belirlenecek. İlk değerlendirmeyi geçen adayların İngilizce ve temel teknik bilgi seviyelerinin uygun eğitim için belirlenmesi amacıyla bir seviye tespit sınavı yapılacak. Ardından başlayacak eğitimler ise 2-6 ay sürecek. Program katılımcıları eğitimlerin ardından işe yönlendirilecekler. IT Pro Factory katılımcıları eğitim ücretlerini ise programı tamamladıktan sonra ödemeye başlıyorlar. IT Pro Factory projesi kapsamında 1 yıl içerisinde 500 sistem uzmanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Netron Genel Müdürü Bülent Tekmen, iş ortaklarıyla birlikte hayata geçirdikleri IT Pro Factory projesine ilişkin şu bilgileri verdi: “Dünya bilişim endüstrisine örnek teşkil edecek bu projeyle, yetişmiş bilişim profesyoneli açığının kapatılmasına yönelik önemli bir adım atıyoruz. Her biri kendi alanının önde gelen isimleri olan iş ortaklarımızla Türkiye’den başlayıp tüm dünyaya yayılacak bir açılım sunacağımıza inanıyorum. Netron olarak amacımız Türkiye’yi bir bilişim merkezi haline getirmek ve tüm dünyada isim yapmış bilişimciler yetiştirmek.”

Düzenlenen basın toplantısında, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi: “Sektörümüzün işgücü açığına ve nitelikli istihdamın artmasına yönelik önemli bir çözüm anahtarı olduğuna inandığımız Developer Factory yolculuğunda yeni bir adım daha atılıyor. Bu defa Yenibiris.com ve Randstad gibi değerli proje paydaşlarımızla birlikte çok yönlü ve çok iyi tasarlanmış olan bu programın kapsamını genişletiyoruz. IT Pro Factory ile bilişim sektörü nitelikli sistem uzmanları kazanacak. Sektörümüzün güçlenmesi ve ülkemize daha fazla katma değer üretebilmesi açısından Netron’un öncülük yaptığı bu alana katkıda bulunacak başka eğitim programlarına da ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebilirim. Netron başta olmak üzere projeye katkılarını esirgemeyen Yenibiris.com ve Randstad’a bilişim sektörünün bir temsilcisi olarak teşekkür ederim.”

Yenibiris.com olarak projeye gelecek başvuruları değerlendirme aşamasında önemli bir görev üstlendiklerini belirten Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu’nun konuşmasında dikkat çektiği noktalar şöyleydi: “Nitelikli eleman açığı, bütün sektörlerde bir sorun. Bilişim de çok hızlı gelişen bir sektör olduğu için, yeni bilgilere sahip, kendini sürekli geliştiren, deneyimli elemanlara ihtiyaç artıyor. Yenibiris.com, değişik sektörlere yönelik uzmanlık programları için firmalarla işbirliği yaparak önemli eğitim projelerine imza atıyor. Projeler sonucunda bugüne kadar yüzlerce kişi, çoğu bilişimin farklı kollarında, giriş seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar çeşitli kademelerde eğitim alıyor ve bu eğitimlerden aldıkları güçle kariyerlerine yeni bir yön veriyor.”

Projede yerleştirme sürecini yönetecek olan Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka ise şunları söyledi: “Randstad tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uzman yetiştirme programlarına destek sağlamaya devam ediyor. İşimiz firmalara doğru elemanları yerleştirmek. ITPro Factory projesiyle bunu bir adım ileriye taşıyıp, alanında eğitimli adayları bize gelen müşteri talepleri doğrultusunda uygun pozisyonlara yönlendireceğiz. Her iki tarafın da kazanacağı bu oluşuma uzmanlığımızla destek vermekten memnuniyet duyuyoruz.”

Netron, Microsoft Türkiye ve Yenibiris.com ortaklığında hayata geçirilen ilk proje olan Developer Factory, tüm dünyada 139 ülkeden 10.000’in üzerinde firmanın 2.000 projesi arasında birinciliğe ulaşmış ve Netron’a 2007 yılında Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği Yılın İş Ortağı ödülünü getirmişti. Bilişim dünyasının hizmetine sunulan IT Pro Factory projenin de Developer Factory gibi dünyada bir ilke imza atması ve uluslararası bilişim endüstrisine yepyeni bir vizyon kazandırması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları