22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nar Taneleri Projesi 4. Yılı Eğitimleri Başlıyor
13 Haziran 2012 Çarşamba 13:30

Nar Taneleri Projesi 4. Yılı Eğitimleri Başlıyor

Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar projesinin 2012 döneminde 17 ilden 50 genç kadın güçlenerek hayata ve istihdama hazırlanacak.

Yetiştirme yurtları, koruma, bakım ve rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlarda yetişen 18-24 yaş arası genç kadınlara eğitim ve istihdam desteği sağlamak için, Boyner Holding ve grup şirketlerinin öncülüğünde 2009’da başlayan Nar Taneleri projesinin, 2012 yılı çalışmaları devam ediyor. Projenin dördüncü yılına ait eğitimler 14 Haziran – 19 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Her yıl farklı illerden genç kadınların katılmasıyla çoğalan “Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar” Projesi 2012 eğitimlerine bu yıl 17 ilden toplam 50 genç kadın katılacak.

Boyner Holding ve grup şirketlerinin önderliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Türkiye Personel Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) ortaklığı, Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR), Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle yürütülen Nar Taneleri projesinin, 2012 yılı çalışmaları devam ediyor.  Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda (yetiştirme yurtları, sevgi evleri, çocuk evleri, koruma bakım, suça yönelmiş, kanunlarla itilâfa düşmüş çocukların bulunduğu rehabilitasyon merkezi ve suç mağduru çocukların bulunduğu bakım sosyal rehabilitasyon merkezi) yetişmiş 18-24 yaş arası genç kadınların bireysel gelişimleri, eğitime devamları ve istihdama katılımlarını kolaylaştırmak için 2009 yılında başlayan proje, bu yıl Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere toplam 17 ilde devam edecek.

Bu sene; Ankara, Amasya, Aksaray, Ardahan, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Karaman, Kastamonu, Kırşehir, Sivas, Tokat ve Trabzon olmak üzere toplam 17 ilden katılımcılarla yürütülecek projede özel sektöre ilişkin bilgilendirme, ziyaretler ve sosyal aktiviteler de yapılması planlanıyor. Eğitimler 14 Haziran – 19 Temmuz 2012 arasında İstanbul’da gerçekleşecek.  

Yaklaşık 1 yıl sürecek yeni dönemde toplam 50 genç kadına 11 farklı konuda PERYÖN gönüllü eğitmenleri ve Kadın Sivil Toplum Örgütlerinden eğiticiler tarafından eğitim verilecek. Eğitimlerin tamamlanması akabinde genç kadınlar, PERYÖN gönüllülerinden oluşan mentor ablalarından bir yıl sürecek danışmanlık desteği almaya başlayacaklar.

50 genç kadın PERYÖN gönüllülerinden oluşan mentorlarıyla ilk kez İstanbul’daki eğitim programında biraraya gelecek.

Yoğun bir içerikle gerçekleşecek programda iletişimden kariyer planlamaya, CV hazırlamadan mülakat uygulamalarına, toplumsal cinsiyet eşitliğinden kadın sağlığına kadar 11 farklı konuda eğitim verilecek. Tamamlanan eğitimlerin ardından Nar Taneleri, kişilik özelliklerine göre eşleştikleri PERYÖN gönüllülerinden oluşan mentorları tarafından bir yıl boyunca izlenecek ve desteklenecek. Proje’nin, 2012 yılında yeni illerin katılımı ile daha da büyüyerek Türkiye geneline yayılması hedefleniyor. 

Nar Taneleri Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesinin Amacı:
Toplumda sosyal ve ekonomik dışlanmaya maruz kalan yetiştirme yurtlarında yetişmiş 18–24 yaş arası genç kadınların eğitime devam etmelerini teşvik etmek,  kişisel gelişimlerini ve iş arama becerilerini geliştirerek iş gücü piyasasına katılımlarını desteklemek, Kamu ve sivil toplum ve özel sektör diyaloğunu ve işbirliğini sağlamak, toplumda bu gruba yönelik ayrımcılık ve sosyal dışlama ile mücadele etmek, farkındalık ve bilinçlendirme yaratmak, iyi örnekleri görünür kılmak.

Projenin Gerekliliği: Hedef grubun kurum bakımına (devlet korumasına) alınma nedenleri; yoksulluk ve aile parçalanması, ihmal ve istismar. Yurda gelme nedenlerine dayanan ve/veya yurt bakımında yetişmiş olmalarından kaynaklı karşılaşılan sorunlar eğitim ve istihdam; şiddet ve toplumsal dışlanmadır.

Projenin Önemi: Proje özel sektör destekli yetiştirme yurtlarında uygulanan güçlenme odaklı ilk projedir. Türkiye’de ilk defa uygulanan dönüşümsel mentorluk; dezavantajlı grupların psiko-sosyal durumları, motivasyonları, içinde bulundukları şartları ve mesleki beceri düzeylerini dikkate almaktadır. Birlikte çalıştığımız grup hayatlarında destekleyici bir mekanizma olmaksızın kendi yaşamlarında ilerleme kaydetme konusunda güçlük yaşamaktadır.

Proje;
•AMPD 2010 Ödülleri’nde mansiyon,
•ÖSGD Gönülden Ödüller 2010’da finalist,
•Çalışanların Gönüllülüğü Avrupa Ödülleri’nde INOVASYON,
•Avrupa Komisyonu ve CSR Europe tarafından Avrupa Çağında İyi örnek dereceleri ile onurlandırılmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları