18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADa Göre 3.Çeyrek
13 Aralık 2010 Pazartesi 11:55

MÜSİAD'a Göre "3.Çeyrek"

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan 3. Çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 3. Çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede özetle şunları söyledi:
"Yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen yüzde 5,5"lik reel GSYH büyümesi ile beraber, yılın ilk 9 aylık sürecinde büyüme yüzde 8.9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Aynı dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH yüzde 15.4"lük artışla 808 milyar TL'ye ulaşarak, krizin başladığı 2008 yılının son çeyreği bazında kriz döneminin artık tümüyle geride kaldığını göstermektedir.
Bu veri, son derece kırılgan ve bıçak sırtı bir durumu yansıtan dünya konjonktürü açısından ele alındığında son derece parlak bir sonuca işaret etmektedir.
3. Çeyrekteki bu büyüme, daha önceki çeyreklerde olduğu gibi Avrupa"da en yüksek ikinci büyümeye işaret ederken, mevcut eldeki verilere göre de dünyada Çin"den sonra kaydedilen en yüksek büyüme oranlarından birine tekabül etmektedir.
Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4'lük artış gösterirken, yine mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH"nın değeri bir önceki döneme göre yüzde 1.1 artış kaydetmiştir. Bu veri, ekonominin yavaşladığına değil, tam tersine, büyüme ivmesindeki artışın devam ettiğine işaret eden önemli bir göstergedir.
Öte yandan dünyada büyüme ivmesinin üçüncü çeyrekte genel olarak gerilediği de dikkat çekmektedir. Buna göre dünya ekonominin tam olarak krizden kurtulmadığını ve Türkiye olarak da bunu hala taşıdığımızdır.Türkiye"nin böyle bir ortamda büyümesini memnuniyet verici bir şekilde iç piyasanın sırtladığı görülmektedir. Bu bağlamda piyasalarda aktörlerin ekonomi yönetimine olan güveni ve geleceğe yönelik beklentilerinin olumlu yönde şekillenmiş olmasının önemi ortaya çıkmaktadır.Ancak Türkiye"nin yüksek büyüme hamlesi açısından iç piyasanın tek başına yeterli olmadığı görülmektedir. Burada ihracat ivmesinin korunması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Beklentilerin altında gerçekleşen 3. Çeyrek verileri, dış ticaretin büyümeyi aşağı çektiğini açıkça göstermektedir. 2010 yılı Ekonomi Raporunda genişçe yer verip tartıştığımız üzere, Türkiye"nin ivedilikle yeni bir ekonomik program açıklaması gerekmektedir. Türkiye"nin finansal istikrarı kaybetmeden yeni modelin iki çıpası olarak cari açığı ve istihdamı merkeze yerleştirmesi gereği öne çıkmaktadır. Öte yandan her ne kadar Orta Vadeli Programda belirtilen hedeflerin tutturulacağı yönünde oluşan bu büyüme rakamının, gerek üretim açısından, gerekse harcamalar açısından ele alındığında, ekonominin lokomotif sektörlerinden gelen büyüme verilerini tam yansıtmadığı ifade edilmelidir. Şöyle ki; yüzde 7,6 olan hane halkı tüketimi, yüzde 35"e varan özel sektör yatırımlardaki artış harcamalar açısından; yüzde 8,7 oranında artan imalat sanayi artışı, yüzde 24"leri aşan inşaat sektöründeki patlama ve yüzde 7"ler civarında gelen ticaret, ulaştırma ve mali aracılık sektöründeki büyüme ise üretim açısından, açıklanan genel büyüme verileriyle örtüşmemektedir. Keza, toplam ekonomideki payı yüzde 10"lara gerilemiş olan ve büyüme üzerindeki etkisi sınırlı hale gelen tarım sektöründeki ön tahminlere dayalı verilerin de kesinleşen verilerden sonra yukarı yönde revize edileceğini tahmin etmekteyiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları