18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Muhtar Kent Görevini Devraldı
02 Temmuz 2008 Çarşamba 10:50

Muhtar Kent Görevini Devraldı

Muhtar Kent, Coca-Cola'da CEO görevini devralarak en üst düzey yönetici konumuna geldi.

Muhtar Kent"in dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olarak gösterilen Coca-Cola"da CEO görevini devralarak en üst düzey yönetici konumuna geldiği resmen açıklandı. Görev devri nedeniyle Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Muhtar Kent"in Coca-Cola Şirketi"ni daha da ileri başarılara taşımasının beklendiği" vurgulandı.

Önceki CEO Neville Isdell"e gösterdiği üstün liderlik için teşekkür eden Muhtar Kent"in , "Yönetim Kurulumuzun şahsıma gösterdiği güvene müteşekkirim. Şirketimizi önümüzdeki yıllarda daha ileri noktalara taşımak yolundaki beklentileri gerçekleştirebilmem konusunda bana gösterilen bu güvenden büyük onur duyuyorum" şeklinde konuştuğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Coca Cola"dan yapılan açıklamada, Muhtar Kent"in Coca-Cola Şirketinde CEO ve Başkanlık görevlerini üstlenirken, 65 yaşındaki eski CEO Neville Isdell de Nisan 2009 tarihindeki genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevine devam edeceği kaydedildi.

1978'de Katıldı 2008'de CEO Oldu

Verilen bilgiye göre, The Coca-Cola Company bünyesine 1978 yılında Atlanta"da katılan Muhtar Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda"daki değişik Satış ve Pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı. 1989-1995 yılları arasında ise, The Coca-Cola Company"nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı unvanını aldı.1995-1998 yılları arasında Coca-Cola sisteminin önde gelen şişeleyici ortaklarından Amatil Avrupa"nın Murahhas Azası olarak görev yapan Muhtar Kent, 1999-2005 yılları arasında, Türkiye"de Coca-Cola İçecek"in en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu"nun Başkan ve Murahhas Azalığını yürüttü.

Açıklamada, The Coca-Cola Company"ye 2005 yılı Mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Bölgeleri Grup Başkanı olarak geri dönen Muhtar Kent"in , 2006 Ocak ayında şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm ülkelerdeki faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atandığı, 2006 sonunda İcra Başkanlığı (COO) görevine getirildiği ve 1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketinin en üst düzey yöneticilik görevini üstlenmiş olduğu belirtildi.

İngiltere"deki Hull Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Muhtar Kent, İdari Bilimler dalındaki yüksek lisans diplomasını ise London City Üniversitesi"nden aldı. Defne Kent"le evli olan Muhtar Kent"in, Selin ve Cem adlı iki çocuğu bulunuyor.

Hergün 200 Ülkede 1.5 Milyar Bardak Alkolsüz İçecek Üretiyor

Açıklamada Coca-Cola'nın, dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olduğu hatırlatılarak şu bilgilere yer verildi; "Bugün dünyanın en tanınmış markası konumunda olan Coca-Cola"nın yanı sıra, Cola-Cola light, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, Vitamin Water, Powerade, Minute Maid ve Georgia Coffee de, her birinin marka değeri 1 milyar doları aşan 12 marka dahil olmak üzere, 450"den fazla içecek çeşidini pazarlamaktadır. Gazlı içecekler, meyve suları ve meyveli içecekler, hazır içimlik çay ve kahve kategorilerinde lider olan Coca-Cola şirketi, 200"den fazla ülkede her gün yaklasık 1.5 milyar bardak alkolsüz içeceği tüketicilerle buluşturmaktadır.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları