29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MSAdan Yeni Akademi Binası
17 Ağustos 2009 Pazartesi 17:17

MSA'dan Yeni Akademi Binası

Mutfak okulu MSA'dan kriz döneminde 2 milyon Euroluk yatırım.

T.C Milli Eğitim Bakanlığı"na bağlı ve uluslararası mesleki yeterlilik sertifikası veren dünyaca ünlü City & Guilds'e Türkiye'den akredite ilk ve tek profesyonel aşçılık okulu Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), son teknolojiyle donattığı, 2 milyon Euro üzerinde bir yatırım ile yaratılan yeni binasını açtı

17 Ağustos 2009 günü MSA"nın kurucusu Mehmet K. Aksel, MSA ana sponsoru Whirlpool adına Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Levent Hatay ve sponsor Tefal adına GroupeSEB Genel Müdürü Cüneyt Yağcı"nın katılımı ile gerçekleşen açılışta MSA"nın yeni hedefinin Avrupa sınırlarını aşarak dünyanın en iyi aşçılık okullarından biri olacağı vurgulandı.

Geçen sene City & Guilds akreditasyonundaki Avrupa"nın en iyi iki aşçılık okulundan biri olarak gösterilen, Türkiye"nin dünyaca kabul gören Avrupa standartlarındaki tek mutfak okulu MSA, kapasitesini yaklaşık 3 katına çıkarttığı, Euro 2011 normlarındaki profesyonel mutfakları ile eğitimlerine Maslak'taki yeni binasında devam edecek.

Son yıllarda, özellikle de kriz sonrasında Türkiye"nin öncelikli konuları arasında yer alan mesleki eğitim konusunda önemli bir yatırıma imza atan MSA kurucusu Mehmet K. Aksel, açılış sırasında yaptığı konuşmasında, 24 kişilik bir sınıfla başlayan maceranın bugün günlük kapasitesi 500 kişiye ulaşan bir başarı hikâyesine dönüşmesinin kendilerini çok gururlandırdığını söyledi.

Öğrencilerini 8 ay kadar kısa bir sürede meslek sahibi olmuş, Türkiye"nin en iyi 5 yıldızlı otel ve restoranlarında çalışabilen, hatta yurtdışına giden birer şef adayı olarak mezun ettiklerine dikkat çeken Mehmet K. Aksel, eğitimleri sırasında staj yapan öğrencilerin yaşanan krize rağmen çoğunlukla stajlarına başladıkları yerlerden iş teklifleri aldıklarını belirtti. Aksel, şu ana kadar MSA tarafından verilen 2.000 mezunun yaklaşık % 90"ının çok iyi yerler ve pozisyonlarda çalışmakta olduğunu da vurguladı.

"Sadece Avrupa"da değil, dünyada farklı bir noktaya geleceğiz"

2004 senesinde MSA"yı kuran ve şimdi 2.100 metrekarelik yeni binası, altyapı ve bilgi birikimi ile Türkiye"de bir ilke imza atan Mehmet K. Aksel, geçen sene City & Guilds akreditasyonundaki Avrupa"nın en iyi iki aşçılık okulundan biri olarak gösterilmesinin ardından bu bina ile sadece Avrupa"da değil, dünyada farklı bir noktaya geleceklerini belirtti.MSA'nın ana sponsoru Whirlpool'u Türkiye'de yaygın satış ve servis ağıyla tüketicilerin beğenisine sunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Sn. Levent Hatay, yaptığı konuşmasında MSA'ya kurulduğu ilk günden itibaren destek verdiklerini belirterek:

"Biz başlangıçta tüm sponsorluklarımızda olduğu gibi, Whirlpool"un hedef kitlesi ile MSA'nın hedef kitlesinin örtüşmesine dikkat ettik. Amatör katılımcılara yönelik olan workshop"lar MSA"daki birlikteliğimizi başlatmakta çok etkili oldu.
Ancak MSA'yı sadece amatörlerin katıldığı eğitimler veren bir kurumdan çok, büyük bir mesleki eğitim projesi olarak algılamak lazım. Ben şahsen bunun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Whirlpool olarak, MSA"nın Avrupa"da değil, dünyada farklı bir noktaya geleceğine biz de inanıyoruz ve hedeflerine ulaşırken MSA'ya destekte bulunmaktan dolayı da gurur duyuyoruz" dedi.

Profesyonel Aşçılık, Pasta-Ekmekçilik ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimlerinin yanı sıra workshop ve kurumsal aktivitelere ev sahipliği yapan, danışmanlık hizmetleri de veren MSA"nın Maslak"taki yeni binasının içinde Euro 2011 normlarındaki profesyonel mutfaklarının yanı sıra "workshop"lar için tasarlanmış mutfaklar, barmen, barista ve sommelier eğitim salonu, değişik kullanım amaçlarına göre planlanmış seminer salonları bulunuyor.

Yeni binanın içinde dikkat çeken özelliklerden biri de, Türkiye'nin ilk ve tek "Yiyecek-İçecek Konusunda Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi" ve Türkiye'nin yiyecek-içecek tarihi konusunda özel bir koleksiyonuna sahip olan "müze"nin de bulunuyor olması. Okulun kütüphanesinde 400"ü nadir eser olmak üzere 2.500 kitap bulunurken müze ise 700"ü aşkın eser ile Osmanlı'da 1800"lerden Cumhuriyet dönemine uzanan sektörel yaşayış ve gelişime tanıklık eden bir arşive ev sahipliği yapıyor.

Teknolojinin imkânlarının zorlandığı, Avrupa"nın zorunluluk olarak 2011"i hedeflediği sistemlerle donatılan MSA binasında yer alan high tech özellikler şöyle sıralanıyor:
Akıllı elektrik tüketim ve tasarruf sistemi, atıksu tesisatlarına bağlı cihazlarda Avrupa 2011 normlarında bakteri sifonları, atık su sistemlerinde yağ ve nişasta tutucu paslanmaz çelik kapanları, okul genelinde ve davlumbazlarda otomatik yangın algılama, uyarı ve söndürme sistemleri, homojen hava dağılımlı, kumaş kanallı havalandırma sistemleri…

MSA'nın yeni binası için yapılan yatırımın 2 milyon Euro"yu geçtiğini ifade eden Mehmet K. Aksel, başta Whirlpool ve Tefal olmak üzere Unilever, Unipro, Metro ve diğer tüm sponsorlarının bu yatırıma büyük destekleri olduğunu sözlerine ekledi.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları