23 Haziran 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mobil Dönüşümün Risklerini Anlattı
20 Mart 2012 Salı 13:05

Mobil Dönüşümün Risklerini Anlattı

Trend Micro, bilgi teknolojileri yöneticilerine iş dünyasında mobil dönüşümü, bu dönüşümün getirdiği riskleri ve bu risklerden korunma yollarını anlattı.

Dünyanın lider içerik ve bulut bilişim güvenliği firması Trend Micro, iş dünyasının önde gelen firmalarında görev yapan bilgi teknolojileri yöneticilerine iş dünyasında yaşanan mobil dönüşüm, ve Consumerization'ın riskleri ve bu risklerin oluşturduğu tehditlerden nasıl korunmak gerektiğini Güvenlik Trendleri – İş Dünyasında Mobil Dönüşümün Riskleri seminerinde anlattı. Seminerde Consumerization’ı kucaklamak başlıklı bir konuşma yapan Trend Micro’nun CTO’su (Teknolojiden Sorumlu Başkan) Raimund Genes, kurumların bu yeni trendi kendi yapılarına en az riskle nasıl uyarlayacaklarını anlattı.

Kendi cihazını getir – Bring Your Own Device (BYOD) konsepti olarak da tanımlanan Consumerization kavramının dünya genelinde hızla yaygınlaştığına değinen Genes, bu trendin cihaz yatırımını kullanıcı yaptığı için kurumların cihaz maliyetini düşürdüğünü fakat ortaya çıkan yeni riskler nedeniyle cihaz yönetimi ve güvenlik maliyetlerini artırdığını söyledi.

Blackberry (RİM), IOS ve Andorid platformunun pazarda büyük bir yaygınlığa sahip olduğunu belirten Genes, özellikle Android platformunun yükselişi ve bağımsız uygulama marketlerine izin vermesinin siber suçluların bu platforma olan ilgisini artırdığını, bu nedenle Android platformunun kurumlar için çok büyük bir risk taşıdığını söyledi.

Mobil dönüşümün getirdiği risklerden sakınmak için kurumların öncelikle bir plan hazırlamaları gerektiğini, sonrasında hangi kullanıcı segmentinde hangi cihazlara izin verileceğini belirlemelerini tavsiye eden Genes, son olarak da bu mobil cihazları yönetebilecekleri ve güvenliğini sağlayabilecekleri kurumsal bir altyapı kurmaları gerektiğini belirtti.

Mobil sosyal medyanın riskleri

Mobil cihazların yaygınlaşması, bu cihazlar üzerinden sosyal ağ kullanımını da büyük oranda artırdı. Sosyal ağlar ile mobil teknolojilerin bir araya gelmesi yeni riskleri de beraberinde getirdi. Etkinlikte Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Güvenlik Danışmanı İnanç Ilgın da mobil teknolojiler ve sosyal ağların kurumlara oluşturduğu riskler ve bu risklerden korunma yollarına ilişkin bir sunum yaptı. Trend Micro’nun bu alandaki çözümlerini ise Mobil Güvenlik ve Yönetim Çözümleri Ürün Müdürü James Walker katılımcılara anlattı, ardından da bu çözümlerle ilgili canlı bir demo yapıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları