18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Millenicomda Hedef 2 Milyon Kullanıcı
22 Ağustos 2008 Cuma 16:09

Millenicom'da Hedef 2 Milyon Kullanıcı

Millenicom Türkiye"nin ilk 6 aylık cirosu 26 milyon ABD Doları"na ulaştı.

Telekomünikasyon sektörünün öncü ismi Millenicom Türkiye, kurulduğu günden bu yana büyük bir ivmeyle sürdürdüğü büyümesini bu yılın ilk yarısında da devam ettirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %32"lik büyüme kaydeden Millenicom Türkiye"nin ilk 6 aylık cirosu 26 milyon ABD Doları"na ulaştı. Türkiye alternatif telekomünikasyon sektöründeki pazar payını %20"lere yükselttiği tahmin edilen Millenicom Türkiye yıl sonu toplam ciro hedefini yaklaşık 75 milyon ABD Doları, 2009 yılı hedefini ise 150 milyon ABD Doları olarak belirledi. Millenicom Türkiye"nin bağlı olduğu Almanya merkezli European Telecommunication Holding"in bu yılın ilk 6 ayı için konsolide olmayan cirosu ise 73 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Holdingin hedefleri arasında 2008 sonunda 185 milyon ABD Doları, 2009 sonunda ise 240 milyon ABD Doları ciroya ulaşmak yer alıyor.

European Telecommunication Holding CEO"su Şevki Kuyulu, kurumsal ve bireysel alanda sektöre daima yenilikler sunarak müşteri sayılarını hızla artırdıklarına dikkat çekiyor: "2008 yılının ilk yarısı Millenicom Türkiye açısından oldukça başarılı geçti. Belirlemiş olduğumuz tüm hedeflerin üzerinde bir performans sergiledik kurum olarak. Özellikle 1045 hizmetimiz sektörün bütün vizyonunu yeniden belirledi. 1045 ile ilk kez bir alternatif telekom ürünü geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlandı. Sunduğumuz avantajlarla birlikte, alternatif operatörlerin faydasına da dikkat çekmiş olduk. 1045"ten bugüne dek 1.100.000"in üzerinde kullanıcı yararlandı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 2 milyona ulaşmasını hedefliyoruz."

A-Tipi Ses Hizmeti"nde hedef %100 büyüme

Millenicom Türkiye"nin kurumsal pazara sunduğu A-Tipi Ses Hizmeti"nin 10.000"in üzerinde şirket tarafından tercih edildiğini vurgulayan European Telecommunication Holding CEO"su Şevki Kuyulu, yenilikçi hizmetler sunmaya devam edeceklerini belirtiyor: "Telefon giderlerini düşürebilmek için büyük avantaj sunan A-Tipi Ses Hizmeti"mizden faydalanan şirket sayısının yıl sonuna kadar %100"ün üzerinde artarak 20.000"i aşması hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bireysel ve kurumsal alandaki gelişmelerle birlikte toplam trafik taşıma kapasitemizi aylık 100 milyon dakikaya çıkardık. Önümüzdeki dönemde Internet ve sanal GSM operatörlüğü (MVNO) gibi hizmetlerin yanı sıra gereken yasal düzenlemelerin tamamlanmasıyla birlikte şehiriçi ses hizmeti de sunmaya başlayacağız."

Şevki Kuyulu, Almanya"nın yanı sıra ülkemizdeki faaliyetlerinin de büyük bir hızla genişlediğini ifade ediyor: "Ülkemiz telekom sektörüne Avrupa"daki tüm tecrübemizi Millenicom Türkiye aracılığıyla yansıtıyor ve hem kaliteli hem de ekonomik hizmetler sunarak farklılığımızı ortaya koyuyoruz. Türkiye"de 1045 ve A-Tipi Ses Hizmeti"mizle öncü konumdayız. Almanya"da ise büyük başarı sağladığımız sanal GSM operatörlüğü alanındaki hizmetimiz Mobi"nin kullanıcı sayısı 220.000"e ulaştı. Yine Almanya"da, Mobi ürünleri satacak ve münhasır olarak hizmet verecek 100"den fazla Mobi Call Shop"un açılışını tamamladık. Internet ve Internet üzerinden ses hizmeti sunan Mobi DSL ürünümüzün lansmanını gerçekleştirdik. Bu hizmetimiz sayesinde Almanya"daki bireysel kullanıcılar hızlı Internet'le beraber, verdiğimiz telefon numaralarıyla Deutsche Telekom"a ihtiyaç duymadan Internet protokolü üzerinden ses hizmeti alabilir hale geldi."

Telekomünikasyonda yabancı sermaye girişi için doğru iklimi oluşturmak gerekiyor

Hem Avrupa hem de Türkiye telekomünikasyon pazarını yakından tanıdıkları için ülkemizdeki sıkıntıları çok net görebildiklerini belirten European Telecommunication Holding CEO"su Şevki Kuyulu, sektörde gereken düzenlemelerin en hızlı şekilde yapılmasının önemine dikkat çekiyor. Şevki Kuyulu, düzenlemelere ilişkin gecikmeler nedeniyle yabancı yatırımcıların ülkemizdeki alternatif telekom sektörüne ilgi göstermediklerinin de altını çiziyor: "Mevcut GSM operatörleri ve Türk Telekomünikasyon A.Ş."nin yüksek lisans bedelleri ödediği gerekçesiyle, otoriteler ve Telekomünikasyon Kurumu alternatif operatörlerin önünün açılması hususunda yeterince istekli görünmüyor. Oysaki Türkiye"de serbestleşme konusunda gereken mesafelerin daha hızlı alınması, alternatif işletmecilerin çok daha yüksek yatırımlarla pazara girmesinin önünü açacaktır. Türkiye"de son yıllarda birçok sektörde yüksek yabancı sermaye girişi yaşanırken, alternatif telekomünikasyon alanında ciddi bir yabancı yatırım olmaması bu konuda atılması gereken adımlar olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, düzenlemeler tarafında doğru iklim oluşmadan yerli ya da yabancı alternatif operatörlerden yüksek yatırım yapmalarını beklemek çok güç. Telekomünikasyon Kurumu tarafından hayata geçirilen tüm gelişmelere rağmen sabit telefon ve genişbant Internet hizmetlerinde alternatif operatörlerin önü henüz tam olarak açılmadı. Öte yandan alternatif operatörlerin pazar payları Avrupa ortalamalarının halen çok gerisinde. Avrupa"nın 5. büyük telekomünikasyon pazarı olmasına rağmen, büyük sabit telekom yatırımcıları Türkiye"yi halen cazip bir pazar olarak görmüyor. Ancak Millenicom Türkiye olarak gereken düzenlemelerin mutlaka hayata geçirileceği inancını taşıyoruz. Bu doğrultuda ülkemizde alternatif telekomünikasyon hizmetleri alanında gereken tüm yatırımları yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları