22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Microsofttan Korsan Yazılım Araştırması
21 Kasım 2011 Pazartesi 19:13

Microsoft'tan Korsan Yazılım Araştırması

Microsoft, tüm dünyada 17 Kasım’da düzenlenen “Play Fair Day-Adil Rekabet Günü” etkinlikleri kapsamında gelişen ülkelerde korsan yazılımı rekabet açısından ele alan ve ilk kez gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Microsoft, yasal yazılım kullanımının önemini ve korsan yazılım kullanmanın haksız rekabete yol açtığını vurgulamak için gerçekleştirilen ve küresel bir girişim olan Adil Rekabet Günü nedeniyle özel bir araştırma yaptı. Bu çalışmadaki elde edilen ölçülebilir veriler korsan yazılımın dürüst şirketler üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koyuyor. Örneğin,  Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de bulunan ve korsan yazılım kullanmayı tercih eden şirketler nedeniyle yerel ekonomiler 1,5 milyar dolardan fazla zarara giriyor. Bu zarar, yasal yazılım kullanan şirketleri de dolaylı yoldan etkiliyor.  

Microsoft’un araştırmasına göre korsan yazılım kullanımından oluşan haksız rekabetin Türkiye’de rakip üreticiler için oluşturduğu maaliyet yılda 39 milyon dolar. Bu nedenle yıl da 5000 kişilik istihdam kaybı yaşandığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel,  “Microsoft her 17 Kasım tarihinde “Play Fair Day” kapsamında tüm dünyada telif haklarının önemine dikkat çekiyor. Teklif haklarının etkin bir şekilde korunmasının tüketicilere, kurumlara ve hükümetlere sağladığı faydalar ve bununla birlikte korsan kullanımının riskleri ve zararları ile ilgili yapılmış araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Yüksek korsan yazılım oranına sahip ülkemiz için ise bu kapsamda yapılan çalışmalar daha da önem arz ediyor. Ülkemizin geleceğinin her alanda olduğu gibi bilgi teknolojileri alanında da orjinal olmayan, sağlıksız temeller üzerine kurulamayacağı bilinci ile sağlam bir gelecek yaratmak üzere 11.000 iş ortağımız ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Microsoft Türkiye sahte ve korsan yazılımla mücadele kapsamında internet kafelerin de güvenli ve yasal çalışan firmalar haline gelebilmesi için çaba sarf ediyor. Yaklaşık iki yıldır Microsoft ile internet kafelerin daha karlı ve kanunlara uygun, teknoloji merkezleri haline gelebilmesi için işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen Ankara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan, "3+ internet kafe rehabilitasyon projesi kapsamında, İnternet Kafelerimizin Yasal Yazılım kullanması yönünde vermiş olduğu destekten ve Eğitime vereceği hizmetlerden dolayı Microsoft Türkiye'ye teşekkür ederiz." dedi.

Korsan yazılımın yerel ve küresel ekonomiye olan etkisini geniş bir şekilde inceleyen bu araştırmanın bir parçası olarak Keystone Strategy’nin analistleri, korsan yazılım kullanan şirketlerin yasal olmayan rekabet üstünlüğünü inceledi. Çin’de yasal ve lisanslı yazılım kullanan “adil” üreticiler 863 milyon dolardan daha yüksek bir meblağı korsan yazılım kullanan şirketlere kaptırıyor. Bu, sadece Çin’de yılda ekonomiye yatırım olarak geri dönemeyen 1 milyar dolardan veya 500’ün üzerinde yeni üretim tesisinden, 65 bin yeni makinden veya 200 bin ilave çalışandan daha da fazlası anlamına geliyor.

Microsoft bu bulguları, işletmeleri, tüketici ve hükümetleri kurallara uymanın önemi, yasal yazılım kullanmanın yararları hakkında bilgilendirmeyi ve fikri mülkiyete uyulmasını arttırmayı hedefleyen Play Fair Day-Adil Rekabet Günü’nün bir parçası olarak yayınladı. Microsoft, işletmeleri, devletleri tüketicileri kaçak yazılım kullanma kararının sadece kişisel bilgiler için tehlikeli değil aynı zamanda ekonomi için de tehlikeli olduğu konusunda eğitmek için dünyada 50’nin üzerinde ülkede çeşitli programlar ve çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları