24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Microsofttan Alanyaya Bilişim Akademisi
07 Nisan 2011 Perşembe 13:53

Microsoft'tan Alanya'ya Bilişim Akademisi

Microsoft Türkiye'nin de desteklediği Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi kapsamında 19'uncu Bilişim Akademisi Alanya'da açıldı.

Türkiye"deki bilgisayar okur yazarlığı oranın artırılması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkanları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan, 2005 yılından bu yana Microsoft Türkiye"nin de destek verdiği "Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor" projesi yeni açılan Akademiler ile giderek büyüyor.

T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye"nin ortaklaşa düzenlediği bu önemli sosyal sorumluluk atılımı çerçevesinde 19"uncu Bilişim Akademisi Alanya Belediyesi"nin desteğiyle açıldı.

Alanya Belediyesi Emine Hacıkura Kütüphanesi'nde düzenlenen törene Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Habitat için Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ile Microsoft Ortadoğu ve Afrika Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Jeffrey Avina, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel ve Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Yöneticisi Erdem Erkul katıldı.

Açılış töreninde konuşan Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır, Habitat Bilişim Akademisinin 19"uncusunu Alanya"da açmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Toplumda kadınların ve gençlerin dahil edilmedikleri projelerden başarı beklememek gerek" dedi.

Bilişim alanında Türkiye"nin potansiyeli olduğuna dikkat çeken Microsoft Ortadoğu ve Afrika Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Jeffrey Avina, "Bu projenin başarılı olabilmesi için iki önemli nokta var. Biri, siyasilerin yani belediyenin çok istekli olması gerek, ben bu isteği burada görüyorum, ikincisi ise; toplumun burada istekli olması gerekiyor. Bunu da görebiliyorum" diye konuştu.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel ise "Bilişim bir araç, bir kalem gibidir. Bu aracı ne kadar etkili kullanabiliyorsak ortaya çok farklı sonuçlar çıkarabiliriz. Bilişimin bir araç olarak kullanılabileceği yönünde bir farkındalık yaratmalıyız. Microsoft olarak bu farkındalığı yaratmak için, sorumluluk hissediyoruz. Bu sorumluluğu yerine getirmek içinde eğitimler düzenliyoruz" dedi.
Bu projenin parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Yöneticisi Erdem Erkul, "Proje kapsamında Türkiye'de 140 bin kişinin bilgisayar eğitimi alması sağlandı. Amacımız gençlere yüz yüze bilgisayar eğitimi vererek, Türkiye'de bilgisayar okur yazarlığını arttırmak" diye konuştu.

Açılışa ev sahipliği yapan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, "Bilgisayar aynı zamanda gelecekteki ekonominin de bir başlangıcıdır. Alanya Belediyesi"nin ve Kent Konseyi"nin bu projeye sahip çıkacaklarını biliyorum. Alanya halkının sahiplendiği bu projeye gençleri davet ediyorum. Bu sayede daha çok gencimize ve insanımıza hizmet vermek istiyoruz" dedi.

Törenin son konuşmasını yapan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, "Başta gençlerimizin bilgiye erişim olanaklarını arttırmayı ve eğitimin yanı sıra bireysel kapasitelerini de geliştirmeyi hedefleyen bu proje çok önemli. Bilişim Akademilerinin faaliyetleri ile ülkemizdeki bilişim sektöründeki uzman ihtiyacının karşılanmasına, nitelikli eleman eğitimine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Yapılan açılışın ardından proje kapsamında ilk bilişim eğitimi, Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Proje Koordinatörü Bora Caldu tarafından, Kemal Şuberi İlköğretim Okul 5B sınıfına verildi. Alanya Bilişim Akademisi"nde gençlere yönelik olarak verilen eğitimlere devam edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları