18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Metro Enerji Testi, Ege Üniversitesinde
02 Ocak 2012 Pazartesi 15:07

Metro Enerji Testi, Ege Üniversitesi'nde

Türkiye’nin 10 üniversitesinde öğrencilerin bisiklette pedal çevirerek enerji üretmesini sağlayan Metro Enerji Testi, İzmir’de Ege Üniversitesi öğrencileriyle buluşuyor.

Ülker Metro, dünyada insan enerjisi ile elektrik üreterek reklam filmi çeken ilk marka olma iddiasını bir adım öteye taşıyor ve üniversiteli gençleri bisikletle enerji üretmeye davet ediyor. Türkiye’de 10 üniversitede öğrencilerin bisikletle enerji üretmesine fırsat verecek olan Metro Enerji Testi, 2-6 Ocak 2012 tarihlerinde İzmir’de Ege Üniversitesi’nde olacak.

Metro Enerji Testi daha önce Karadeniz Teknik, Anadolu, Süleyman Demirel, Selçuk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nde toplam 55 bin öğrenciye ulaştı. Proje kapsamında öğrencilerin bisikletlerde Metro yiyerek ve pedal çevirerek ürettikleri enerjiyle ısıtılan su ile öğrencilere çay ve kahve ikramı yapılıyor. Ayrıca gençler belli miktarda enerji üretmeyi başardıklarında, Turkcell’den T20 cep telefonu ve 20 TL’lik konuşma kartı kazanma şansı da yakalıyor.

Öğrenciler ürettikleri enerji ile bir sosyal sorumluluk projesine de katkıda bulunacak. Türkiye’nin doğusundan seçilecek 5 okulun basketbol sahası, üniversitelilerin katkılarıyla yapılacak.

Metro enerjisini 100 bin kişinin deneyimleyeceği bu projenin ilerleyen günlerdeki rotası şöyle olacak:

Dokuz Eylül Üniversitesi 9-13 Ocak

Marmara Üniversitesi 6-10 Şubat

İstanbul Teknik Üniversitesi 13 – 17 Şubat

METRO REKLAM FİLMİ HAKKINDA:

Alametifarika reklam ajansının geliştirdiği, İTÜ Enerji Enstitüsü işbirliği ile hayata geçirilen reklam filminde, Metro yiyen 36 bisikletçi, beş gün boyunca reklam filmi çekimi için gerekli enerjiyi üretti. İTÜ Enerji Enstitüsü, film için ihtiyaç duyulan enerjinin üretimi için gerekli tüm teknik alt yapıyı hazırladı ve enerjinin doğru bir şekilde depolanmasını ve ölçülü bir şekilde kullanılmasını sağladı.

Eski bir fabrika binasına yerleştirilen özel tasarım bisikletlerde, 36 bisikletçi beş gün boyunca pedal basarak elektrik enerjisi üretti ve üretilen enerji depolandı. Bu süreçte bisiklete yerleştirilen ampermetre ile ürettikleri enerjiyi kendileri kontrol etti. Altıncı gün ise hem enerji depolamaya devam edildi hem reklam filmi çekimi gerçekleştirildi. Bisikletçiler tarafından üretilen toplam 17.5 kWh ile bu filmin çekimi için kamera ve ışık sisteminin elektriği, ayrıca daha önce çekilmiş olan demo görüntülerinin perdeye yansıtılması için gerekli elektrik enerjisi sağlandı.

Film çekimi esnasında 3 km kablo kullanıldı ve üretilen enerji 60 adet aküde depolandı. Akülerin toplam ağırlığı 2.5 ton… Reklam filminde üretilen enerjiyle;

    Dört kişilik bir ailenin 2 günlük enerji ihtiyacı karşılanabilir.
    A++ sınıfı bir bulaşık makinesinin bir aydan fazla çalıştırılabilir.
    3.500 adet cep telefonu bir saat süreyle şarj edilebilir.
    350 adet dizüstü bilgisayar bir saat süreyle çalıştırılabilir.
    175 adet masa lambasının 100W’lık ampulü bir saat süreyle yakılabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları