26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meslek Liseleri İçin İşbirliği
06 Temmuz 2008 Pazar 11:58

Meslek Liseleri İçin İşbirliği

MEB ve DPT, meslek liselerinin kalitesinin artırılması için işbirliği yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), meslek liselerinin kalitesinin artırılması ve iş piyasasında mesleki eğitim mezunlarının aranılan eleman olmasını sağlayacak. Bu amaçla, sektörlere göre meslek liseleri açılacak ve pansiyonlar kurulacak.

Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, meslek liselerinin geliştirilmesi amacıyla çalışma yapıyor. İki kurum, 10 Temmuz"da yapılacak 20. Mesleki Eğitim Kurulu"nda söz konusu çalışmaları masaya yatıracak. DPT ve MEB, söz konusu toplantıda YÖK"ün Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi açma politikasının mesleki eğitim sisteminde ne tür etkiler yaratacağı konusunu da masaya yatıracak.

Meslek Liseleri için Pansiyon Kurulacak

DPT ve Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitim mezunları arasındaki işsizlik oranının yüksek olması nedeniyle iş piyasasında mesleki eğitim mezunlarının aranılan eleman olmalarının sağlanması için fikir alışverişinde bulunacak. MEB ve DPT, meslek liselerinin gelişmesine ve güçlenmesine diğer kurumlardan da destek isteyecek. Bu anlamda, sektörlerin ihtiyaçlarına uygun mesleki eğitim kurumları yaygınlaştırılacak ve ihtiyaç duyulan yerlerde pansiyonlar açılacak.

Meslek Liseleri Sayısı Yerine Kalitesi Artırılacak

Meslek liselerinin gelişim için ayrıca İş-Kur ile MEB Özel Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek. Ayrıca mesleki ve teknik eğitimde orta öğretimin içindeki payının artırılması yerine mesleki eğitimin güçlendirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve mesleki eğitim ile iş piyasası arasındaki bağın güçlenmesi amaçlanacak.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları