20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merrill Lynchten Yeni Araştırma Raporu
05 Aralık 2007 Çarşamba 13:38

Merrill Lynch'ten Yeni Araştırma Raporu

Merrill Lynch Global Araştırma Bölümü, Global Ekonominin 2008'de yeniden dengelenmesini öngörüyor.

Merrill Lynch Global Araştırma Bölümü tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre küresel ekonomi, ABD ekonomisinin büyümesindeki yavaşlama karşında direncini koruyor. Ancak, Merrill Lynch ekonomi ve strateji uzmanları 2007’nin devam eden trendler yılı olmasına rağmen, 2008’in pek çok ülkede hızla değişen GSYİH oranları ile birlikte, kırılma noktalarının yaşanacağı bir yıl olabileceği görüşündeler. “2008: The Global Macro Year Ahead,” raporunda Merrill Lynch 2008 yılı için bölgeler arası üç önemli tema belirledi:

1. Global dengesizlikler çözülüyor; böylece ABD’de ihracata yönelmiş şirketlerin, başka ülkelerde ise iç pazarlara yönelmiş şirketlerin daha iyi performans göstermesi beklenebilir.
2. Amerika ve diğer ekonomiler arasındaki ayrımdan kaynaklanan ve yakından takip edilmesi gereken riskler ve kısıtlamalar mevcut.
3. Ulusal Varlık Fonlarına (Sovereign Wealth Funds) yapılan yatırım büyümeye devam ediyor.

Merrill Lynch Uluslararası Ekonomi Başkanı Alex Patelis, “Bu maddelerin üçü de, küresel ekonominin ABD ekonomisindeki yavaşlama karşısında esnekliğini koruduğu yönündeki iyimser görüşümüzü destekliyor” dedi. Araştırma raporu, ABD büyümesinin yüzde 2.2’den yüzde 1.4’e gerilemesine rağmen, bu yıl yüzde 6 olan Amerika dışı global büyümenin önümüzdeki yıl %5.6 olacağını öngörüyor.

Global ekonomi 2008’de yeniden dengeleniyor

Global ekonominin yeniden dengeye kavuşması Merrill Lynch’in 2008 için üç ana tahmininden bir tanesi. Merill Lynch ekonomi ve strateji uzmanları, küresel ekonomide Amerikan tüketicisine olan tarihi bağımlılıktan kaynaklanan ve en üst seviyelere ulaşan dengesizliklerin önümüzdeki yıl içinde çözüleceğini düşünüyorlar. Bu durum, ülkelerdeki büyümeyi ‘yeniden dengeleyecek.’ Birkaç yıl sürebilecek bu yeniden dengelenmenin merkezinde ise, ABD dışındaki tüketicilerin giderek güçlenmesi ve ABD’de tüketimin durgunluk dönemine girmesi ihtimali bulunuyor. Amerika dışındaki ülkelerde iç talep beklentileri artarken, Amerika’da tüketicilerin harcama alışkanlıkları yüksek bireysel borçları nedeniyle kısılıyor. Merrill Lynch önümüzdeki 3 ila 5 yılda “yeniden dengelenmenin” ekonomideki en baskın temalardan birisi olacağını düşünüyor. Yeniden dengelenme, yatırımcıların portföylerinde ABD’de ihracat ağırlıklı faaliyet gösteren şirketler ve diğer ülkelerde iç pazarlara yönelen şirketlerin portföy ağırlığını artırmaları (overweight) gerektiğine işaret ediyor. Ayrıca, doların devam eden zayıflığı yeniden dengelenmeye katkı sağlıyor. Merrill Lynch’in öngördüğü ticaret hareketleri iki grubu öne çıkarıyor; İhracata odaklanan Amerikan şirketleri ve kendi bölgelerindeki iç pazarlara odaklanan diğer ülke şirketleri.

(Amerikan ekonomisi ve diğer) ekonomiler arasındaki ayrımdan doğan risk ve kısıtlamaların takip edilmesi gerekiyor

İkinci tahminde Merrill Lynch, yatırımcıların, Amerika ve dünyanın diğer ekonomileri arasındaki ayrım trendinden kaynaklanan risk ve kısıtlamaları izlemesi gerektiğini savunuyor. Bir çok yatırımcı ABD’de yaşanacak şiddetli bir gerileme dünya çapında bir yavaşlamaya neden olur mu diye sorgularken, Merrill Lynch bu düşüncenin tam tersine odaklanıyor: Tüm dünyada Amerika’ya oranla yaşanan hızlı ekonomik büyümeden ne gibi riskler doğabilir? Rapora göre bu riskler arasında, olası bir ABD doları krizi, enflasyon, sıkılaştırma (daha yüksek faiz oranları, değer kazan para birimleri, sermaye kontolü veya kantitatif tedbirler aracılığıyla) veya enflasyonun negatif yan etkileri bulunuyor. Merrill Lynch bu sorunların, 2008’de belirli ülkelerde ortaya çıkma olasılığı olmasına rağmen, global ekonominin bütünü için geçerli olmayacağı görüşünde.

Ulusal Varlık Fonlarına(Sovereign Wealth Funds) yatırım büyümeye devam ediyor

Merrill Lynch’in üçüncü tahmini,hızla artan merkez bankası rezervleri sayesinde büyüyen Ulusal Varlık Fonları’nın global likiditenin artmasında önemli rol oynayacağı yönünde. Merrill Lynch, Ulusal Varlık Fonlarının 2010’a kadar daha riskli global varlıklardaki payını iki veya üç katına çıkaracağını ve 2011’de 8 trilyon dolarlık bir potansiyele ulaşacağını öngörüyor.

Amerikan tüketicisi için durgunluk dönemi geliyor

Merill Lynch raporuna göre, ABD ekonomisi için ümit ışığı ihracat yönelimli şirketler. Merrill Lynch Kuzey Amerika Baş Ekonomisti David Rosenberg: “ABD, en son olarak yüksek enerji fiyatlarından, zayıflayan istihdam koşullarından, emlak piyasalarında fiyat düşüşlerinden ve kredi daralmasından piyasaların zarar gördüğü 1991 yılından bu yana ilk kez tüketici durgunluğunun eşiğinde” dedi.

Merrill Lynch, ABD için 2008’in sonlarına doğru mütevazı bir büyüme bekliyor, ancak Amerikan Merkez Bankası’nın bu iyileşmeyi sürdürmek için 2009’un ortalarına kadar faizleri yüzde 2’ye düşürmesi gerekeceğini düşünüyor. Latin Amerika’da bir yıl daha sağlam ve daha kalıcı bir büyüme gerçekleşecek. Ancak bölgede, ABD’deki olumsuz piyasa koşullarından ve yüksek enflasyondan kaynaklanan güçlüklerle karşılaşılacak.

Japonya’nın ekonomik döngü 2008’in sonlarında dibe inebilir, Asya’da likidite bolluğu var

Merrill Lynch, Japonya Merkez Bankası’nın büyümeyi tetiklemek için faiz oranlarında indirim yapmasıyla ve ücretlerin tekrar yükselişe geçmesi ile birlikte, Japonya’daki ekonomik döngünün 2008 yılının ikinci yarısında dip noktaya ulaşacağını bekliyor. Küçük şirketlerde, hali hazırda, düşük kar oranlarına bağlı olarak istihdam kayıpları yaşandı.

Asya’nın geri kalanında likidite bolluğu yaşanıyor ancak, enflasyon ve/ veya iç varlık fiyatların artma riski ile birlikte, ekonomik kaynaklar üzerindeki kısıtlamalar yaklaşıyor.
Merrill Lynch Asya Pasifik Bölgesi Baş Ekonomisti TJ Bond, “2008’e baktığımızda, Asya hisse senetleri ve özellikle para birimleri hakkındaki makro görüş olumlu olmaya devam ediyor – ki bu bizim için birkaç yıldır süregelen bir tahmindi” dedi.
Temel göstergeler Euro Bölgesindeki büyümeyi destekliyor

Merrill Lynch Avrupa Baş Ekonomisti Klaus Bader, “Euro Bölgesinde büyüme 2008’de yavaşlayacak, fakat sağlam kalacak” dedi. Merrill Lynch, kuvvetli para birimi, yüksek petrol fiyatları ve kredi piyasalarındaki kargaşanın büyümenin hızını düşüreceğine inanıyor. Ancak rapora göre, dengesizliklerin olmaması ve destekleyici para ve mali politikalar gibi güçlü temel göstergeler bölgenin kuvvetlenmesini destekliyor. İngiltere’de büyümenin önemli ölçüde yavaşlaması bekleniyor ve İsviçre’de finans sektörüne olan bağımlılık bu ülkenin aleyhine işliyor.

2008’de gelişmekte olan EMEA bölgesinde güçlü bir büyüme bekleniyor, fakat ülkeden ülkeye büyük farklılıklar olması öngörülüyor. Tüm bölge için geçerli olan yüksek enflasyon riski, bazı para birimlerinin yeniden değerlenmesi riskini tetikleyebilir. Körfezde bölgenin yüksek petrol fiyatlarından elde edilen beklenmedik yüksek kazançları harcamaya başlamasıyla birlikte, mali harcamaların kabarması bekleniyor.

Petrol fiyatları düşmeden önce parlayacak; dolar G10 ülkeleri para birimlerine karşı değer kazanacak

Merrill Lynch, gelişmekte olan ülkelerde hükümetler talebi azaltma ya da OPEC’in arzı artırma yönünde hareket edene kadar, petrol fiyatlarının daha da artabileceğine inanıyor. Merrill Lynch Emtia Piyasaları Araştırma Başkanı Francisco Blanch, artan üretimin ve daha yavaş bir potansiyel büyümenin petrol fiyatlarını yılın son çeyreğinde varil başına 70 doların altına düşürebileceğini belirtiyor. Değerli madenlerin fiyatları yükselmeye devam edecek ancak nikel dışındaki endüstriyel madenler için görünüm negatif.

Merrill Lynch doların G10 ülkeleri para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamadan önce euro ve yen karşısında daha fazla değer kaybedeceğini düşünüyor. Asya, Orta Doğu ve Rusya’daki gibi daha sıkı kontrol edilen para birimleri değer kazanmaya devam edecek.

Yatırımcılar için çıkarılan sonuç

Tüm bu senaryolar göze alındığında, Merrill Lynch, makro zeminde hisse senetlerinin tahvillere göre daha pozitif olduğuna inanıyor. Merrill Lynch, yükselen ekonomik dalgalanmalar, azalan korelasyon ve daha yüksek kısa vadeli faiz oranları nedeniyle, hisse senetlerinden bir bölümünü nakite çevirmeyi, risklere karşı koruma satın almayı, riski dikkatlice yönetmeyi ve çeşitlendirilmiş bir portföy temin etmeyi öneriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları