28 Temmuz 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mercer Türkiyeden Yeni Aktüeryal Değerleme Servisi
25 Ağustos 2008 Pazartesi 13:05

Mercer Türkiye'den Yeni Aktüeryal Değerleme Servisi

Mercer Türkiye, kendi bünyesinde kurduğu 'Merkezi Aktüeryal Değerleme Birimi' ile BES'e geçiş aşamasında olan kuruluşlara yol gösteriyor.

Şirketlere insan kaynakları yönetim sistemlerinden ücret araştırmalarına, yan haklar yönetiminden global bilgi servisine kadar pek çok ürün ve hizmet sunan Mercer Türkiye; kendi bünyesinde kurduğu Doğu Avrupa ve Orta Doğu"da 16 ülkeye aktüerya hizmeti veren "Merkezi Aktüeryal Değerleme Birimi" aracılığıyla; üyeleri veya çalışanları için taahhüt ettikleri emekliliğe yönelik birikimleri BES sitemine aktarmaya hazırlanan kuruluşlara yol gösteriyor.

Üyelerine veya çalışanlarına emeklilik taahhütünde bulunan dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşların, bu taahhüte yönelik tutarları kısmen ya da tamamen BES"e ya da yıllık gelir sigortasına aktarmalarına olanak veren yönetmeliğin 9 Ağustos"ta yürürlüğe girmesinin ardından, hem söz konusu kuruluşlar hem de BES şirketleri için hareketli bir sürecin yaşanmaya başladığını belirten Mercer Türkiye Danışmanı Ayşe Nur Kavas, bu süreçte hem birey hem de kuruluş bazında doğru bilgilenmenin önemine dikkat çekti.

Mercer Türkiye olarak, hem aktüeryal değerleme hem de BES'e geçiş aşamasında şirket, ürün ve plan seçimi konularında sektöre hizmet verdiklerini belirten Ayşe Nur Kavas, "Mercer Türkiye, sektörde hem aktüeryal değerleme hem de BES brokerlik hizmetlerinin her ikisini de bünyesinde barındıran tek danışmanlık şirketidir" dedi.

Türkiye"de BES olarak adlandırılan "Tanımlanmış Katkı Payı Esaslı" emeklilik fonlarının, tüm dünyada mevcut emeklilik fonları içerisindeki payının 1997'de %34 iken, 2007 itibariyle %44'e yükseldiğini belirten Kavas, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye"de de bu artış trendinin devam etmesini bekledikleri söyleyerek, "ABD, Avustralya ve İsviçre gibi ülkelerde BES"e denk gelen Tanımlanmıs Katkı Payı Esaslı planlara ait fonlardaki büyüklük, daha çok vakıf ve sandıklarda uygulama alanı bulan Tanımlanmıs Fayda Esaslı planları geride bırakmış durumda" dedi.

Kavas: "Dernek ve vakıfların çoğunun aktüeryal dengesi sorunlu"

Yeni yönetmelik doğrultusunda önümüzdeki günlerde vakıf ve sandıklardaki birikimlerin BES sistemine aktarımı çalışmalarının yoğunlaşacağını ifade eden Mercer Türkiye Danışmanı Ayşe Nur Kavas, şöyle devam etti: "Bu gelişmeler ışığında, önümüzdeki aylarda gerek vakıf ve sandıkların aktüeryal değerlemesi ve gerekse BES'e geçis konularında hareketli günler beklemekteyiz."

Türkiye'de emeklilik taahhütünde bulunan vakıf ve sandıkların pek çoğunun
yükümlülüklerinin bugünkü değeri ile aktifleri arasında farklılıklar bulunduğunu belirten Ayşe Nur Kavas, "Bu da şu anlama geliyor: Bu kuruluşların aktüeryal dengeleri sağlam görünmemektedir. Öncelikle ve özellikle bu durumdaki vakıf ve sandıklardan BES'e aktarımlar beklenmelidir. Çalışmalarımız ilk etapta bu sayının 20-30 civarında olduğunu
göstermekte. Kesin bir rakama ulaşmak mümkün olmamakla birlikte, EGM'nin BES 2007 Gelişim Raporu"na göre, BES şirketlerinin bu aktarımdan beklentisi en az
108 milyon YTL, en fazla 385 milyon YTL tutarında. Bu da ciddi bir rakam" dedi.

BES"e geçiş sürecinde yaşanabilecek sıkıntılara da dikkat çeken Kavas, düşüncelerini şöyle ifade etti: "En önemli sıkıntının Yıllık Gelir Sigortaları konusunda yaşanacağını düşünüyorum. "Yıllık Gelir Sigortası" sigortalıya veya ölümü halinde hak sahiplerine hemen veya belirli bir süre sonra başlayan, ömür boyu veya belirli bir süre için düzenli ödeme yapmayı öngören sigorta türü olarak tanımlanmakta. Bu tür sigortalarda mevcut pazar çok sığ ve tecrübesiz. BES şirketleri, bilhassa vakıf ve sandıklardan gelecek aktarımı öngörerek bu konudaki çalışmalarının hızlandırmış durumda."

"Yönetmelik çok büyük titizlikle incelenmeli"
Bu yönetmelikle aktif üyelerin BES'e, pasif üyelerin de yıllık gelir sigortalarına geçişinin esas alındığını hatırlatan Ayşe Nur Kavas, yönetmeliğin çok büyük bir titizlikle incelenmesinin önemine dikkat çekti ve bir uyarıda bulundu: "Örneğin, bu yönetmelik üyenin muvafakatı alınarak pasif üyelerin de BES'e geçisine olanak sağlamakta. Bu durumun emeklilik maaşı almakta olan pasif üyelere ömür boyu maaş ödenmesi ya da dul eş ve çocuklara da daha sonra maaş ödenmesi olasılığını tehlikeye düşürmekte.

Şöyle ki, halihazırda emeklilik maaşı almaya devam eden bir kişinin yapılan değerleme sonucunda BES"e aktarılacak birikim tutarı, almakta olduğu emeklilik maaşının ömür boyu idamesini ya da dul ve yetimlerine devamını karşılamayabilir ve karşılayamayacaktır. Bireyleri bilinçlendirmeden böyle bir opsiyonun kendilerine sunulması, ömürlerinin son yıllarında parasız ve mutsuz insanlar yaratabilecektir. Bu nedenle, doğru bilgilendirmenin çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Bu noktada, BES şirketlerine ve aracılarına büyük görev düşmekte."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları