18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mercer İhbar Süreleri Araştırması
23 Eylül 2008 Salı 12:41

Mercer İhbar Süreleri Araştırması

Mercer, Küresel İnsan Kaynakları Bilgi Kitabı'nda 43 farklı ülkedeki beyaz yakalı çalışanların ihbar süreleri ile ilgili yasal şartları araştırdı.

Tüm dünyada 40"tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, dünyanın değişik ülkelerinde işten ayrılma kararı alan beyaz yakalıların işverenlerine olan ihbar zorunluluğu şartlarını inceledi. Araştırmaya göre; ihbar süresi pek çok ülkede yasal mevzuata bağlı olarak düzenlenmiş bir alan.

Araştırmaya konu olan ülkelerden Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre, 8 hafta ile en uzun ihbar süresini uygulayan ülkeler olarak öne çıkıyor. Buna karşın, Amerika ve Meksika, bu konuda çalışanları herhangi bir yasal yükümlülüğe tabii tutmayan iki ülke.

Karşılıklılık ilkesi
Pek çok ülkede çalışanlar için zorunlu olan "ihbar" sürelerinin aynısı işverenler için de geçerli. Örneğin bir beyaz yakalı işten çıkacağını bir ülkede 4 hafta önceden haber vermeli ise; bir işveren de işten çıkaracağı kişiye 4 hafta önceden bildirimde bulunmak zorunda. Karşılıklılık ilkesinin geçerli olmadığı Avusturya, Belçika, Bolivya, Danimarka, Finlandiya, Lüksemburg ve Ukrayna gibi bazı ülkelerde, bir yıllık çalışma süresi dolan beyaz yakalılar için işveren ihbar süresini daha uzun zamanlı tutmak durumunda.

Araştırmanın yapıldığı 43 ülke arasında Türkiye dört haftalık ihbar süresi ile genel ortalamanın içinde kalıyor. Çalışan ve işveren için karşılıklı olarak eşit olan bu süre Almanya, Hollanda, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde olduğu kadar Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Tayvan gibi Asya ülkelerinde de uygulanan bir rakam. Türkiye'de çalışanın o firmadaki hizmet süresine bağlı olarak ihbar süresi değişkenlik gösteriyor. 6 aydan az çalışanlar iki hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasında çalışanlar dört hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arası çalışanlar altı hafta, 3 yıldan fazla çalışanlar ise 8 hafta önceden bildirimde bulunmak durumundalar.

Bu noktada diğer ülkelerden en büyük fark İngiltere"de yaşanıyor ve çalışanla işverene ihbar süresi konusunda farklı uygulamalar bulunuyor. İngiltere"de mevzuat şartlarının geçerli olduğu yerlerde çalışanlar sadece bir haftalık bildirimde bulunurken işverenler her tam hizmet yılı için bir haftalık bildirimde bulunmak zorunda ancak bu süre 12 haftayı geçemiyor.

Mercer Türkiye Genel Müdürü Sibel Yücesan ihbar süreleri ile ilgili olarak "Türkiye"de firmalar kontrata bağlı olarak ihbar sürelerinde değişiklik yapabiliyor. Kanun tarafından ihbar sürelerinin belirli olmasına rağmen özellikle çok kilit pozisyonlarda (üst düzey yetkililer, finans ya da Bilgi Teknolojileri direktörleri gibi) işvereni ya da çalışanı koruma amaçlı hem işveren hem de çalışan derhal işi bırakma yoluna gidiyor. Bu durumda çalışana yasal hakları ödeniyor" açıklamasını yapıyor.

İstifa ile ayrılış arasındaki minimum zorunlu bildirim süresi

(Bir yıl hizmeti olan beyaz yakalı çalışanlar için)

Ülke

Minimum ihbar süresi

Meksika

Yok

ABD (*)

Yok

Hong Kong

1 hafta

İrlanda

1 hafta

Singapur

1 hafta

Birleşik Krallık

1 hafta

Kıbrıs

2 hafta

Finlandiya

2 hafta

Malta

2 hafta

Rusya

2 hafta

Ukrayna

2 hafta

Bolivya

2 hafta

İspanya

2 hafta

Romanya

3 hafta

Tayvan

4 hafta

Almanya

4 hafta

Türkiye

4 hafta

Avusturya

4 hafta

Brezilya

4 hafta

Bulgaristan

4 hafta

Şili

4 hafta

Çin

4 hafta

Hırvatistan

4 hafta

Danimarka

4 hafta

Fransa

4 hafta

Litvanya

4 hafta

Lüksemburg

4 hafta

Hollanda

4 hafta

Norveç

4 hafta

Filipinler

4 hafta

Portekiz

4 hafta

Slovenya

4 hafta

İsveç

4 hafta

Birleşik Arap Emirlikleri

4 hafta

Venezüella

4 hafta

Belçika

6 hafta

Vietnam

6 hafta

Çek Cumhuriyeti

8 hafta

Slovakya

En az 8 hafta

İsviçre

8 hafta

Avustralya

Sözleşmeyle belirlenir. 

Hindistan

Sözleşmeyle belirlenir.

İtalya

Toplu sözleşmelere veya geleneksel olarak belirlenir.


(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları