24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medianova’nın Encoding Platformu’na Büyük İlgi
28 Mayıs 2012 Pazartesi 14:50

Medianova’nın Encoding Platformu’na Büyük İlgi

Medianova tarafından geliştirilen encoding platformu Encodio, kurumlardan ve medya şirketlerinden büyük ilgi görüyor.

Küresel çapta streaming ve bulut bilişim hizmetleri veren Medianova tarafından, kurumların ve medya şirketlerinin dijital içerik dağıtım altyapılarına yönelik geliştirilen encoding platformu Encodio büyük ilgi görüyor. Hizmete sunulmasının üzerinden sadece bir buçuk ay geçmesine karşın, Encodio ile encode edilen içerik sayısı 5 milyonu aşarken, gelen yoğun talepleri karşılayabilmek için platformun 2 Terabyte (2048 Gigabyte) olan günlük kapasitesi 5 Terabyte’a yükseltildi.

Encodio’nun SaaS (Software as a Service) bazında Türkiye'nin ilk encoding platformu olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Başta medya kuruluşları olmak üzere, video, PDF doküman ya da müzik içeriğine sahip tüm şirketlerin kullanabildiği Encodio, encoding sürecini son derece kolay ve hızlı hale getiriyor. Encodio ile şirketler çok büyük bir encoding havuzundan yararlanarak sadece kullandıkları kadar ödüyorlar. Ayrıca, Encodio platformu çıkan her yeni formata adapte edildiği için şirketlerin bir güncelleme maliyeti de olmuyor. Bugüne dek toplamda yaklaşık 380 bin saatlik içerik Encodio ile internet ortamına aktarıldı. Şu an Türkiye’nin önde gelen pek çok yayın kuruluşu tarafından kullanılmakta olan Encodio’nun kullanıcı dostu arayüzü tüm süreçlerin tek ekrandan takip edilmesini sağlarken, XML, FTP ve HTTP gibi farklı kaynaklardan aktarılan bir içerik, normal yayın süresinin onda biri gibi sürelerde otomatik olarak encode ediliyor” diye konuştu.

90 dakika uzunluğundaki bir videoyu 10 dakika içinde ve yüksek kalitede encode edebilen Encodio, aynı ses ve görüntü kalitesine çok daha düşük bitrate ile ulaşılabilmesini sağlıyor. Bu sayede şirketler bant genişliklerini yüzde 30 ila yüzde 45 oranında daha ekonomik kullanmış oluyorlar. iPhone, iPad gibi iOS uyumlu cihazların yanında Android, Web TV ve Smart TV gibi farklı platformlara yönelik encoding işlemi de Encodio tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Platform, MNCDN (Medianova Content Delivery Network) müşterilerine ücretsiz sunulurken, sadece encoding servisi kullanmak isteyen şirketler için encode edilen veri miktarı bazında fiyatlama yapılıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları