02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medeniyetlerin Kavşağında Işık Üniversitesi
19 Temmuz 2012 Perşembe 11:00

Medeniyetlerin Kavşağında Işık Üniversitesi

İstanbul Medeniyetler Kavşağı programı kapsamında Alfred Üniversitesi ile işbirliği çalışmalarına başlayan Işık Üniversitesi, Türkiye’nin tanıtımına akademik bir boyut katıyor.

Işık Üniversitesi uluslararası işbirlikleriyle kampüsünü dünyaya açıyor. Alfred Üniversitesiyle 2. yılına giren İstanbul Medeniyetler Kavşağı programıyla ve Uluslararası Yaz Kampı’yla ABD, Mısır, Pakistan, Slovenya, Litvanya ve Hong Hong’dan öğrenciler Türkiye’yi ve Türkçeyi öğreniyorlar.

ABD’den Türkiye’ye gelen öğrenciler, Türkiye ve İstanbul’u tarihi, kültürü, siyaseti ve sanatıyla tanıma fırsatı yakalıyorlar. “İstanbul üzerinden Türkiye’yi anlama kılavuzu” olarak nitelenen program, disiplinler arası zenginliğiyle yurtiçi ve yurtdışından katılan öğrencilere farklı bakış açıları kazandırıyor.

Işık Üniversitesi Ekonomi Bölümü ile Uluslararası İlişkiler Bölümü, tarafından yürütülen proje çerçevesinde ABD’li öğrenciler Işık Üniversitesi kampüsünde Türkiye’nin sosyokültürel çekirdeğini oluşturan İstanbul kentinin şifreleri üzerine çalışıyorlar. Işık Üniversitesi öğrencilerinin de Alfred Üniversitesi programlarına katılımı ile devam eden proje karşılıklı değişimin önemli bir örneği.

Bir ay süren program boyunca 6 kredilik ders alan öğrenciler, başta Türkçe olmak üzere, Türkiye’nin kültürel ve tarihi özelliklerini uzman eğitmenlerinden öğreniyorlar. Bu dersleri destekleyici gezilerin de yer aldığı yaz okulu, İstanbul üzerinden Türkiye siyaseti, ekonomisi, kültür ve sanat hayatını irdeleyen, disiplinler arası bir çalışma olarak göze çarpıyor. Dersleri arasında; Bizans ve Osmanlı, Türkiye'de İktisada Giriş, Siyaset ve Sanat, Türkiye'de Kentsel Yaşam ve Kültür, Dünya Siyasetinde Türkiye gibi başlıklarıyla göze çarpan program, Türk öğrencilerin de bakış açılarını geliştirecek akademik bir atmosferi yaratıyor.
Kampüste uluslararası bir atmosfer oluşmasını sağlayan ABD’li öğrenciler, Işık Üniversitesi öğrencileri ile de ortak dersler alarak, kültürel alışverişe katkı sağlıyor.

Program hakkında bilgi veren Işık üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı, Doç. Dr. Rabia Karakaya Polat , “İstanbul üzerinden Türkiye’yi anlama kılavuzu” biçiminde ifade ettiği programın Alfred Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’nin gelişen bir işbirliğine yol açtığına vurgu yaptı.

Doç. Dr. Rabia Karakaya Polat, kültürel alışverişlerin önemine değinerek, “Bu yıl ikinci kez gerçekleştirdiğimiz yaz okulu hem ABD’li öğrenciler hem de bizim öğrencilerimiz tarafından heyecanla karşılanıyor. Burada sadece Erasmus ile yetinmiyor, kampüsümüzü bir uluslararası kampüse dönüştürüyoruz. İstanbul tüm dünyada ilgi çeken bir akademik merkeze dönüşüyor. Her yıl yüzlerce öğrenci öğrenim görmek için İstanbul’u tercih ediyor” dedi.

Uluslararası Yaz Kampı
Alfred Üniversitesi ile yapılan işbirliği dışında ilk kez bu yıl gerçekleşen Türk Dili ve Kültürü konulu programda ise Işık Üniversitesi’nin deneyimli öğretim üyelerinden haftada 16 saat Türkçe öğrenen katılımcılar, sportif ve kültürel etkinliklerle keyifli zaman geçiriyorlar.
Programa Mısır, Pakistan, Slovenya, Litvanya, ABD’den Hong Hong arasında bulunduğu çok farklı ülkelerden katılan öğrencilerin yanı sıra Türkiye’de yaşayan yabancılar ve yurt dışında yaşayan Türklerin de ilgisi çekiyor.

Türkiye’nin hem tarihi-kültürel özelliklerini tanıtan aynı zamanda Türkiye’nin kültürel birikimini de katılımcılarına aktaran kamp, Uluslararası bir kampus olan Işık Üniversitesi Şile kampüsünü de dünyaya açıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları