23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MBA Forumda Girişimcilik ve Risk Yönetimi
05 Nisan 2011 Salı 13:00

MBA Forum'da Girişimcilik ve Risk Yönetimi

Bilkent Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi MBA Kulüpleri tarafından 5 yıldır düzenlenen MBA Forum'un ikinci gününde Girişimcilik ve Risk Yönetimi tartışıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı Melih Ödemiş ve 212 Venture Capital Kurucu Ortağı Ali H. Karabey deneyimlerini ve başarı öykülerini öğrencilerle paylaştılar.

Panelde öğrencilere girişimcilikten bahseden konuşmacılar girişimci olmak için korkmaktan korkmamak ve başarısızlıktan kormamak gerektiğini ifade ettiler. Girişimci olmak için tek ihtiyacın para olmadığının altını çizen konuşmacılar, akıl sermayesinin önemi üzerinde durdular. Melek yatırımcıların akıl ve network sermayesi sağladığını belirten konuşmacılar, girişimci olmak isteyenlere ihtiyaçlarının peşinden koşmalarını tavsiye ettiler.

Para, altyapı ve network oluşturmanın girişimcilik olduğunu söyleyen konuşmacılar öğrecilere "Kapıların yüzünüze kapanmasından korkmayın" dediler. Girişimcilik yaşam döngüsünü bir bebeğe benzetirken, "Bebeğin bıkmadan usanmadan her düştüğünde ayağa kalktığı gibi sizin de düştüğünüzde bıkmadan ayağa kalkmanız gerekiyor" dediler.

Eğitimin önemine değinen Melih Ödemiş ve Ali H. Karabey, girişimci olmak için kendilerini geliştirmelerini ve girişimci ruha sahip olmalarının önemini vurguladılar. Fikir sahibi olmak ile girişimci olmak arasındaki farka değinen Ödemiş ve Karabey, risk sermayesi şirketlerinin bir şekilde risk alarak bir işe yatırım yapan kişilere yatırım yapmayı tercih ettiklerini belirttiler.

Hiçbir girişimin ilk aşamasıyla devam etmediğini söyleyen konuşmacılar, değişime adapte olmanın öneminin altını çizdiler.

Melih Ödemiş ve Ali H. Karabey son olarak öğrencilere şu tavsiyelerde bulundular:
"Girişimci ruh sizde ve ekibinizde olmalı.
Aile ve arkadaş desteği çok önemli.
Güven ve dürüstlük çok önemli.
İyi girişimci sezgilerini kullanmalı
Kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirleyin. Ölçülebilir olması için hedefleriniz sayısal olsun".

MBA Forum ikinci gününde T.A.V. Genel Müdürü Sani Şener, Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı, UniCredit Genel Müdürü Kaan Başaran ve Eczacıbaşı Holding İnovasyon Koordinatörlüğü'nden Ata Selçuk'un katılacağı Sürdürülebilir Yenilikçilik ve Rekabet başlıklı oturumla devam edecek. MBA Forum 3 Nisan Pazar günü düzenlenecek Deloitte İnsan Kaynakları Direktörü Çağatay Güney ve Eczacıbaşı İnsan Kaynakları Direktörü Utku İlik'in konuşmacı olacağı MBA Eğitiminde İş Dünyası ve Akademi Dünyasından Bakış başlıklı oturumla sona erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları