18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Matematik Köyüne AirTies Desteği
16 Haziran 2008 Pazartesi 14:40

Matematik Köyüne AirTies Desteği

Nesin Vakfı tarafından kurulan Matematik Köyü öğrencileri Internet'e artık kablosuz olarak bağlanıyor.

Kablosuz ağlar ve genişbant İnternet erişimi konusunda ürünler geliştiren AirTies, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Matematik Köyü öğrencilerinin Internet'e kablosuz bağlanmalarını sağladı. Nesin Vakfı tarafından İzmir"in Selçuk İlçesi"nin Şirince Köyü yakınında 10 bin metrekarelik alana kurulan Matematik Köyü, sınır tanımayan matematikçileri biraraya getirerek, 7"den 70"e herkesin matematik öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü bir bilim köyü özelliğini taşıyor.

Geçen sene Şirince'de Aziz Nesin'in vasiyet ettiği yerde kurulan Matematik Köyü"nde gençler, her türlü zorluğu göze alarak vahşi doğanın ortasındaki kampta hem matematik okudular, hem de enstitü binasının inşaatında çalıştılar. Matematik bilimini tüm dünyaya yaymayı amaçlayarak kurulan Matematik Köyü"nde bu sene itibari ile iki adet hamam, bir adet matematik sınıfı, bir amfi tiyatro, üç adet taştan yapılma oda, üç tane 11 odalı prefabrik ev ve bir adet mutfak bulunuyor.

İtina ile oluşturulan bu kamp için kurulumu gerçekleştirilen AirTies WOB-201 dış ortam kablosuz modemleri ile, 10 bin metrekarelik köyün her noktasından, burada öğrenim gören matematik aşığı öğrenciler hızlı, güvenli ve özgürce Internet'e bağlanabilmenin keyfini yaşayacaklar. İlköğretim düzeyi eğitiminden ileri seviyedeki araştırmalara kadar birçok etkinliğin yapıldığı Matematik Köyü"nde kurulan çadırlardan, evlerden ve köyün her noktasından Internet'e erişilebilecek.

Projeyle ilgili AirTies Ar-Ge Direktörü Müjdat Pakkan, "AirTies olarak AR-GE gücüne çok inanıyoruz. Bu yüzden Matematik Köyü sayesinde, Türkiye"deki genç mühendislerimizin gelişmesinin gönüllü bir şekilde sağlanması bizleri de çok mutlu ediyor. Gerek Türkiye, gerekse dünyaya yayılmış değerli Türk mühendislerinin, ülkeleri için çalışmalarını sağlamak hepimiz için çok önemli. Bu yolda atılan her adımı, AirTies olarak desteklemekteyiz." şeklinde görüşlerini bildirdi.

Konu ile ilgili Nesin Vakfı adına açıklama yapan Prof. Ali Nesin, köyde öğrenim gören akademisyenlerin ve öğrencilerin WOB-201 dış ortam kablosuz ürünü ile İnternete sorunsuz, hızlı ve pratik şekilde bağlanabildiklerini kaydederek sözlerine şöyle devam etti; Köyde İnternet sorunsuz çalışıyor ve İnternete köyün her tarafından rahatlıkla bağlanılabiliniyor. WOB-201 dış ortam cihazı sayesinde köyün en kuytu köşesinde, her ağacın ve çardağın altında öğrencilerimiz; dünyayla iletişeme geçebiliyor, matematiksel bilgiye ulaşabiliyor ve araştırma yapabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları