16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Schulz’a Fahri Doktora Ünvanı
22 Mayıs 2012 Salı 16:35

Martin Schulz’a Fahri Doktora Ünvanı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a 29 Mayıs 2012 Salı günü Siyaset Bilimi Fahri Doktora ünvanı verecek.

Evrensel demokrasi ve sivil toplum değerleri temelinde Avrupa’nın siyasi bütünleşmesine yaptığı katkılar ve siyasal faaliyetleri için Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a Siyaset Bilimi Fahri Doktora ünvanı verilecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu ve Rektör Prof. Dr. Remzi Sanver’in katılacağı tören, 29 Mayıs 2012 Salı günü saat 15.00’de Santral Kampüsü’nde yapılacak.

Demokrasi, insan hakları, aktif yurttaşlık, sivil toplum diyaloğu ve çevre konularına karşı çok duyarlı olan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, alanlardaki hassasiyetini tüm siyasi kariyeri boyunca sürdürmüştür. Schulz, Avrupa Birliği Parlamentosunun güçlendirilmesi, Halkların Avrupası, Yurttaşların Avrupası gibi yaklaşımların Avrupa ölçeğinde kabulü için çalışmalarını Parlamento Başkanlığı düzeyinde sürdürmeye de devam ediyor.

AP'nin Türkiye’de yeni anayasa yapım sürecini özel bir ilgiyle takip ettiğini vurgulayan Schulz, sadece Türk vatandaşlarının ihtiyaçları için değil, Türkiye'yi dünya çapında bir demokrasi haline getirmek için tarihi bir fırsat yakalandığını vurguluyor. Anayasa yapımının diğer siyasi partiler ve sivil toplum ile istişareli şekilde yapılması gerektiğine işaret eden AP Başkanı, bu süreci destekleme sözü veriyor.

Martin Schulz:
1955 yılında Almanya-Hollanda-Belçika sınırında Kuzey Ren Westfalya bölgesinde bulunan Hehlrath şehrinde doğdu. 18 yaşından beri Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD militanı, ayrıca derin bir “Avrupa” tutkusu var. Doğduğu bölge ve sonradan Belediye Başkanlığını yaptığı şehir savaşlardan çok bunalmış ama çok kültürlülükle yoğrulmuş bir yer. Almanca, Flamanca, Fransızca ve İngilizce konuşuyor. Schulz, liseden sonra yayıncılık kariyerine çıraklıkla başlamış ve Alman Sosyalist Partisinin yerel gençlik teşkilatlarına katılmış.

31 yaşında Kuzey Ren-Westfalya’nın en genç Belediye Başkanı olma ünvanına kavuştu. 11 yıl boyunca bu görevde kaldı. 1994 yılında Avrupa Parlamentosuna seçildi ve İnsan Hakları, Özgürlükler ve İçişleri gibi komitelerde yer aldı. 2000 yılı itibariyle Avrupa Parlamentosundaki SPD milletvekillerinin grup başkanlığını yaptı. 2004 yılında Avrupa Parlamentosunda en büyük ikinci grup olan Sosyalistlerin ve Demokratların grup lideri oldu. Bu sırada özellikle Parlamentoda sosyal adalet, istihdam, büyüme, finansal piyasaların reformu, iklim değişikliği ile mücadele, eşitlik ve demokratik konsolidasyon gibi konularda grubunun bayraktarlığını yaptı. Bu denli göz önünde bulunan ve düşüncelerini söylemekten hiç sakınmayan Schulz, 17 Ocak 2012 tarihi itibariyle 2,5 yıl sürecek olan Avrupa Parlamentosu Başkanlığı görevine seçildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları