22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Markalar için Uluslararası İzleme Sistemi
20 Haziran 2007 Çarşamba 12:03

Markalar için Uluslararası İzleme Sistemi

Destek Patent’in geliştirdiği Global Markalarm, tescilli markalar için dünyanın her yerinde izleme ve temsil etme hizmeti veriyor.

1983’ten beri tescil başvurularında Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Destek Patent, markaların yurt dışında karşılaştığı benzerlik veya taklitçilik sorunlarına karşı yeni bir hizmet veriyor. Global Markalarm sistemi, özellikle yurt dışı pazarlarda faaliyette bulunan ihracatçı firmalara markaları için dünyanın her yerinde izleme, benzerlik veya taklit durumlarında uzman bir ekibin temsilciliği ile tescil sürecine müdahale etme olanağı sunuyor.

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Global Markalarm’ı geliştirirlerken farklı, tüm müşterilerinin beklentilerine cevap verebilen bir sistem olmasını hedeflediklerini belirtti. İhracata yönelen firmaların küresel rekabet ortamında markalarına sahip çıkabilmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Yamankaradeniz, şunları söyledi:

“Müşterilerimizin işlerini kolaylaştıran, onlara küresel güvenlik sağlayan bir sistem sunmak istedik. Bu amaçla kapsama alanını bütün dünyayı alacak kadar genişlettik ve uluslararası bir araştırma firmasından hizmet almaya karar verdik. Thomson Compumark, markalarımız için istediğimiz bölgelerde sürekli araştırma yapıyor ve bize aylık raporlar veriyor. Bu raporları kendi marka uzmanlarımızın yorumlarıyla birlikte aylık olarak müşterilerimize sunuyoruz”.

Yamankaradeniz şöyle devam etti: ”Ayrıca Destek Patent olarak Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avustralya, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin herhangi birinde benzer bir marka başvurusuna yapılacak itirazlardan 3 adedini ve birden fazla bölgede yapılacak itirazlardan 5 adedini, marka uzmanlarının yorumları ve vekillik ücreti de dahil olmak üzere ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz.”

Global Markalarm Nasıl Çalışıyor?

Destek Patent, Global Markalarm sayesinde dünyanın her yerinde başvuruları izliyor, ihracatçı firmaların markalarına benzeyenleri tespit edip itiraz ederek tescili engelliyor.

Bir marka kendi ülkesinde tescil edilmek için başvuruda bulunduğunda, resmi ulusal patent ofisleri gerekli incelemeyi yapıyor ve ardından markayı ilan ediyorlar. Markalar, resmi bültenlerde yayınlanarak itiraza açılıyor. Global Markalarm, bu bültenleri sürekli denetleyerek, hizmet verdiği markalara görsel veya isimsel benzerlik taşıyan marka başvurularını tespit ediyor, ardından Destek Patent’in müşterileri adına aynı ülkedeki vekilleri aracılığıyla itirazda bulunarak, benzer markayı iptal ettiriyor.

Global Markalarm, marka başvurularında gördüğü taklit ve benzerliklere itiraz ederek, yurt dışı pazarlarda Türk ihraç ürünlerine karşı haksız rekabetin önüne geçiyor. Sistem, bu yöntemle Türkiye’den tescilli markalar için dünya çapında bir güvenlik ağı oluşturuyor. Ayrıca vaktinde itiraz edilmediği için tescil edilen benzer veya taklit markaların iptaline yönelik yıllar sürecek, yüksek maliyetli dava süreçleri de daha başından önlenmiş oluyor.

Global Markalarm sistemi şimdiden bir çok başarıya imza attı. Bunlar arasında, bir Türk firmasının tescilli markası Agi ile aynı ismi kullanmak amacıyla Brezilya’da yapılan bir başvurunun ve yine Türk tescilli markası Efe ile çok yakın benzerlik taşıyan ABD’deki eFE-eMe marka başvurusunun tespit edilerek önlenmesi yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları