17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marka İsimleri Yaratıcılığın Sınırlarını Zorluyor
28 Eylül 2007 Cuma 11:37

Marka İsimleri Yaratıcılığın Sınırlarını Zorluyor

Türkiye'de markalaşmanın öneminin anlaşılmasıyla birlikte 2001 yılından itibaren her yıl artış gösteren marka başvuruları arasında bazı ilginç başvurular da dikkat çekiyor.

Tescilli bir markaya sahip olmanın avantajlarını keşfeden firmalar bir yandan markalarını hukuki koruma altına alırken bir yandan da ilginç marka isimleriyle müşterilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Marka ve patent vekilliği sektörünün önde gelen firmalarından Adres Patent'e yapılan başvurular arasında ilginç markalar göze çarpıyor. Özellikle tekstil ve gıda sektöründe ilgiç marka isimleri seçen firmaların Adres Patent'e yaptıkları başvurulardan bazıları şöyle "Alooo Balık, Pisikitty, Fanfinfonik, Kımıl Kımıl, Haşemayo ve Heşofman".

Konuyla ilgili bilgi veren Adres Patent Ar-GE Müdürü Cumhur Akbulut, Adres Patent'in 2000 yılından bu yana binlerce marka için vekillik yaptığını belirterek "Pek çok ilginç marka başvurusu geldi ve bunların çoğu tescil edildi. Genelde KOBİ düzeyindeki kuruluşlar bu tür ilginç isimleri tercih ediyorlar. Amaçları da sektördeki rakiplerinden farklılaşm ak olduğu kadar bir şekilde tüketicilerin dikkatini de çekebilmek" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları