18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mac Kullanıcıları Artık Güvende
26 Temmuz 2012 Perşembe 16:40

Mac Kullanıcıları Artık Güvende

Kaspersky Lab’in ortaya çıkan Mac virüs tehditleriyle savaşmak için tasarladığı yeni güvenlik yazılım paketi Kaspersky Security for Mac, yeni koruma teknolojilerini tek pakette sunuyor.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider firma Kaspersky Lab, Apple kullanıcılarını ortaya çıkan tehditlerden korumak amacıyla tasarlanan yepyeni güvenlik çözümü Kaspersky Security for Mac’i pazara sundu. Bu çözüm, Mac OS X çevresini ve geleneksel güvenlik teknolojilerini, bulut tabanlı metotlarla birleştirerek ve en son tehlikelere karşı hızlı tepki imkanını sunarak, tüm tipteki tehditlerden koruyor. Kullanıcıları Mac’lere özel tehditlerden koruyan bu yeni çözüm aynı zamanda, diğer bilgisayarlara Windows ve Linux zararlı yazılımlarının yayılmasını da önlüyor. Mac’lere özel bu çözüm aynı zamanda, çocukların internette uygunsuz içerik görüntülemesini engelleyen etkili bir “Ebeveyn Kontrolü” özellikli set sunuyor.

Mac’lere saldırılar artıyor
Apple bilgisayarların neden farklı bir korumaya ihtiyaç duyduğuna gelince… Bunun öncelikli nedeni, son dönemde Mac cihazlar için oluşturulan zararlı yazılımların sayısında düzenli bir artış yaşanıyor olması… Son derece tehlikeli olayların artan sıklıkla gözlemlendiğini dile getiren Kaspersky Lab yetkilileri, bunun son örneğinin Flashfake trojan’ıyla yaşandığını vurguluyorlar. Yaklaşık 700 bin Mac bilgisayarını zombi makinelere dönüştüren bu trojan aracılığıyla saldırganlar, cihazları tamamen kontrol altına almayı da başarmıştı. Kaynaklara göre Mac pazarının yaklaşık %6 ila 10’unu etkileyen bu zararlı yazılım, aynı zamanda tehditin ciddiyetini de ortaya koyuyor.

Flashfake’in yükselişi, suçluların zararlı yazılım içeren bir dizi çevrimiçi blog sitesi oluşturmasıyla başladı. Bu blogları ziyaret eden kullanıcılar, Adobe Flash Player güncellemesi yüklemeleri isteğiyle karşılaştılar. Ancak bu talep karşısında indirilen dosya, yüklenen yazılımdaki açıklardan faydalanması sebebiyle, devasa bir salgınla sonuçlandı.

Geçmişte Apple’ın bu tipte tehditlere verdiği tepki, yazılımlardaki güvenlik açıklarını kapatan yamalar yayımlamaktan ibaretti. Ancak Apple, girişim ortaya çıkarıldıktan ancak iki ay sonrasında harekete geçebiliyordu. Bu süreçte ise, bir güvenlik çözümü yayımlanana kadar kullanıcılar saldırılara maruz kalmaya devam ediyordu.

Yeni Koruma Teknolojileri Bir Arada
Öte yandan “Kaspersky Security for Mac”, trojan’lar, solucanlar, ajan yazılımlar, reklam yazılımları ve keylogger yazılımlarını içeren tüm tiplerdeki tehditlere karşı daha iyi savaşmak için tasarlanmış en son koruma teknolojilerini içeriyor. Ürün, dosya tarama modülü çalıştırıldığı anda, yeni ve güncellenmiş dosyaları otomatik olarak ve sistem kaynaklarındaki kullanımını minimuma indirerek tarıyor. Mac, Windows ya da Linux bazlı zararlı yazılımları tespit etme ve bloke etme yeteneğine sahip bu ürün, zararlı yazılımların evdeki diğer bilgisayarlara ya da arkadaş ve meslektaşlara yayılma riskini de önlüyor. Antivirüs veri tabanı, en son tehditlere karşı korumayı garanti etmek için saat başı güncellenirken, bulut tabanlı güvenlik teknolojisi, en son zararlı objelere dakikalar içinde yanıt veriyor.

Daha da iyi bir koruma sağlamak adına oluşturulan “Kaspersky Security for Mac”, zararlı, dolandırıcı ya da sahte internet sitelerini de tespit ve bloke etme özelliğine sahip. Kullanıcıları her tespit edilen çevrimiçi tehdit hakkında uyarmak için “web koruması” özelliği de sunuyor.

Sahtecilik karşıtı bu çözüm aynı zamanda Mac bilgisayarlarından, özellikle çevrimiçi bankacılık ya da ödeme hizmetlerini sıkça kullananların güvenliliğini maksimuma çıkarıyor. Kredi kartı numaraları ya da şifre gibi gizli bilgilerin daha sıkı korunması amacıyla Kaspersky Security, “Sanal Klavye” teknolojisiyle birlikte sunuluyor. Standart Safari tarayıcısına bir eklenti olarak gelen bu özellik, Google Chrome ve Firefox ile de uyumlu çalışıyor. Bilgileri girme esnasında bu klavyeyi kullanmak, suçluların keylogger yazılımları kanalıyla hassas verilere erişimini imkansız hale getiriyor. İnternet sitelerindeki tüm ilgili şifre formlarından ulaşılabilen klavye, kullanıcıların istediği anda ekranda belirebiliyor.

Zengin Özellikli Ebeveyn Koruması
Ebeveyn Kontrolü ise, çocuklar için güvenli ve düzenlenmiş bir çevrimiçi deneyim sunan Kaspersky Lab’ın yeni Mac ürününün son eklentisi… Bu teknolojiyle ebeveynler artık çocuklarının internetteki aktivitelerine zaman sınırı getirebiliyor ya da çocuklarının ne zaman internet kullanabileceğini kesin zamanlarla belirtebiliyorlar. Kaspersky Security for Mac, Google gibi arama motorlarındaki SafeSearch seçeneğinin daima aktif olmasını sağlayarak, sadece uygun içeriğin görüntülenmesini de sağlıyor.

Aynı teknolojiyle çocukların bilgisayar kullanımı sırasında, belirli dosya tiplerini karşıdan yüklemelerine de kısıtlama getirilebiliyor. Elbette aynı zamanda, elle ya da kategori bazında bazı internet siteleri de engellenebiliyor. Dahası, Kaspersky Security, çocuğunuzun, Facebook gibi sosyal ağlardaki aktivitesini de izlemekte. Bu özellik, ebeveynlere çocuğunun kimlerle görüştüğünü izleme imkanı veriyor ve belirli kişiler ya da tüm sosyal ağı engelleme imkanı sunuyor. Geniş raporlama özelliği ile ebeveynlerin çocuklarının interneti ne zaman ve nasıl kullandığını daima bilmelerini sağlıyor.

Genel olarak Kaspersky Security for Mac, daha iyi performans ve kullanılabilirlik sunuyor. Kaspersky Lab’ın kendi serisi olan iSwift teknolojisi, sadece önceki çalıştırmadan bu yana yaratılan ve değiştirilen dosyaların taranması imkanı sunan akıllı dosya tarama özelliğine de sahip. Yenilenmiş kullanıcı ara yüzü, anlaşılır ayarları ve ana ekranlardaki tüm gerekli bilgileriyle yazılımı kullanıcı dostu hale getiriyor.

Ürün, KDV hariç 29,95 dolar fiyatla raflardaki yerini aldı. Kaspersky Security for Mac’e, Kaspersky Lab global internet sitesinden de erişebilirsiniz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları