18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maaş Zammının Etkisi Kısa Sürüyor
19 Ocak 2012 Perşembe 21:43

Maaş Zammının Etkisi Kısa Sürüyor

Yenibiriş Dünyası, Ocak-Şubat sayısında maaş zammının çalışana etkisini araştırarak, uzman ve insan kaynakları profesyonellerinden görüşler ve şirketlerden örnekler verdi.

Yönetim danışmanları ve psikologlar, maaşa yapılacak artışın çalışanın motivasyonunu sadece kısa bir süre artıracağını hatta hiç artırmayabileceğini söylüyor. Oysa çalıştığı şirkette yıllık ücret artışının şubat başında yapıldığı çalışanlar, merakla bu zamanı bekliyor. Oysa son yıllardaki genel eğilim, ücret artışının enflasyona bağlı olarak genellikle yüzde 7-8 oranlarında yapılması. Şirket için büyük, çalışan için küçük bir adım olan bu artış, doğal olarak kimseyi mutlu etmiyor. Ücrette yapılan ciddi bir artış da çalışanı sadece geçici bir süre tatmin ediyor. Peki işletmeler bu konuda ne yapıyor? Ne yapmalı? Yenibiriş Dünyası bu konuyu kapsamlı bir şekilde araştırdı.

İnsan kaynakları danışmanlarına göre bir şirkette öncelikle adaletli bir ücret sistemi oluşturmak şart. Ayrıca çalışanı ücret artışından ziyade primlerle ödüllendirmek ve başka insan kaynakları uygulamalarıyla onu yüreğinden yakalamak gerekiyor. İşte Yenibiriş Dünyası’nda yer alan uzman ve yönetici görüşleri...

Para tek başına yeterli değil
Prof. Dr. Türker Baş: “Şirket yönetimleri, yapılan işin çalışanlara ne düzeyde ilerleme imkanı sunduğunu gözden geçirmeli. İnsanlar anlamlı bir şeyin parçası olmak istiyor, buna dikkat etmeli. Ayrıca çalışma ortamı çok önemli. Maalesef pek çok işyerinde bunaltıcı bir yoğunluk oluyor. Çalışmak için para dışında bir neden bırakmıyor, daha sonra yüksek ücretlere rağmen yaşanan verim sorunlarından şikayet ediyorlar.”

Artık performansa odaklanılıyor
Teksan Güç Sistemleri İK Direktörü Berrin Tavman: “Gelir paketi içine ücretten ziyade katma değerli çalışma ve şirket gelirini artırmaya yönelik işler girdi. Şirketler daha çok süreç performanslarına odaklandı. Nitelikli işgücünü sisteme katma, hali hazırda çalışan kilit personeli elde tutma ve sürekli eğitimlerle geliştirme, bağlayıcılığı ve aidiyet duygusunu geliştirici politikalar oluşturma önemli konularımız arasında yerini aldı.”

İnsanlar anlam arıyor
Richmond International Eğitim ve Kalite Müdürü Hülya Çetin: “İnsanlar her alanda anlam aramaya başladı. Belirli gelire ulaşınca daha çok parayla motive olmuyor. Üstleriyle ilişkisinde nasıl hissettiği, o iş yerindeki duygusal tatmininin ne düzeyde olduğu daha büyük önem taşıyor.”

2012 ücret açısından zorlu geçebilir
Emsan Genel Müdürü Uğur Kaymak: “Son birkaç yıldır, yaşanan ekonomik sorunlar ücret artışı bir yana, ücretlerin yeniden gözden geçirilip, işten çıkarmaya başvurmadan elemanların daha az ücret konusunda mutabık kaldığı dönemleri geçirdik. 2012’nin de zorlu bir yıl olacağını söyleyebiliriz. İK birimleri bazı tedbirleri uygulamaya koymak ihtiyacı hissedeceklerdir.”

İşine inanan kişi daha başarılı oluyor
King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan: “Değişim ve terfi bekleyen genç bir nüfus var. Şirket olarak biliyoruz ki çalışanların iyi maaşlar alması, şirketlerinden çok memnun olduklarını söylemeleri için yeterli değil. İşinin gelişimine ve amaçlarına inanan çalışanın daha çok motive olduğunu gördük.”

Bağlılığı artırmak için çeşitli yöntemlerimiz var
Teleperformance İnsan Kaynakları Direktörü Nadire Tunçay: “Terfi ve transfer olanakları, sürekli eğitim programları, yöneticiler için yurt dışında beş haftalık Teleperformance University eğitimi, ödül sistemi, mektup, çeşitli armağanlar, seslerini duyurabilecekleri mecralar, fiziksel ortamın rahatlığı ve televizyon bulunduran dinlenme odaları, şirket içi magazin dergisi ve intranet üzerinden aktivitelerin/başarıların duyurulması, sosyal ve sportif aktiviteler, ofis partileri, şirket dışında kutlamalar gibi birçok farklı uygulamamız bulunuyor.”

Eğitim ve yan haklara yoğunlaştık
Ode Yalıtım İK Takım Lideri Barış Demirdelen: “Ücret artışları gerçekten de motive edici olmaktan uzaklaştı. Bağlılığı artırma adına eğitimlere, kariyer fırsatlarına ve yan haklara ağırlık veriyoruz. Yan hakları yeteneği elde tutmanın en önemli yollarından birisi olarak görüyoruz.”

Çalışanın gelişimine odaklandık
Metro Properties Gayrimenkul Yatırım İK Müdürü ve Uyum Yöneticisi Elvan Dumlu: “Uluslararası platformda düzenlenen çalışan memnuniyeti anket sonuçları doğrultusunda aksiyon planları oluşturup, bunları takip ediyoruz. Ayrıca çalışanlarımıza alanında uzman danışmanlarla birlikte Gelişim Merkezi uygulamaları imkanı sunuyoruz. Bunlar neticesinde Bireysel Gelişim Planları hazırlanarak çalışanların yetenekli oldukları alanlarda değerlendirilmesi sağlayıp, potansiyel yetenekler için kariyer planları oluşturuyoruz.”

Özel dosya konusunun dışında, Darty İK Müdürü Selda Bağlan ve farklı sektörlerden İK yöneticileriyle yapılan röportajların yanısıra Basketbol ve İnsan Kaynakları, İnsan Kaynaklarının Stratejik Rolü, Şirketlerde Acil Eylem Planlaması ve Teknoloji başlıklı makaleler yer alıyor. Dergide ayrıca şirketlerin yeni yıl etkinlikleri, sosyal medyadan haberler, Yenibiris.com Gündem Toplantıları kapsamında tartışılan Yeni Borçlar Kanunu, 2011 yılı istihdam değerlendirmesi ve astrokariyer bölümü de yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları