17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M-Gen Geleceğin Bilim İnsanlarıyla
18 Haziran 2007 Pazartesi 17:48

M-Gen Geleceğin Bilim İnsanlarıyla

M-GEN Kişisel Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün düzenlediği Kariyer Günleri’ne katıldı.

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün 7 Haziran’da düzenlediği Kariyer Günleri’ne katıldı. Tarhan, genç bilim insanlarına ve öğretim görevlilerine, “Gelecek planlaması nedir? Nasıl yapılır?” konusunda bilgi ve ipuçları verdi. İlk mezunlarını vermeye hazırlanan bölüm, ilk kez Kariyer Günleri düzenliyor.

Tarhan, katılımcılara Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde okudukları için şanslı olduklarını, bu bölümün geleceğin mesleklerinden biri olduğunu ifade ederek, işin en azından “alan tercihi” kısmını avantajlı bir şekilde atlattıklarını belirtti. Gelecekte aşağı yukarı her mesleğin ve canlının yolunun genetikten geçeceğine inandığını söyleyen Tarhan, 21. yüzyıla yaklaşırken “1” ve “0”ı kullanarak dijital devrimi yaratanların güç odaklarını ellerine geçirdiklerini hatırlattı. Tarhan, bundan sonra da “genetik şifreyi” ele geçiren ve onu kullanma becerisini geliştiren toplumların gelecekteki güç merkezleri haline geleceğine inandığını kaydetti. Bu bölümden mezun olanların genellikle hastane, laboratuvar ve akademik ortamlara yöneldiklerine dikkat çeken Tarhan, bunun dışında “wellness” sektöründe özellikle sağlıklı beslenme alanında da önemli fırsatlar olduğuna işaret etti.

Gençlerin, yaşamlarını sadece eğitim ve kariyer odaklı kurgulamamalarını önererek, mutlu ve başarılı insanların, yaşamın 6 belirleyicisini (faaliyetler, sosyal hayat, sağlık, finansal durum, yaşanan yer, mobilite) birbiriyle uyum içinde gerçekleştirenler arasından çıktığını belirten Tarhan, konuşmasında sık sık hayata dair örnekler de verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları