24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LYSde Başarı İçin Öneriler
16 Haziran 2011 Perşembe 14:25

LYS'de Başarı İçin Öneriler

Yrd.Doç.Dr. Berrin Eylen Özyurt, sınav kaygısına yenilenlerin LYS'de başarısız olduğunu vurgulayarak, stresle mücadele için önerilerde bulundu.

Türkiye"de sınavlara hazırlanan 5 bin 212 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu öğrencilerin kaygı düzeyi, ameliyat olacak genel cerrahi hastalarının kaygı düzeyinden yüksek çıktı. LYS öncesi uzmanlar uyarıyor: Öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan sınav kaygısı öğrencilerin yaşadığı en büyük sorunlardan.

Binlerce öğrencinin geleceğine yön verecek LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) öncesi uzmanlar, sınava gireceklerin başarılı olmalarını engelleyen etkenlerin en önemlisi olan sınav kaygısına dikkat çekiyor. Sınav kaygısını, "Öğrenilmiş bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun bir duygu" olarak tanımlayan Yaşar Üniversitesi Psikolojik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, adaylara bu durumla mücadele edebilmeleri için önerilerde bulundu.

Kaygının azı yarar çoğu zarar
Türkiye"de sınavlara hazırlanan 5 bin 212 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu öğrencilerin kaygı düzeyinin ameliyat olacak genel cerrahi hastalarının kaygı düzeyinden yüksek çıktığını dile getiren Özyurt, bu nedenle konunun son derece önemli olduğunun altını çizdi.

İnsanlarda kaygı duymanın normal olduğunu, hatta kaygının zaman zaman olumlu sonuçları da olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, "Stres karşısında salgılanan hormonların miktarındaki az bir artışın öğrenmeyi olumlu yönde etkilediği ve güdülenmeyi arttırdığı biliniyor. Yani belirli bir miktar kaygı performansı ve motivasyonu arttırıyor. Ancak belirli dozu aştığı zaman kişiyi başarısızlığa ve umutsuzluğa sevk ediyor" diye konuştu.

Sınav stresi hormonları harekete geçiriyor
Sınav kaygısı adı verilen durumun fizyolojik ve bilişsel ve duygusal değişiklikler olmak üzere iki şekilde ortaya çıktığını söyleyen Özyurt, "Stres altında vücut adrenalin hormonu salgılar ve tehlikeye karşı bireyi hazırlar. Buna kaç ya da savaş durumu denir. Bir sinir iletici (neurotransmitter) olan Adrenalin, fiziksel ya da zihinsel uyarılma sonucu salgılanarak sempatik sinir sistemini etkiler. Sempatik sinir sistemi bir tehdit algıladığında vücudu uyarıcı etkide bulunur. Beden olası bir tehlikeye karşı kendini savunmak üzere hazırlanır. Bu durumda da kan basıncı artar, kalp atışları hızlanır, kanın büyük kas gruplarına akışı artar, sindirim yavaşlar, solunum sıklaşır, glikoz enerji vermek üzere salgılanır, terleme oranı ve kanın pıhtılaşma oranı artar. Kaç ya da Savaş tepkisi, kanın beynin, bilgiyi işlemleyen bölgesinden büyük kas gruplarına doğru akmasını sağlar. Bu da stres sırasında zihnimizin boşalmış gibi olmasına neden olur" dedi.

İşte sınav kaygısının belirtileri
Sınav kaygısının nedenleri arasında ailelerin yanlış tutumu, yüksek beklenti düzeyi, başarısız olma ve değerlendirilme korkusu, kendine güvensizlik, zamanı iyi kullanamama, kötü çalışma alışkanlıkları, hedef belirsizliği, plansızlık, kendine güvensizlik, sınava gerçeğinden farklı anlamlar yükleme, aile ve çevrenin beklentilerinin yüksek olması gibi etkenler yer aldığını söyleyen Yaşar Üniversitesi Psikolojik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Berrin Özyurt, "Öğrencinin başarısında nedenini bilemediği bir belirgin düşüş varsa, ders çalışmayı sürekli erteliyor, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddediyorsa, bu konuda soru sorulmasından rahatsız oluyorsa, dikkati çok dağınık ve derş çalışmaya odaklanamıyorsa, fiziksel şikayetlerinde dikkat çerken bir artış gözlüyorsa, "(karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme vb.), sınav kaygısı yaşıyor denebilir" diye konuştu.

Sınav kaygısıyla baş etmek için
-Sınav için iyi hazırlanın sınav için iyi hazırlan
-Kendinizi deneyecek sınavlar yapın
-Sağlıklı bir yaşam biçimi geliştirin; iyi uyuyun, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın
-Olumlu düşünün, "çalıştım yapabilirim" deyin.
-Düşüncenizi durdurun; arkadaşlarınla kendinizi karşılaştırdığınızda, sınavla ilgili başkalarının ne söyleyeceğini düşündüğünüzde
-Sınav için ihtiyacınız olan her şeyi bir gece önce yatmadan evvel hazırlayın kâğıt, kalem, silgi vb.
-Sınavdan önceki gece saatinizi kurun ve iyi bir uyku uyuyun
-Sınava zamanında, ne çok erken ne de çok geç gidin
-Sınava girmeden önce sınavla ilgili konularda arkadaşlarınızla konuşmamaya çalışın.
-Sınav kağıtları dağıtıldığında kendinizi sakinleştirecek şekilde derin nefes alın
-Sınav sırasında sadece sınava odaklanın, başkalarının ne yaptığı, gelecekle ilgili planlarınız gibi konuları bir kenara bırakın
-Sınav sırasında kendinizi çok kaygılı hissederseniz birkaç dakikanızı kendinizi sakinleştirmeye ayırın; gevşeyin, kol ve bacaklarınızı boyun ve omuzlarınızı gevşetin, derin nefesler alın, kendinizle "yapabilirim, her şey yolunda" gibi olumlu bir şekilde konuşun sonra tekrar sınava dönün.
-Eğer sınav zor geldiyse, sınava odaklanın ve yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın; en iyisi olmasa bile durumu idare edecek bir not almaya çalışın.
-Sınavdan sonra kendinizi iyi hissedeceğiniz şeyler yapın; eğer yeni bir sınavınız varsa uzun bir ara veremiyorsanız kısa bir ara verin ve sizi dinlendirecek çok sevdiğiniz bir şeyler yapın.

Sınav kaygısının fiziksel (Psikosomatik) sonuçları
-Mide rahatsızlıkları (bulantı/kusma)
-Barsak rahatsızlıkları (ishal)
-Sık idrara çıkma/sıkışma hissi
-Baş dönmesi
-Ağız kuruması
-Karın ağrısı
-Nefes alıp vermede güçlük,
-Yorgunluk ve bitkinlik belirtileri,
-Uyku bozuklukları,
-Ellerde titreme


Bilişsel (Zihinsel) Sonuçları
-Sınavda başarısız olursam hayatımın sonu olur,
-Başarısız olursam başkalarının yüzüne nasıl bakarım
-Ben yapamam, beceremem, benden adam olmaz
-Ya düşük puan alırsam?
-Ailemi hayal kırıklığına uğratacağım,
-Kardeşim kadar başarılı olamazsam? gibi olumsuz düşünceler ortaya çıkar.

Bunun sonucunda da düşünceleri toparlayamama, ifade edememe, unutkanlık, öğrenilen bilgiler transfer edememe, görsel ve işitsel kanaldan gelen bilgileri anlamakta güçlük çekme, okuduğunu anlama ve düşünceleri organize etmede zorluk, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, dikkatte azalma, dikkatin sınavın içeriğine değil sınavın kendisine ve bağlı olarak yaşananlara odaklanması, zihinsel becerilerde zayıflama, bilgilerin hatırlanmasında zorluk yaşanır.

Duygusal Sonuçları
-Huzursuzluk
-Çabuk öfkelenme/kızgınlık
-Mutsuzluk
-İçe kapanma
-İlişki kurmada güçlük
-Olumsuz benlik algısı
-Endişe
-Korku
-Ümitsizlik
-Mahcup olma / utangaçlık
-Hayal kırıklığı
-Tedirginlik

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları