07 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Londra Olimpiyatları’nın Beyni Atos
20 Temmuz 2012 Cuma 12:40

Londra Olimpiyatları’nın Beyni Atos

Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın IT altyapısı oyunlar boyunca Atos’un 350 İş Teknolojisti tarafından yönetilecek.

Bu yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları, 27 Temmuz 2012’de start alıyor. 12 Ağustos 2012’ye kadar sürecek olan bu nefes kesen mücadelenin tüm IT altyapısı, Avrupa’nın lider IT firması Atos tarafından kuruluyor ve yönetiliyor.

Salt Lake City 2002’den bu yana olimpiyatların dünya çapındaki IT ortağı olmayı sürdüren Atos, bu 10 yıllık süreçte kış ve yaz oyunlarında sunduğu teknolojik altyapılarla adından söz ettiriyor. Bu yıl Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi (LOCOG) ile oyunların teknik hazırlıkları için uzun soluklu bir çalışma yürüten Atos, bu konudaki son yeniliklerini de Londra’da sergileyecek.
Atos’un yaklaşık 200 bin saat süren testlerden geçirerek hazırladığı bu altyapıyı, toplamda 3 bin 500 teknoloji uzmanından oluşan bir takım, 900 sunucu, 1.000 ağ ve güvenlik cihazı ve 10 bin’e yakın bilgisayar üzerinden yönetecek. Oyunların işlem bilgilerinin planlanması, gerçek zamanlı sonuç takibi ve bildirimi, sistem güvenliğinin sağlanması, oyun sırasında verilerin işlenmesi gibi hizmetlerle tüm teknolojik destek, Atos güvencesiyle sağlanacak.

17 gün boyunca, 26 spor dalında yaklaşık 10 bin 500 sporcunun yarışacağı etkinlik, bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük olimpiyat mücadelesi olarak adlandırılıyor. Diğer rakamlar da organizasyonun büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Öyle ki olimpiyatlara yapılan akreditasyon sayısı 200 bini geçmiş. 70 bin gönüllünün çalıştığı yarışları 2 milyardan fazla insanın televizyonları başından izlemesi bekleniyor.

Akıllı cihazların yaygınlaşması da, olimpiyatların IT altyapısının kritikliğini artırmış durumda. Son yapılan Pekin Olimpiyatları’na göre bu yıl veri miktarının yüzde 30 artması öngörülüyor. 2012 yılı itibariyle 8.5 milyar bilgisayarın, akıllı telefonun ve tablet bilgisayarın olimpiyatlar için internete erişmesi bekleniyor.

Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, Londra Olimpiyatları’nın bugüne kadar düzenlenmiş en büyük olimpiyatlar olmaya hazırlandığını açıklıyor. “Bu da devasa bir bilişim operasyonu anlamına geliyor” diyen Akbulut, “Atos için 1992’de başlayan olimpiyat macerasını 2002 yılından bu yana, ‘Olimpiyat Oyunları’nın resmi bilgi teknolojileri ortağı olarak sürdürüyoruz. Paralimpik Olimpiyatlar da eklendiğinde, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Atos’un içinde bulunduğu 6’ıncı organizasyon olacak. Ve her seferinde olduğu gibi Atos bu yıl da olimpiyat komitesiyle birlikte olimpiyat ruhunu hakkıyla yaşatabilmek için titizlikle çalışıyor” diye konuşuyor.

Atos’un dünyanın en büyük spor karşılaşmasından edindiği bilgi birikiminin iş süreçlerine aktarıldığını vurgulayan Akbulut, “Her iki yılda bir, yepyeni bir ülkede, son derece karmaşık bilgi teknolojileri sistemleri kuruyor ve onların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz. Buradaki bilgi birikimimizi dünyanın dört yanındaki müşterilerimize de sunuyoruz” diyor.

Atos tarafından hazırlanan bu IT altyapısının, yarışan sporculardan organizasyon katılımcılarına, medya mensuplarından televizyonları başında olimpiyatları izleyecek milyonlarca seyirciye kadar herkesi ilgilendirdiğine değinen Akbulut, “Atos’un IT sistemlerinin katkısıyla tüm dünya hiçbir detayı kaçırmadan oyunların keyfini çıkarabilecek” diye ekliyor.    

Atos, Londra Olimpiyatları için hazırladığı IT altyapısında, birçok ‘ilk’e imza atıyor. Olimpiyatlarda ilk kez ‘Yorumcu Bilgi Sistemi (CIS)’ teknolojisi kullanılarak, sonuçlar, stadın canlı yayın bölümlerindeki dokunmatik ekranlı bilgisayarlara 0,3 saniyede gönderilecek. Bu teknolojiyle spikerler, izleyicilerin coşkulu seslerini duymadan sonuçlarla ilgili bilgi sahibi olacak.
Ayrıca Info+ teknolojisi ile 10 bin 500’den fazla fazla sporcunun yanı sıra spor yetkililerinin ve medya mensuplarının oyunlarla ilgili tüm bilgilere, programlara anında ulaşmalarını sağlayacak.

Tüm izleyicilerin kendi cihazlarıyla yer alacağı Olimpiyat Oyunların’da Atos, cihaz ne olursa olsun, herkese bilgiye doğru formatta ulaştıracak.

Rakamlarla olimpiyatlar
Olimpiyat oyunları 17 gün sürecek.
26 spor dalında 10 bin 500 sporcu yarışacak.
Toplam 300 etkinlik gerçekleşecek.
Mücadeleler 94 olimpik alanda yapılacak.
200 bin akreditasyon gerçekleşti.
Teknoloji alt yapısında 900 sunucu sistemi bulunuyor.
1000 ağ ve güvenlik birimi mevcut.
10 bine yakın bilgisayar kullanılacak.
Oyunlar için 200 bin saat test yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları