13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liselerarası Ulusal Roket Yarışması Sonuçlandı
21 Mayıs 2012 Pazartesi 12:45

Liselerarası Ulusal Roket Yarışması Sonuçlandı

Ulusal Roket Yarışması birincisi olan Doğa Koleji öğrencisi Enis Talha Çallı’ya “sesten hızlı uçabilen jetle atmosferde dolaşmak” ödülü verildi.

Yeni projeler, farklı fikirler üretebilen gençler yetiştirme amacında olan Doğa Koleji’nin İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi ortaklığıyla düzenlediği “Ulusal Model Roket Yarışması” sonuçlandı. Tasarımını yaptığı ve uçurduğu roketle birinci olan Sakarya Doğa Koleji öğrencisi Enis Talha Çallı hayatta bir kez karşısına çıkabilecek bir hediye kazandı; nerdeyse sesten 2 kat hızlı uçabilen jetle atmosferin en üst katmanlarına seyahat edip dünyayı izleyecek. Enis Talha Çallı, uçuş öncesi Moskova’da dört günlük bir eğitimden geçecek. Ayrıca dereceye giren katılımcılar 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde Bulgaristan’da düzenlenecek olan dünya şampiyonasına Doğa Koleji Roket Takımı olarak katılacak.

Öğrencilerini, yeni projeler, farklı fikirler üretebilen, kendine güvenen, özgüveni yüksek dünya vatandaşları olarak yetiştirme amacında olan Doğa Koleji, model roket tasarlayabilen yetenekli gençlerin gelecekte bilim dünyasında söz sahibi olabilmeleri için İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi ortaklığıyla ve Ulusal Model Roket Yarışması” düzenledi.

Yarışmada katılımcılar, yerçekimine karşı aerodinamik kaldırma gücü kullanmaksızın roket motoru ile havaya çıkan, tekrar uçuşa çıkabilecek durumda yere emniyetle dönebilen model roketlerini tasarlayarak yarışma jürisi ve hakemlerin gözlemi eşliğinde yarıştılar. Kazanan yarışmacının, neredeyse sesten 2 kat hızlı uçabilen Mig 29 uçaklarıyla Moskova semalarında 21 Km irtifada, dünyanın yuvarlak olduğunun görülebildiği atmosferin üst katmanlarına giderek, dünyayı izleyip, sıra dışı fotoğraflar çekme imkânına sahip olacağı ödül için öğrenciler bireysel ve takımlar kategorisinde yarıştılar. Çocukların yaratıcılıklarını bilimle birleştirdikleri bu yarışmaya Ülker Napoliten Çikolata ‘da destek oldu. Çocukların hayal gücünün ve yaratıcılıklarının gelişmesi için projeler yürüten Ülker Napoliten Çikolata bilimin gücünü kendi yaratıcılıkları ile birleştirdikleri Model Roket Yarışması’nda çocukların hem farklı düşünme hem de tasarım gibi yeteneklerin kazandırılmasını sağlıyor hem mutlu anlar yaşatıyor.

Jüri titizlikle değerlendirdi.
Değerlendirmenin iki farklı aşamada yapıldığı yarışma, hazırladıkları modelleri ve teknik dosyaları yarışma jürisine teslim etmeleriyle başladı. Doç. Dr. Celil Atik başkanlığında bu ilk aşamada hazırlanmış modellerin basınç ve ağırlık merkezi hesaplamaları kontrol edildi. Bunun yanı sıra gövde, başlık, kuyruk ve dümencikler ile paraşüt tertibatının oranları 2,5 saat gibi bir sürede teknik olarak incelenerek puanlama yapıldı. Teknik değerlendirmeden geçen modeller yarışmacılara teslim edildi. Modelciler uçuş hazırlıkları için 10 kulvar şeklinde hazırlanmış olan yarışma alanına geçti. Her uçuş 2 hakemin gözetimi ve saha komiserinin yönetimi altında, tamamen güvenlikli ateşleme sistemi tertibatı kullanılarak gerçekleştirildi. İkinci aşamada ki değerlendirmeyse modellerin havada kalma süresi ve tekrar uçuşa hazır bir bütünlükte yere ulaşması esasına bakılarak yapıldı.

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Başkanı Nihat Ermihan’ın Doğa Kolejinin gerçekleştirmiş olduğu bu organizasyondan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ettiği teşekkür konuşması ardından Doğa Koleji SBS ve Lise Koordinatörü Ömer Suat Gündoğdu ve Doğa Koleji Fizik Zümre Başkanı Orkun Eruygun’a plaketlerini takdim etti.  Yarışma sonucunda ferdi sıralamada birinci Enis Talha Çallı, ikinci Berk Ender Özören ve üçüncü Seray Terzi oldu. Takım sıralamasında sırasıyla; Sakarya, Bostancı ve Bursa Doğa Kolejleri ilk üç sırayı paylaştılar. Birbirinden değerli ödüllerin dağıtıldığı yarışmada en başarılı takım koçu ödülü de Sakarya Doğa Kolejinden Fizik Öğretmeni Mürvet Özkan’a gitti. İzleyicilerin coşkulu alkışlarıyla bir şenlik havasında geçen yarışma sırasında bütün modelcilere katılım sertifikasının verilmesiyle ödül töreni sona erdi. 

Dünyanın yuvarlak olduğunu görebilecek...
Yarışmada tasarladığı roketle birincilik ödülünü kazanan Sakarya Doğa Koleji 10. Sınıf öğrencisi Enis Talha Çallı hayatında bir kez karşılaşabileceği bir ödül kazandı. Enis Talha Çallı önümüzdeki aylarda Moskova’da alacağı dört günlük eğitimin ardından, 19.500 metrelik Armstrong sınırını geçince dünyanın yuvarlak olduğunun gözlenebildiği uçuşla atmosferde dolaşacak.

Geleceğin bilim adamları yetişiyor
Ülkemizin iki saygın eğitim kurumu İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji Türkiye'nin ilk akademik yaz okulunu başarıyla uyguladıktan sonra akademik ve stratejik işbirliği yapma kararı alarak geleceğin bilim adamlarını ve aydınlık nesillerini yetiştirmek için kolları sıvadı. İstanbul Üniversitesi, akademik kadrosuyla Doğa Koleji öğrencilerine uygulamalı ve teorik olarak destek olurken öğrenci kulüp faaliyetlerine, yurtdışı gezilerine katılıyor. Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle organize edilen "Çocuk Üniversitesi" kapsamında öğrenciler, zooloji, bitkiler, matematik, ve sayıların dünyasını keşfediyor, İstanbul Üniversitesi’nin akademik ortamlarında genetik, astronomi, kriptoloji, nano teknoloji, uluslararası siyaset gibi pek çok bilimsel ve kültürel konuyu öğreniyorlar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları