23 Ocak 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Limit Sizsiniz, Hayatınızı Değiştirin, Harekete Geçin
04 Nisan 2012 Çarşamba 02:35

Limit Sizsiniz, Hayatınızı Değiştirin, Harekete Geçin

Kocatepe Üniversitesi Ekoloji ve Coğrafya Kulübü, düzenlediği seminere Satışın 10 Altın Kuralı kitabının yazarı Taner Özdeş’i konuk etti.

 IQ’nun peşini bırakın, EQ'nuzu geliştirin

Limit Sizsiniz, Hayatınızı Değiştirin, Harekete Geçin başlıklı seminerde duygusal zekanın başarı üzerine etkisini anlatan Taner Özdeş, üniversitenin tüm öğrencilerine açık olarak gerçekleştirilen seminerde gençlere pek çok tavsiyede bulundu. Herkesin IQ geliştirme peşinde olduğunu, ancak asıl önemli olanın EQ (duygusal zeka) düzeyi olduğunu vurgulayan Taner Özdeş, hayatta her şeyin, kişinin kendisiyle başladığını bu yüzden kişinin kendini tanıması ve sevmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Taner Özdeş, şunları söyledi:

“Öncelikle kendinizi tanıyın ve sevin ki, başkalarıyla ve olumsuz olaylarla baş edebilin ve uyum sağlayın. Kişinin kendine güveni küçük yaşlarda başlar, başarılarla ve inançla artar. Hedef ve başarı hırsı, ilerlememizi sağlar. Hayatta ürettiğimiz, kendimize ve çevremize faydalı olduğumuz sürece var olabiliriz. Düşünceleriniz ve hislerinizi yönlendirme şekliniz, kişisel farklılığınızı da belirler. Gücünüzü en iyi şekilde kullanabileceğiniz güven, sevgi, inanç, coşku, neşeli durumlardan alın, korku, şüphe, endişe, çöküntü, karamsarlık ve üzüntüden uzak durmaya çalışın. Davranışlarınızın durumunuzu, durumunuzun da fizyolojinizin, düşüncelerinizin ve inançlarınızın bir sonucu olduğunu unutmayın”.

Enerjik ve pozitif olun

Kişinin enerjik, pozitif olması ve doğru kararlar alabilmesi için sağlıklı olması gerektiğine işaret eden Taner Özdeş, sağlıklı olmak için kişinin kendisine iyi bakması, iyi beslenmesi, sigara ve alkol kullanımının sağlığına zarar vermeyecek düzeyde olması, düzenli uyuması ve düzenli tatil yapması gerektiğini söyledi. Gençlere spor için mutlaka zaman ayırmalarını tavsiye eden Taner Özdeş, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendinize sürekli yeni hedefler belirleyin, yeni insanlarla tanışın, bol bol kişisel gelişim kitapları okuyun, mümkünse seminerlere katılın. Hayır kurumlarında veya sivil toplum örgütlerinde görevler alın. Bilgi ve tecrübenizi paylaşın, insanlara örnek olun. Bol bol gülümseyin. Ailenize ve yakın dostlarınıza zaman ayırın. Zamanınızı çok iyi değerlendirin, bunun için planlı olun. Kendinize özen gösterin, iyi giyinin. İyi giyinmek ille de marka giymek demek değildir. Yürüyüşünüz, duruşunuz, el ve kol jestleriniz, bakışınız da en az giyinmek kadar önemlidir. Hepsi bir bütündür, sizin imajınızdır. Yeni insanlarla tanışmaya gayret edin. Mümkünse yurt dışı seyahati yapmaya çalışın.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları