29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
LGden Çevre Dostu Televizyon
09 Nisan 2009 Perşembe 12:18

LG'den Çevre Dostu Televizyon

LG Electronics, daha akıllı ve enerji açısından daha verimli özellikler geliştirerek TV'lerinin tükettiği enerji miktarını azaltma yolunda büyük adımlar atıyor.

Gezegen üzerinde yıkıcı bir etki oluşturma tehdidinde bulunan hızlı iklim değişikliği nedeniyle, çevreyle ilgili endişeler artık "başkasının sorunu" olarak değerlendirilmiyor. Küresel ısınma artık herkesi etkileyen bir sorun.

Geçmişte evlerimizdeki en büyük enerji emicileri buzdolapları ve ısıtma sistemleri gibi büyük makinelerdi ancak günümüzde enerji faturalarını elektronik cihazlar kabartıyor. Bu konuda baş suçlu ise televizyon. Yapılan bir araştırma, son üç yılda evlerde yüzde 50 gibi çarpıcı oranda artan elektrik kullanımının sorumlusu olarak televizyonları gösteriyor. Bunun nedeni daha çok geniş ve düz ekranlı TV"lerin giderek artan popülerliği ile birlikte on yıl öncesine göre artan kullanım oranı.

TV"nin artık evin merkezinde yer alan bir öğe olarak görülmesiyle TV üreticileri enerji yönünden daha verimli ve çevreyle dost ürünler tasarlama konusunda daha büyük bir sorumluluk hissetmeye başladılar.

LG"den Çevre dostu televizyonlar
Küresel düz panel TV pazarının en büyük üreticilerinden LG Electronics, daha akıllı ve enerji açısından daha verimli özellikler geliştirerek TV"lerinin tükettiği enerji miktarını azaltma yolunda büyük adımlar atıyor. LG TV"lerinde uygulanan bu çevre-dostu ve enerji tasarrufu sağlayan yenilikler çok başarılı sonuçlar verdi. Bu yılki CES"te (Tüketici Elektroniği Fuarı) LG, geliştirilmiş akıllı enerji tasarrufu özelliklerine sahip yeni TV yelpazesini tüketicilere sundu.

Smart Energy Saving Plus"ın (Akıllı Enerji Tasarrufu Sistemi) en önemli özelliği, renk sıcaklığını ve odadaki ortam ışığını analiz eden ve TV"nin arka ışığını buna göre hassas şekilde ayarlayan LG"nin Akıllı Sensörü"dür (Intelligent Sensor). TV"nin uzaktan kumandası ile ulaşılabilen Akıllı Sensör, parlaklığı kontrol ederek ideal bir görüntü kalitesi sergileyip, gözün daha az yorulmasını temin ederken, diğer yandan da gereksiz parlaklığı azaltarak enerji tasarrufu sağlıyor. LG TV"lerinde bu, yüzde 70"e varan bir enerji tasarrufu anlamına geliyor.

Bir başka akıllı özellik olan Standby Mode Zero (Bekleme Modu Sıfır) ise LG TV"lerini sıfır elektriğin harcandığı enerji tasarrufu moduna sokmak için mekanik bir açma/kapama düğmesinden yararlanıyor ve bunun sonucunda kullanıcılar gereksiz elektrik harcamalarını kısmış oluyorlar. Ekran kapalı özelliği ise sesi veya müziği vermeye devam ederken görüntüyü kapatarak fazla enerji kullanımını engelliyor. Akıllı Enerji Tasarrufu Süper sistemi ise görüntü kalitesini ve parlaklığı maksimum seviyede korurken enerji seviyesini minimumda tutmak üzere tasarlanmış özel bir sistemden oluşuyor.

LG"nin Türkiye"de önümüzdeki günlerde piyasaya sunacağı yepyeni LH serisi LCD TV"leri çevreci ürünlerin ilk örneklerinden. Bu LCD televizyonlar TV"lerdeki güç tüketimini büyük oranda azaltan bir özellik olan Akıllı Enerji Tasarrufu Plus sistemini içeriyor. Diğer benzer ebatlı TV"lere göre bu sistem hem güç kullanımını yüzde 75 oranında düşürüyor hem de uzun seyirlerde gözün daha az yorulmasını sağlıyor.

Çevreci televizyonlar, LG"nin tüm ürünlerini kapsayan eko-tasarım adını verdiği; fiyata, kaliteye, ham maddelere, tasarıma, üretime, kullanıma ve atıklara özel önem verilen bir stratejinin ürünüdür. Bu, bir ürünün başından sonuna kadar çevreye verdiği zararlı etkiyi ortadan kaldırmanın sistematik bir yoludur. LG sadece ürünlerindeki zararlı maddelerin kullanımını azaltmakla kalmamakta, aynı zamanda ürünün çevreye verdiği etkiyi değerlendirmek amacıyla üretimin her aşamasında gerçekleştirilen Yaşam Döngüsü Değerlendirmesini de uygulamaktadır. Böylelikle her ürünün çevreyle dost olması sağlanmakta ve bir ürünün kalitesini ve işlevselliğini daha da artıracak tasarımlar desteklenmektedir.

Bu ilerlemelerle LG"nin tüketicileri hem üstün bir seyir deneyimi yaşayıp elektrik faturalarında tasarruf yapacak hem de uzun vadede gezegenimizin kurtulmasına yardım edeceklerdir.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları