26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lenovo ile MEDION AG Birleştiler
03 Haziran 2011 Cuma 14:21

Lenovo ile MEDION AG Birleştiler

Dünyanın en hızlı büyüyen PC şirketi Lenovo ile Avrupa'nın en büyük PC, multimedya ürünleri ve dijital servis tedarikçilerinden Medion AG, güçlerini birleştiren bir anlaşmaya imza attı.

Batı Avrupa"daki tüketici ürünleri alanında büyümesini hızlandırmayı amaçlayan Lenovo, Almanya"daki pazar payını ikiye katlarken, ortaya çıkan yeni şirket, Alman PC pazarında %14"ten fazla, Batı Avrupa PC pazarında ise yaklaşık % 7,5 pazar payına sahip olacak.

Dünyanın en hızlı büyüyen dördüncü büyük PC üreticisi Lenovo, PC, multimedya ürünleri, mobil iletişim hizmetleri ve tüketici elektroniği alanında lider olan Alman MEDION AG şirketini satın aldı. Satın alma işleminden hemen sonra, Almanya"daki pazar payını iki katına çıkaran Lenovo, Avrupa"nın en büyük PC pazarının üçüncü büyük şirketi haline gelecek.

Birleşme sonrası ortaya çıkacak şirket Alman pazarında %14"ten fazla, Batı Avrupa pazarında ise yaklaşık % 7,5 pazar payına sahip olacak. Anlaşma, aynı zamanda hem Lenovo"nun tüketici bilgisayarları alanındaki büyümesini hem de hızla büyüyen mobil internet pazarını destekleyecek.

Lenovo CEO"su Yang Yuanqing: "Bu anlaşma, Lenovo"nun uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmek için yaptığı cesur hamlelerden biri oldu. Anlaşma, hem Lenovo"nun ana işi olan PC segmentini hem de şirketin gelişmesinde anahtar role sahip yeni işlerini tamamlayacak" dedi.

Yang Yuanging sözlerine şöyle devam etti: "Sahip olduğu güçlü tüketici ilişkileri, pazarlama, servis ve perakende satış becerileriyle, MEDION AG"nin iş anlayışı, Lenovo"nun Batı Avrupa tüketici pazarındaki büyüme stratejisiyle mükemmel bir uyum oluşturuyor. Medion"un pazarlama ve satıştaki başarısıyla Lenovo"nun üretimdeki başarısı ve tedarik zinciri bir araya geldiğinde her iki şirket de daha başarılı ve rekabetçi hale gelecek. Birlikte, hem PC işimizi hızlandıracak hem de bize mobil internet alanında başarılı olacak yetenek, uzmanlık ve ilişkileri kazandıracak bir nihai tüketici platformu oluşturabileceğiz" dedi.

Bir araya gelen her iki şirket de, aynı zamanda, satın alma, dünya tedarik zinciri, yazılım geliştirme, dağıtım kanalları ve ürün yenileme alanlarında işbirliğinin, dünya ölçeğine ulaşmanın, tasarrufun ve artan sinerjinin getireceği avantajları ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Anlaşma koşulları çerçevesinde, Lenovo, MEDION AG"nin tedavüldeki halka açık hisse senetlerini hissesi nakden 13 Euro"dan halka arz edecek. Halka arz edilen fiyatlar son 30 takvim gününe ait kapanış değerlerinin ortalaması göz önünde bulundurulduğunda yüzde 29, son 90 takvim gününe ait kapanış değerlerinin ortalaması göz önünde bulundurulduğunda ise yüzde 27"lik bir kar payına denk düşüyor.

Farklı bir anlaşma çerçevesinde ise, Gerd Brachman, hisse senetlerinin halka arzına katılmayacak; ancak, MEDION AG"nin tedavüldeki hisse senetlerinin yüzde 40"ını Lenovo"ya hissesi 13 Euro"dan satacak. Ödemenin %80"i peşin olarak, %20"lik kısmı ise Lenovo hissesi olarak yapılacak. Söz konusu satışta, MEDION AG"nin tedavüldeki hisse senetlerinin en az % 15"lik kısmının satışına Gerd Brachmann"ın dışındaki ortakların katılımı şartı aranacak. Gerd Brachmann, MEDION AG"de ana hissedarlardan biri olarak -yüzde 20 hisseyle- devam edecek.

Lenovo Gelişmiş Pazarlar Grubu Başkanı Milko van Duijl anlaşma ile ilgili olarak: "MEDION AG ile yapılan bu anlaşma, özellikle Batı Avrupa ve Almanya tüketici pazarındaki penetrasyonumuza ivme kazandıracak. Ayrıca, anlaşma, MEDION AG"nin, Batı Avrupa perakende pazarındaki bilgi birikiminin gücünü aktararak ek büyüme fırsatları sağlayacak. İki şirketin birbirini tamamlayan pazar konumlarının bizim "koru ve saldır" stratejimize mükemmel şekilde uyduğuna inanıyoruz. Rekabetçiliği artıran ölçek ekonomisi ve operasyonel sinerji oluşturma doğrultusunda teknoloji şirketlerini bir araya getirme konusunda kendini kanıtlamış bir performans geçmişimiz var" dedi.

Her iki şirket de, işlem sonrası müşteri hizmetleri, ürün dağıtımı ve garanti sunumu dâhil olmak üzere mevcut tüm faaliyetlerinin olağan şekilde sürmesini bekliyorlar. Yakın dönemde, MEDION AG ve Lenovo kendi ürün markalarını korumaya ve mevcut kanallar üzerinden satış yapmaya devam edecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları