02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lenovo, Pazar Payında Birinci
24 Mart 2011 Perşembe 14:21

Lenovo, Pazar Payında Birinci

IDC'nin, 11 Şubat 2011 tarihli raporuna göre, Lenovo, en hızlı büyüyen şirket oldu.

Yılın her çeyreğinde yayınlanan ortalama pazar rakamlarından üst üste beşinci kez daha fazla büyüyen Lenovo, 2010 yılının 4. çeyreğinde elde ettiği, %10,4"lük pazar payı ve yıllık bazda ulaştığı %33"lük büyüme ile güçlü bir şekilde başarısını ve istikrârını sürdürmeye devam ediyor. Buna ilave olarak, Lenovo, global pazarda Key Account / büyük kurumsal müşteriler pazarında rakipleri geride bırakarak %21"lik pazar payına ulaştı ve birinci oldu. Lenovo"nun Çin"deki pazar payı ise, yılın son çeyreğinde elde ettiği % 2,4 artışla, şirketin kendi tarihinde Çin"deki en yüksek seviyesi olan %32,2"ye ulaştı.

2010 yılının son çeyreğinde, Lenovo"nun dünya genelinde elde ettiği konsolide satışlar, yıllık bazda %22 artışla 5,8 milyar dolara ulaştı. Lenovo"nun konsolide dizüstü bilgisayar satışları ise son çeyrekte toplam 3,4 milyar dolar ile önceki yılın aynı dönemine göre %15 artış gösterdi. Böylece, Lenovo"nun dizüstü bilgisayarları, dünya çapındaki satış rakamlarına en büyük katkı sağlayan ürün grubu olmayı sürdürerek, toplam satış gelirinin %59"unu oluşturdu.

Lenovo"nun yüksek satış grafiği ile ilgili ürünlerine dair verdiği bilgiye göre, ev kullanıcısına yönelik üretilen IdeaPad grubundaki ürünlerin, değişik tasarımları, olağanüstü multimedya özellikleri ve çok düşük ağırlıkları ile müşterilerinin iş ve eğlence ihtiyaçlarını bir arada karşıladığı belirtildi. Kurumsal pazara yönelik ThinkPad grubundaki Edge ürünlerinin ise, mükemmel fikirler ve düşük fiyatları ile KOBİ"leri ve girişimcileri hedeflediği vurgulandı. Think markalı bilgisayarların, ileri teknolojiye sahip kompakt özellikleri ile bir iş gününün akışını düzenleyerek verimliliği en üst düzeye çıkardıkları; maliyetleri ise en alt seviyeye indirmek amacıyla tasarlandıkları belirtildi.

Lenovo"nun dünya çapındaki PC sevkiyatı konusunda, yıldan yıla %20,6 arttığı bildirildi. Dizüstü bilgisayar sevkiyatı ise son çeyrekte, yine dünya genelinde yıllık bazda %18,6 artarken, sektör genelinde %4,3 artış kaydedildi.

Akıllı telefonda, 218 milyon dolar konsolide satış gerçekleşti.
Lenovo"nun akıllı telefonları ile ilgili yapılan açıklamaya göre, son çeyrekte ulaşılan 218 milyon dolarlık konsolide satış ile Lenovo"nun Çin"e yönelik telefon cihazı sevkiyatı üç aylık dönemde %52,2 artış kaydetti. Böylece, sektörün genel büyüme oranı olan %10,3"ün yaklaşık beş katına ulaştı. Lenovo"nun telefon cihazı sevkiyatı ise önceki çeyrek dönemine göre iki katına çıktı ve Çin"de akıllı telefon dağıtımı konusunda yerel telekomünikasyon şirketleriyle işbirliği yapmaya devam edildiği belirtildi.

Dünyanın dördüncü büyük PC üreticisi Lenovo"dan yapılan açıklamaya göre, Lenovo"nun bu başarısının, bütün coğrafi bölgeleri, müşteri segmentleri ve ürün grupları arasında dengeli büyümeye odaklanmasından kaynaklandığı belirtildi.

Lenovo CEO"su Yang Yuanqing şöyle konuştu: ""Protect & Attack" stratejimizi uygulayarak bütün bölgeler, ürün tipleri ve müşteri segmentlerinde büyümeyi sürdürüyoruz. Ana işimiz olan PC alanında dengeli büyüme devam ediyoruz. Aynı zamanda mobil internet işlerinde de büyük ivme görüyoruz. Örneğin Lenovo akıllı telefonlarının satışları önceki üç aylık döneme göre iki katına çıktı. Bu büyümenin itici güçleri, pazarlama ve ürün geliştirmeye yapılan yatırımların yanı sıra yeni ve daha iyi odaklanmış Mobil İnternet ve Dijital Ev gruplarının kurulması oldu." Yang Yuanqing, "Geleceğe baktığımız zaman, global markamızı geliştirmek, yeni ürün inovasyonları gerçekleştirmek ve daha da verimli bir uçtan-uca iş modeli yaratmak için yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Buna dayanarak söyleyebilirim ki pazarın genelinden daha fazla büyümeye ve işimizin her alanında güçlü sonuçlar elde etmeye devam edeceğiz." diye ekledi.

Lenovo, NEC Corporation ile Japonya"da ortak bir girişim gerçekleştirdi ve ayrıca kendi adına yeni bir mobil internet şirketi kuracağını açıkladı. NEC ile kurulan ortak girişim, Japonya"nın en büyük PC şirketini ortaya çıkaracak. Böylece, Lenovo, dünyanın en büyük üç PC pazarından ikisinde lider konuma gelebilecek. Lenovo, yeni mobil internet ve dijital ev ürünleri grubu, tabletler ve akıllı telefonlar başta olmak üzere mobil internet cihazlarının yanı sıra bulut bilgi işlem, akıllı TV ve dijital ev gibi yeni kategoriler için de cihazlar üretecek.

Lenovo Enhanced Experience 2.0
Windows"un Lenovo"ya özel ürettiği Enhanced Experience ilk sürümünden sonra, yeni sürümü olan Enhanced Experience 2.0, Lenovo"nun tüm kişisel bilgisayarlarında, çok daha hızlı açma ve kapama olanağı sağlamak üzere, RapidBoot teknolojisi ile pazara sunuldu. Bu teknoloji ile üretilen Lenovo bilgisayarları, Windows 7 işletim sistemli normal bir kişisel bilgisayardan 20 saniye daha kısa sürede açılabiliyor ve %28 oranında daha hızlı kapatma sürelerine olanak sağlıyor.

İsteğe bağlı RapidDrive SSD teknolojisine sahip olan Lenovo Enhanced Experience 2.0 özellikli bilgisayarlar, normal bir sabit disk yerine ya da bunun yanı sıra (modele göre değişkenlik gösteren) bir Solid State Drive (yarı-iletken sürücü) kullanarak daha da hızlı çalışıyor. RapidDrive SSD teknolojisi, belirli Idea kişisel bilgisayarlarında iki kat daha hızlı uygulama performansı ve 10 saniyeden daha hızlı başlatma süreleri de dahil, çok daha hızlı Windows 7 performansı sunuyor.

Enhanced Experience 2.0 özelliğine sahip olan Think markalı bilgisayarlar ise, güçlü güvenlik özellikleri ve zengin Web konferansı olanakları sağlıyor. Güvenlik araçları, kişisel bilgisayarları açmak için kullanılabilen parmak izi okuyucusu, isteğe bağlı olarak kendi kendini şifreleyen sabit disk sürücüleri, BIOS kilitleme ayarları ve güvenlik özelliklerinin bir grup kişisel bilgisayara dağıtılması için Hardware Password Manager gibi özellikleri içeriyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları