20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lenovo, Bilgisayarlarını Linux İle Donatacak
11 Ağustos 2007 Cumartesi 14:03

Lenovo, Bilgisayarlarını Linux İle Donatacak

Lenovo ve Linux dağıtıcısı Novell, Lenovo'nun Linux ön yüklemeli ThinkPad dizüstü bilgisayarlar çıkaracağına ve işletim sistemi için Lenovo'nun da destek vereceğine ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük üç PC üreticisinden biri olan Lenovo ve Linux dağıtıcısı Novell, San Francisco'da yapılan LinuxWorld Konferansı"nda, Lenovo"nun açık kaynak işletim sistemi olan Linux ön yüklemeli ThinkPad dizüstü bilgisayarlar çıkaracağına ve işletim sistemi için Lenovo"nun da destek vereceğine ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Yapılan anlaşma uyarınca Lenovo, SUSE® Linux Enterprise Desktop 10 sistemi yüklü ve iş kullanıcıları arasında son derece popüler bir seri olan ThinkPad T Serisi"ni 2007"nin son çeyreğinde pazara sunacak. Bu Linux işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarları, aynı zamanda kurumsal ve bireysel kullanıcılar tarafından da satın alınabilecek.

Lenovo"dan ilk kez hem donanım hem de işletim sistemine destek
Lenovo, hem donanım hem de işletim sistemine ilk kez direkt destek verirken, Novell ise ThinkPad dizüstü bilgisayar kullanıcılarına işletim sistemi için gerekli olan bakım güncelleme hizmetlerini direkt olarak sağlayacak.

İki şirketin araştırma ve geliştirme konusunda ortak yürüttüğü çalışmaların 5 yılı aşkın bir geçmişi bulunuyor. Çok uzun yıllar boyunca Lenovo"nun ThinkPad dizüstü bilgisayar serisi onaylandı ve Lenovo, bir ThinkPad dizüstünde Linux deneyimini mükemmele ulaştırmak için kullanıcılarına gerekli araçları sağladı. Lenovo, ilk ThinkPad T60p mobil iş istasyonu için başlattığı SUSE Linux Enterprise Desktop 10 için Yardım Merkezi desteğini sürdürüyor.

Linux anlaşması ile birlikte müşterilerden gelen talep arttı
Lenovo Dizüstü Bilgisayar Bölümü Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Sam Dusi, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede: "ThinkPad T60p Linux duyurusunu yaptığımızdan bu yana daha çok müşterinin, eğitim, devlet ve kurumsal alanda açık kaynak kodlu dizüstü bilgisayar çözümünden yararlandığını ve yararlanmayı talep ettiğini gözlemledik. Bugün yaptığımız SUSE Linux Enterprise Desktop 10 işletim sistemi ön yüklemeli ThinkPad dizüstü bilgisayarlar duyurusuyla da müşterilerimize sunduğumuz seçenek alternatiflerini genişletiyoruz. Donanım ve yazılım tabanlı, özel güvenlik kafesimiz gibi yenilikçi buluşlarımız ve ThinkVantage Teknolojilerimiz çok iyi biliniyor. Biz de Lenovo olarak, şirketimizin bir geleneği olan endüstrinin mühendislik harikası PC"lerini ve mükemmel çözümlerimizi sunmaya devam ediyoruz."

Novell, Lenovo ortaklığından çok memnun
Novell Başkan Yardımcısı ve Açık Platform Çözümleri Genel Müdürü Roger Levy ise şunları söyledi: "Lenovo gibi dev bir marka ile işbirliği yapmaktan ve bu kapsamda Linux ön yüklemeli ThinkPad dizüstü bilgisayarı kurumsal müşteri pazarına sunuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Lenovo"nun kalitesi ve yenilikçiliğini, SUSE Linux Enterprise Desktop 10 işletim sisteminin dayanıklılık, esneklik ve güvenlik avantajlarıyla ikiye katlıyor ve bilgisayar kullanıcılarına, tamamen onaylı ve Linux tabanlı çözümlerle desteklenmiş bilgisayarlar sunuyoruz."

Lider İşletme Teknolojisi: ThinkPad Dizüstü ve SUSE Linux
ThinkPad T Serisi"nde yer alan dizüstü bilgisayarlar, Lenovo"nun, kaya gibi sağlam güvenlik kafesi, Ultra Connect II ile ultra-hızlı kablosuz bağlantı ve Battery Stretch ile maksimum pil ömrü gibi en son yenilikçi teknolojileriyle donatıldı. Kullanıcılar, aynı zamanda, OpenOffice.org verimlilik takımının, bir e-posta istemcisinin ve web tarayıcının da dahil olduğu SUSE Linux Enterprise Desktop 10"un sunduğu işletme uygulamalarından da faydalanıyor.

Linux işletim sistemli ThinkPad dizüstü bilgisayarlar, ilk kez 6-9 Ağustos tarihlerinde San Francisco"da gerçekleştirilen LinuxWorld Konferansı"nda, Novel Standı"nda görücüye çıkarak, tüketiciyle buluştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları