25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Piyasada Rekabet
09 Aralık 2010 Perşembe 11:39

Küresel Piyasada Rekabet

9.Sanayi Kongresi'nin konuk koşumacısı The Financial Times Ekonomi Editörü Alan Beattie, firmaların küresel piyasada rekabet güçlerini arttırmak için uygulamaları gereken stratejileri konu aldı.

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen 9. Sanayi Kongresi'nin ikinci günkü konuk konuşmacısı olan The Financial Times Gazetesi Uluslararası Ekonomi Editörü Alan Beattie firmaların küresel piyasada rekabet güçlerini artırmak için uygulamaları gereken stratejileri konu alan konuşmasına Türkiye"nin son 10 yılda büyük bir performans gösterdiğini belirterek başladı.
Nokia"dan verdiği örnekle rekabet edebilmek ve var olmayı sürdürebilmek için öğrenmeye ve değişmeye açık olmak gerektiğini ifade eden Beattie, Nokia"nın eskiden bir lastik çizme üreticisi olduğunu, ancak zaman içinde başka firmalar işlerini ellerinden aldığında Nokia"nın kendisini sadece lastik çizme üreticisi olarak görmeyip cep telefonu üretmeye odaklanarak dünyanın sayılı firmalarından birisi olmayı başardığını anlattı.
Beattie,küresel mali kriz ve ekonomik gerilemenin küreselleşmeyi durduracağını düşünenler olduğunu ancak esnekleşme sayesinde firmaların ani talep değişikliğine uyum sağlayabildiklerini belirtti ve krizin hem tehdit hem de fırsat olarak görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Gelişmekte olan ülkelerin az gelişmiş ülkeler tarafından örnek alındığını ve Çin"in başı çektiğini kaydeden Beattie, Asya"da yaşananların dünyaya uyarı olması gerektiğini sözlerine ekledi.Şimdiki koşullarda maliyet üzerinden rekabet etmenin mümkün olmadığını, önemli olanın üründe farklılaşmaya gitmek olduğunun altını çizen Alan Beattie, firmaların bulundukları koşullarda güçlü yanlarından yararlanmaları gerektiğini belirterek Unilever"in Filipinler"deki başarısını örnek olarak verdi.
Türkiye"nin demokratik ve özgür bir ülke olduğunu belirttikten sonra eskiden yatırımcıların istikrardan başka şeylere pek önem vermediğini ancak artık durumun değiştiğini, bilginin ve bilgi dolaşımının büyük önem kazandığını da kaydeden Beattie, tedarik zincirinin de değişimlerden etkilendiğini ve Japonya, Çin gibi ülkelerin bu konuda uçan kazlara benzediğini ve öne geçen ülkenin diğerleri tarafından takip edildiğini belirtti. Artık ürünlerin baştan sona tek bir ülkede üretilmediğini, özellikle elektronik alanında bunun çok yoğun olduğunu ve şirketlerin hayatta kalabilmek için kendilerini rekabet zincirinin parçası olarak görmeleri ve küresel zincirlerle rekabet etmeye çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.
Pepsi Cola ve Coca Cola"dan örnek veren Beattie, eskiden ürün ürünle rekabet ederken artık dağıtım kanalının da önem kazandığını, tedarik zincirini ucuzlatmanın yeterli olmadığını, esnekleştirmek de gerektiğini belirtti.
Beattie, bilginin, piyasaya hızlı mal verebilmenin ve piyasaya yakın yerlerde üretmenin rekabet açısından taşıdığını önemi Zara firmasını örnek vererek açıkladı. Ülkelerin rekabet güçlerinden bahsederken Türkiye"nin Çin ile iyi rekabet edebildiğini kaydetti.
Finansal kriz öncesinde dünyanın 11 Eylül, Irak savaşı, kuş gribi, petrol fiyatlarındaki artış gibi problemleri aştığını ve son yaşanan finansal krizin küreselleşmenin sonu olduğunu düşünenler bulunduğunu ifade etti. Krizle birlikte ilk önce taleplerin düştüğünü ve başı ilk derde girenlerin küreselleşmeyi düşünmeden yapanlar olduğunu belirten Beattie, tedarik zincirinde yaşanan sorunların talepteki düşüşler kadar etkili olmadığını çünkü talepteki artışla birlikte piyasaların hareketlenmeye başladığını söyledi.
Bu krizin ardından artık firmaların daha fazla nakit bulunduracaklarını, işgücünün daha esnek olacağını, gelişmekte olan ülkeler arasındaki rekabetin çok yüksek olduğunu ve gelişmekte olan bir ülkenin firması olmak için en iyi zamanda olduğumuzu, doğru stratejilerle ve esnek olma istekliliği göstererek başarılı olunabileceğinin altını çizdi ve değişime hazırlıklı olup odaklanmanın rekabet açısından büyük önem taşıdığını ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları