29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Kadın Zirvesi İstanbulda
18 Nisan 2011 Pazartesi 13:42

Küresel Kadın Zirvesi İstanbul'da

5-6 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan Küresel Kadın Zirvesi, kadının siyasetteki varlığına dair tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak.

Dünyanın pek çok ülkesinden siyasi lider ve bakanları İstanbul"da buluşturacak Küresel Kadın Zirvesi kapsamında, bir Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleştirilecek. 5-7 Mayıs 2011 tarihlerinde Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi"nde, 30 kadın bakanın katılımıyla yapılacak toplantıda, kadınların ekonomik ilerlemesini hızlandıracak olası özel ve kamu sektörü işbirlikleri değerlendirilecek. Ülkemizde gündemde bulunan, kadınların siyasetteki varlığıyla ilgili tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak Küresel Kadın Zirvesi, bu konuda görev yapan bakanları da ağırlayacak.

Fırsat eşitliği ve çoksesliliği vurgulayan zirveye; İspanya Eşitlik Bakanı Bibiana Aido, Güney Kore Eşitlik ve Aile Bakanı Hee Young Paik, Yunanistan Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı Maria Stratigaki, Malezya Kadın, Aile ve Toplumu Geliştirme Bakanı Shahrizat Abdul Jalil katılacak. Zirve boyunca yapılacak, kadının siyasetteki varlığının artırılmasına yönelik oturumlar, seçim öncesinde Türkiye"nin gündeminde yer alan önemli konuya farklı bir bakış açısı getirecek.

Zirve Başkanı Irene Natividad, konuyla ilgili olarak, "Siyasi partilerde uygulanan kadın kotaları, artık Avrupa"da yaygın ve kabul gören bir pratik haline geldi. Kotalar, kıtadaki büyük şirketlerin yönetim kurullarında gitgide daha sık uygulanır oldu ve yasallaşma yolunda hızla ilerliyor. Batı Avrupa"da gündemde olan bu konuya, zirvede geniş şekilde yer vereceğiz." şeklinde konuştu.

Küresel Kadın Zirvesi
Zirve, 20 senelik tarihi boyunca, kadınların ekonomik ilerlemesini hızlandıracak, işe yarar stratejiler geliştiren bir platform olmayı sürdürdü. Bu süreçte kadınların; ülkelerinde karşılaştıkları ekonomik zorluklara nasıl pratik çözümler üretebildiğine, sınırlar, disiplinler ve iktidarlar arasında köprü kurduğuna şahit oldu. Dünyanın dört bir yanından yüksek vasıflı delegelerin bir araya geldiği, heyecan verici, gerçeklere ve pratiğe dayalı bir buluşma olarak adını duyuran zirve, 3 gün boyunca katılımcılara yaratıcılıklarını geliştirme ve fikir alışverişi yapma fırsatı sunuyor. 6 kıtadan kadınları temsil eden 50 uluslararası üye ve kuruluş, Mayıs ayındaki buluşma için Türkiye"ye geliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları