18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Değişimi Yakalamak İçin
29 Ocak 2008 Salı 10:43

Küresel Değişimi Yakalamak İçin

80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu'nda Küresel Değişimler ve Eğitim konusu tartışıldı.

Türk Eğitim Derneği’nin 28 – 30 Ocak tarihleri arasında düzenlediği 80. Yıl Eğitim Forumu’nun ilk gününde Küresel Değişimler ve Eğitim konusu uzmanların katılımıyla tartışmaya açıldı. Forum kapsamında TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde gerçekleştirilen oturumda, Türkiye’de küreselleşmenin yarattığı değişimlerle eğitim arasındaki ilişki gözler önüne serildi.

İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’in başkanlığında düzenlenen Küresel Değişimler ve Eğitim konulu oturuma, eğitimde kalite uzmanı olarak Eğitim Geliştirme Akademisi’nde çalışan ve Karşılaştırmalı Eğitim Değerlendirmesi (2003-2008) kitabının ortak yazarı olan Prof. Dr. Mark Ginsburg, Vanderbilt Peabody Koleji’nden Stephen Heyneman, AB ve UNICEF nezdinde TÜSİAD-Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleağası ve Hürriyet ve Daily News gazetelerinde köşe yazarlığı ve İnsan Kaynakları danışmanlığı görevlerini sürdüren Dr. Cüneyt Ülsever konuşmacı olarak katıldı.

Katılımcılar, hem küreselleşmeyle gelen olumsuzluklara direnmek, hem de küreselleşmenin sunduğu fırsatları değerlendirmek durumunda olan toplumun, kendi geleceğini kontrol etme iradesini nasıl gösterebileceğini tartıştı. Bir yandan evrensel değerlere sahip, hoşgörülü “dünya vatandaşları”nın yetiştirilmesi beklenirken, diğer yandan ulusal değerlerinin her zamankinden daha çok bilincinde olan bireylerin yetiştirilmesinin öngörülmesiyle ortaya çıkan ikilem ele alındı. Uzmanlar, günümüzde küresel rekabetin bir aracı olan eğitimin hem küreselleşmeyi destekleyen nitelikleri kazandırmak hem de küreselleşmenin olumsuz etkilerine karşı bağışıklık oluşturmak olarak görülen işlevlerine de odaklandı.

Konuşmacılardan Bahadır Kaleağası, küreselleşmeyle birlikte eğitimin daha erken yaşlarda başlayıp içeriğinin farklılaşması gerektiğini vurgulayarak, çağdaş eğitimde bulunması gereken unsurları sıraladı. Ayrıca, genç nüfusa sahip olmanın ülkelere niceliksel değil niteliksel olarak değer kazandıracağını ve eğitime ekonominin belirleyici etkeni olarak bakılması gerektiğini belirtti.

Son olarak söz alan Cüneyt Ülsever öncelikle küreselleşmenin tanımının yapılması gerektiğini; ancak yaşanan bir olgu olmasından dolayı henüz tanımının yapılamayacağını belirtti. Ülsever, küreselleşme ile dünyada ilk defa “tek” ve “ulaşılabilir” bir pazar oluştuğunu ve yine ilk defa bilgiye ulaşma maliyetinin sıfıra indiğini vurguladı. Küreselleşmenin sonucu olan rekabet nedeniyle okullarda farklılığın öne çıkarıldığı eğitim sistemleri olması gerektiğini söyledi.

Türk Eğitim Derneği, 80. Yıl Uluslararası Eğitim Forumu’nda uluslararası uzmanların katılımıyla, küresel gelişme ve değişmeler bağlamında Türkiye’de eğitim hakkının geliştirilmesini sağlayacak bir ulusal programa yönelik temel bir bakış açısının oluşturulmasını ve belgelenmesini hedefliyor. Forum ile ilgili daha detaylı bilgi www.80yilegitimforumu.com adresinden alınabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları