20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Çevre Kirliliğini Google Earth’ten Gözlemleyin
17 Aralık 2007 Pazartesi 10:49

Küresel Çevre Kirliliğini Google Earth’ten Gözlemleyin

Fransız fotoğrafçı ve çevreci Yann Arthus-Bertrand’ın 500’e yakın fotoğrafı Google Earth’de yayınlanmaya başlandı.

Fransız fotoğrafçı ve çevreci Yann Arthus-Bertrand’ın gezegeni daha önce hiç olmadığı gibi gösteren 500’e yakın fotoğrafı Google Earth’de yayınlanmaya başlandı. Fotoğraflar, Google Earth’de bir katman (layer) olarak sunuluyor ve yerkürenin bugünkü durumuyla ilgili çarpıcı gerçekleri ve görüntüleri gözler önüne seriyor. Yann Arthus-Bertrand ve GoodPlanet.org, çevresel kalkınmanın geliştirilmesini amaçlıyor. Bunun için seçtikleri yol ise gezegeninin güzellikleri ve sorunlarına fotoğraflarla dikkat çekmek.

Kuşbakışı Dünya (Earth from Above) adı verilen katman, dünyanın dört bir yanındaki değişik ajanslardan alınan veriler kullanılarak, yeni fotoğraflar ve GoodPlanet.org’dan alınan olaylar ve görüntülerle düzenli olarak güncellenecek. Bu katmana, çevresel ve insancıl meselelere ışık tutan birçok katmana Google Earth’te ev sahipliği yapan Global Awareness (Küresel Bilinç) dosyasından erişilebilecek. Global Awareness dosyasına erişebilmek için Google Earth’de sol taraftaki araç çubuğunda Layers (Katmanlar) dosyasına gitmeniz yeterli. Google Earth’ü ücretsiz olarak earth.google.com adresinden yükleyebilirsiniz.

Yann Arthus-Bertrand’ın enfes fotoğraflarına, kişiselleştirilmiş Google ana sayfası olan iGoogle’dan da ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar Kuşbakışı Dünya (Earth from Above) aygıtını ana sayfalarına ekleyerek, her gün yeni bir fotoğraf keşfedip, fotoğrafların çekildiği mekanları Google Maps’den işaretleyebilirler.

Katmanın kendisine, videolara ve iGoogle google.com/earthfromabove adresinden de ulaşmak mümkün.

Kuşbakışı Dünya’ya (Earth from Above) İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Çince, Korece, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Hollandaca, Lehçe, Çekçe, Portekizce ve Rusça olarak erişim mümkün.

Yann Arthus-Bertrand bu projede Google ile yaptığı işbirliğinden büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. “Her bir fotoğraf sergilendiğinde, kullanıcılar aynı zamanda fotoğrafın anlattığı sahne ile ilgili anahtar bir istatistiğe de ulaşacaklar. GoodPlanet.org isimli derneğim ve ben bu çarpıcı fotoğrafların insanları etraflarındaki konuları merak etmekten, bu konularla ilgilenmek ve onları anlamak mertebesine taşıyacağını umuyoruz.”

Google Earth Outreach’in başkanı Rebecca Moore: “Yann Arthus-Bertrand’ın fotoğrafları hem çok güzel hem de dünyadaki en baskın birkaç çevresel soruna dikkat çekiyor. Google Earth, GoodPlanet.org’un işlerini sergilemek ve bu sorunlara görsel ve anlaşılması kolay yollardan ışık tutmak için mükemmel bir yer. Teknolojik olanaklarımızın böyle iyi bir amaca hizmet ettiğini görmek fevkalade.” diyor.


Google Earth Hakkında

Google Earth dünya’nın coğrafi bilgilerini kolay erişilebilir ve kullanışlı bir hale getirmek amacıyla uydu görüntüleri, haritalar ve Google’ın arama hizmetinin gücünü bir araya getiriyor. Ürünün 2005, Haziran’da piyasaya sürülmesinden bu yana, Google Earth 300 milyon kez indirildi. Google Earth ücretsiz olarak http://earth.google.com/ adresinden yüklenebilir.

Good Planet.org Hakkında

GoodPlanet Yann Arthus-Bertrand tarafından yaratılmış ve halen onun tarafından başı çekilen, toplumun dünya meseleleriyle ilgili bilincini artırmayı ve sürdürülebilir kalkınmayı öngören ve kar amaçsız bir dernektir.

GoodPlanet.org’un misyonu:
• Sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve böylece her birimizin gezegenimizin evriminde –yani kendi geleceğimizde rol oynamızı sağlamak,
• Kültürel ve pedagojik oluşumlar, sergiler, görsel-işitsel üretimler, fotoğraflar ve kitaplar gibi büyük ölçekli projeler düzenleyerek toplumun dünya sorunlarıyla ilgili bilincini yükseltmek,
• Ekonomik ve politik alanlarda rol oynayan kimseleri GoodPlanet’in aktiviteleri için seferber etmek ve böylece onlara da sürdürülebilir kalkınmada sürecinde aktif bir rol sağlamak
• Gezegenimizi tehdit eden unsurlara somut cevaplar verecek programlar kurup harekete geçmek.

Tüm GoodPlanet.org projelerini keşfetmek için: www.goodplanet.org

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları