02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küresel Büyümede Olumsuz Hava Dağılıyor
18 Ocak 2012 Çarşamba 12:06

Küresel Büyümede Olumsuz Hava Dağılıyor

BofA Merrill Lynch Ocak ayı Fon Yöneticileri Anketi’ne göre küresel yatırımcılar 2012 yılına küresel ekonomiye yönelik iyimserlikleri yeniden canlanmış ve risk iştahları artmış olarak başladı.

214 kurumsal yatırımcı ile gerçekleştirilen küresel anket, küresel bir durgunluk tahmininde bulunanların sayısının oldukça azaldığını gösterdi. Katılımcıların Aralık ayındaki yüzde 27’sine kıyasla sadece net yüzde 3’ü gelecek 12 ayda dünya ekonomisinin zayıflayacağı görüşünde. Bu da, 2009 yılı Mayıs ayından bu yana büyüme beklentisindeki en büyük aylık iyileşmeyle aynı seviyede. 

Birçok yatırımcı daha fazla risk iştahı sergiliyor. BofA Merrill Lynch’in Bileşik Risk ve Likidite Göstergesi ülke borçları krizinin tam olarak ortaya çıkmasının öncesindeki 2011 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Nakit düzeyleri ise 2011 yılı Temmuz ayından bu yana en düşük düzeyde. Bugün bir portföyün ortalama yüzde 4,4’ünü nakit oluşturuyor. Bu oran Aralık ayında yüzde 4,9 idi. Anket katılımcıları arasında, normalden düşük düzeylerdeki riskleri alan yatırımcıların oranında iyileşme meydana geldi ve bu oran Aralık ayındaki net yüzde 42’den net yüzde 33’e düştü.

Yatırımcıların altını çizdiği kaygılardan biri de jeopolitik risk. Jeopolitik riski “normal üstü” gören katılımcı oranı geçen ayki yüzde 48’den yüzde 69’a yükseldi. Bu da geçmişte petrol fiyatındaki ani yükselme ile ilişkilendiriliyor.

BofA Merrill Lynch Araştırma Küresel Hisse Senetleri strateji şefi Michael Hartnett “Yatırımcılar daha fazla risk alma yönünde aceleci değil, temkinli adımlarla ilerliyorlar; nakit mevcutlarındaki düşmeden en fazla istifade edenler ABD piyasası ve enerji ve teknoloji gibi kalitesi yüksek döngüsel sektörler” diye konuşurken, BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Avrupa Hisse Senetleri strateji şefi Gary Baker ise şunları ifade etti: “Küresel büyüme ve Avrupa’nın büyümesine yönelik beklentilerdeki iyileşmeye rağmen, varlık yöneticileri Avrupa hisse senetleri ve özellikle de Avrupa bankaları konusunda son derece kuşkucu tutumlarını devam ettiriyor.”  

Kurumsal görünüm iyileşiyor ve yatırım talepleri artıyor

Kurumsal kârlarda küresel bir gerileme endişesi halen mevcut olsa da bu endişeler geçtiğimiz ayda yatıştı. Katılımcıların halen net yüzde 21’i 2012 yılında dünya genelinde kârların düşeceği beklentisinde olsa da, bu oran Aralık ayındaki net yüzde 41 oranına kıyasla keskin bir düşüşü yansıtıyor. Katılımcılar arasında kurumsal kârlardaki büyümenin yüzde 10’un altında olmasını bekleyenlerin oranı net yüzde 60’dan net yüzde 42’ye geriledi.

Yatırımcılar yeniden kurumların daha fazla yatırım yapmasının gerektiği görüşüne dönüş yapıyorlar. Cevap verenlerin net yüzde 55’i kurumların halen az yatırım yaptığını belirtiyor ve bu oran son 10 ayın en yüksek oranı durumunda. Katılımcıların Aralık ayındaki net yüzde 31’ine kıyasla net yüzde 37’si kurumların “yeterince kaldıraçlı olmadığı" görüşünde.

ABD ve Avrupa arasındaki uçurum varlığını koruyor

Avrupa konusunda daha şiddetli derecede olumsuz görüşlerin bazıları yatışmış olsa da, tercih edilen yatırım yeri olarak ABD ve Avrupa arasındaki uçurum varlığını sürdürüyor. Küresel katılımcıların Aralık ayındaki net yüzde 50’sine kıyasla net yüzde 56’sı kurumsal kârlar açısından ABD’deki ortamın diğer bölgelerin tamamından daha olumlu olduğu görüşünde. Önceki aydaki net yüzde 72’ye karşılık net yüzde 70 Avrupa bölgesindeki kâr durumunun diğer tüm bölgelerden daha olumsuz olduğu görüşünde. 

Varlık yöneticileri ellerindeki ABD hisse senetleri miktarını daha da artırdı. Katılımcıların Aralık ayındaki net yüzde 23’ine kıyasla net yüzde 28’i ABD hisse senetlerinde gösterge üstü konumda. Net yüzde 31 Avrupa bölgesi hisse senetlerinde gösterge altında kalmaya devam ediyor. Önceki aydaki net yüzde 35 oranına kıyasla bir iyileşmeye işaret etse de, bu oran görülen en kötü ikinci oran. 

Teknoloji birinciliğe geri geldi,; ABD’li yatırımcıların bankalara ilişkin ayı piyasası tutumu daha az  

2011 sonundaki savunmacı konumlanmanın ardından risk iştahındaki artışın bir yansıması olarak teknoloji en fazla tercih edilen küresel sektör olma konumuna yeniden yükseldi. Aralık ayında net yüzde 31 olan teknolojide gösterge üstünde bulunan yatırımcıların oranı net yüzde 39’a yükselerek ilaç sektörünü geride bıraktı. 

ABD fon yöneticileri bankalara dönüş yaparken Avrupalılar bankaları reddetmeye devam ediyor. Bankalarda gösterge altında bulunan ABD fon yöneticilerinin oranı geçtiğimiz ay net yüzde 32’den net yüzde 16’ya geriledi. Gösterge altında bulunan Avrupa fon yöneticilerinin oranı ise artış göstererek net yüzde 50’ye ulaştı.

Hedge fon kaldıracı 17 ayın en düşük düzeyinde

Hedge fonlar bu ay kaldıraçlarını 2010 yılı Ağustos ayından bu yana en düşük düzeye indirdi. Brüt varlıkların öz sermayeye ağırlıklı ortalama oranı Aralık ayındaki yüzde 1,41’den yüzde 1,22’ye geriledi. Bu düşme piyasa oynaklığının daha fazla olmasına rağmen kaldıraç düzeyinin yüksekliğini koruduğu altı aylık dönemin ardından gerçekleşti.

Fon Yöneticileri Anketi

6 – 12 Ocak tarihleri arasında yapılan araştırmada 818 milyar dolar tutarında varlığı yöneten toplam 286 katılımcı yer aldı. Küresel araştırmada toplam 655 milyar ABD doları tutarında varlığı yöneten 214 fon yöneticisi yer aldı. Bölgesel araştırmaya ise yönettiği varlıkların toplamı 336 milyar dolar olan 144 fon yöneticisi katıldı. Araştırma, piyasa araştırma şirketi TNS'nin desteği ile BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma birimi tarafından yürütüldü. TNS, 50’yi aşkın ülkedeki uluslararası erişim ağı ile 80’den fazla ülkede ulusal ve çokuluslu kurum ve kuruluşlara pazar bilgisi hizmetleri sunmaktadır. 50’yi aşkın ülkede bulunan uluslararası erişim ağı ile 80’den fazla ülkede ulusal ve çokuluslu kurum ve kuruluşlara pazar bilgisi hizmetleri sunan TNS, dünyanın dördüncü en büyük pazar araştırma grubudur.

BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma franchise şirketi küresel olarak 3.300 hisse senedi ve 1.000 krediyi kapsamakta ve pek çok harici araştırmada en üst sıralarda yer almaktadır. Kısa süre önce 2011 Tüm Asya, Tüm Çin ve Tüm Japonya Kurumsal Yatırımcı anketlerinde 1 Numarada yer alarak aynı anda her üç anketin en üst sırasında yer alan ilk kurum olan BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma en son  Institutional Investor dergisi tarafından da en iyi araştırma şirketi seçildi. Grup yeni başlayan ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'yı kapsayan Kurumsal Yatırımcı Gelişen Piyasalar Hisse Senedi ve Sabit Getirili Menkul Kıymetler anketinde 2.; 2011 yılı Tüm Latin Amerika ve Tüm Amerika Araştırma ekibi anketlerinde 2. ve 2010 yılı Tüm Amerika Sabit Getirili Menkul Kıymet ve Tüm Brezilya ve Tüm Avrupa Araştırma ekibi anketlerinde 3. seçilmiştir.

Ayrıca grup 2011 yılında Extel'in gerçekleştirdiği Hisse Senetleri Araştırması Alanında Avrupa Çapındaki Firma anketinde 1. ve Hisse Senedi ve Hisse Senedi Bağlantılı Araştırma Alanında Avrupa Çapındaki Firma anketinde 2. seçilmiştir. Grup her iki ankette de peş peşe iki yıldır bu dereceleri almaktadır. Grup ayrıca Gelişen Piyasalar dergisi tarafından 2010 ve 2011 yılları Gelişen Piyasalar Araştırma Küresel Ödülü'nü de kazanmıştır. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları