29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kron, Halka Arz Hazırlığında
12 Nisan 2011 Salı 15:30

Kron, Halka Arz Hazırlığında

Telekomünikasyon sektörünün öncü isimlerinden Kron Telekomünikasyon halka arz hazırlığına başladı.

Kendi bünyesinde geliştirdiği yazılımlarla telekomünikasyon operatörleri ve servis sağlayıcılarına hızlı ve esnek çözümler sunan Kron Telekomünikasyon halka arz için düğmeye bastı. Mart ayında Sermaye Piyasası Kurulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası"na müracaatlarını yapan şirketin halka arzının Mayıs başında gerçekleşmesi bekleniyor. Kron halka arz kapsamında 6 milyon TL"lik sermayesini 8.2 milyon TL"ye çıkartacak. Ortak satışıyla beraber halka arz edilen oran yüzde 39 olacak.
Kron Telekomünikasyon"un halka arzı amacıyla düzenlenen toplantıya şirketin kurucuları Lütfi Yenel ve Ahmet Öngün katıldı. Uzun yıllar telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösterdikten sonra 2007 yılında Kron"u hayata geçirdiklerini anlatan Yenel "Bugün Türkiye"nin yanı sıra başta gelişen piyasalar olmak üzere ürün ve hizmetlerimizi yurt dışındaki operatörlere de pazarlayarak, dolaylı yoldan da olsa 8 milyon tüketiciye ulaşıyoruz" diye konuştu.

Kron"un kurulduğu günden itibaren hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini anlatan Yenel "Özellikle son iki yılda yüzde 100"lük bir büyüme yakalamış durumdayız. 2008 yılında 5,9 milyon TL olan yıllık gelirimiz, 2010 sonunda 12,8 milyon TL civarında gerçekleşti. Yine 2008 yılında 339 bin TL olan özkaynak varlığımız ise, geride bıraktığımız 2 yılda 10 katı aşara 3,7 milyon TL"ye ulaşmış durumda. Bundan sonra da hızlı büyümeye devam edeceğimize inanıyoruz" dedi.

"Büyümenin sağlıklı bir şekilde devamı, kurumsallaşmanın sağlanması, şirketin bilinirliğinin artması ve önümüzdeki dönemde yapacağımız yatırımların finansmanının sağlanması amacıyla Kron"u İMKB"ye açmaya karar verdik" değerlendirmesinde bulunan Yenel şöyle konuştu: "6 milyon TL olan sermayemizi 8.2 milyon TL"ye çıkartarak, Kron"un yüzde 39"unun halka arzı için İMKB ve SPK"ya müracaatlarımızı yapmış bulunuyoruz. Gedik Yatırım öncülüğünde yapılacak halka arz birincil pazardan doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirecek. Takvimde bir gecikme olmazsa Mayıs başında Kron"un halka arzının tamamlanmasını bekliyoruz"

Halka arzdan elde edilecek gelirin yeni ürünlerin geliştirilmesi için yatırımların yapılmasında kullanacaklarını ifade eden Yenel, bu gelirle yeni ürünlerin geliştirilmesi için gerekli işletme sermayesinin sağlanması ve dış piyasalarda daha etkin bir varlık gösterebilmek için satış ve pazarlama faaliyetlerinin finanse edileceğini de belirtti.

Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar, halka arzdan satın aldıkları şirket paylarının tamamını veya bir kısmını İMKB"de işlem görmeye başlamasından itibaren 90 gün süreyle hesaplarında tutmaları durumunda, "Geri Alım Garantisi" teşviği hakkına sahip olacaklar. Geri alım garantisi ortak satışı yoluyla halka arz edilen payların tamamının satılması halinde, toplam halka arz edilen payların yüzde 40"ına kadar çıkabilecek.

Kron Telekomünikasyon için Ar-Ge"nin büyük önem taşıdığını anlatan Yenel, cirolarının yüzde 25"ini Ar-Ge çalışmalarında kullandıklarını belirttiği konuşmasında "Geniş bant yönetim sistemleri " projemiz, TTGV"den 657 bin 535 dolarlık faizsiz kredi almaya layık görüldü Ayrica, Kron"un kuruluşundan beri geliştirdiğimiz ürünlerin üçü TUBİTAK TEYDEP"ten teşvik edilmeye hak kazandı" diye konuştu.

Kron Telekomünikasyon"un Türkiye"de Avea, Turkcell, TTNet ve Türk Telekom gibi dev operatörlerle çalıştığını anlatan Yenel, ürünlerin tasarımlarını tüm dünya pazarlarında çalışabilir şekilde yaptıklarını, İran ve Ürdün"deki işbirliklerinin yanısıra gelecek dönemde Ortadoğu, Asya-Pasifik ve Avrupa ülkelerini de hedeflediklerini vurguladı.

Yenel"in verdiği bilgilere göre Kron, telekomünikasyon çözümleri, geniş bant ve IP telekomünikasyon ağları ve bu ağlar üzerinden verilen hizmetler konularinda ciddi bir know-how"a sahip. Yeni nesil yazılım geliştirme yeteneğinin yanısıra deneyimli kadronun proje yönetimi ile uygulama bilgi ve tecrübesi şirkete önemli bir avantaj sağlıyor. Uluslararası rakiplere göre daha hızlı ve esnek çözümler sunan Kron Telekomünikasyon, gelişen pazarlara olan yakınlığı nedeniyle de dikkat çekiyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları